Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Juniorka Kužmová získala prvý grandslam, na US Open vyhrala štvorhru

Viktória Kužmová získala prvý grandslamový titul v kariére. (Autor: TASR)
TASR|13. sep 2015 o 07:20

Byť juniorskou grandslamovou šampiónkou je skvelý pocit, povedala slovenská tenistka po zápase.

US Open 2015 - finále štvorhry junioriek:

Viktória KUŽMOVÁ, Aleksandra Pospelovová (SR/Rus.) - Anna Kalinská, Anastasia Potapovová (Rus.) 7:5, 6:2

NEW YORK. Slovenská tenistka Viktória Kužmová s Ruskou Aleksandrou Pospelovovou sa stali víťazkami juniorskej štvorhry na grandslamovom turnaji US Open.

Vo finále si poradili s ruským párom Anna Kalinská, Anastasia Potapovová v dvoch setoch 7:6, 6:2. V úvodnom dejstve po dažďovej prestávke otočili z 2:5.

Siedmy grandslamový titul Slovákov

Kužmová sa postarala o celkovo siedmy titul slovenského juniorského tenisu na podujatiach veľkej štvorky v ére samostatnosti, štvrtý v debli.

Filip Horanský s Čechom Jiřím Veselým vyhrali v roku 2011 juniorskú štvorhru na Australian Open. Rok predtým získali v Melbourne titul v debli Jana Čepelová so Chantal Škamlovou.

Henrieta Nagyová v roku 1994 po boku bývalej svetovej jednotky Švajčiarky Martiny Hingisovej vyhrala štvorhru na Roland Garros.

Ohlasy:

/zdroj: TASR/

Igor Moška, generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu: "Je to veľký osobný úspech Viky i celého slovenského tenisu. Na US Open končí svoju juniorskú kariéru a začne hrávať už iba ženské turnaje. Už postup do semifinále wimbledonskej dvojhry bol pre ňu fantastickým výsledkom, triumfom na US Open to ešte všetko znásobila. Vika je veľkým prísľubom do budúcnosti. Veľmi ma teší, že Dominika Cibulková s Danielou Hantuchovou majú svoje nasledovníčky a to nielen v osobe Anny Karolíny Schmiedlovej, ale aj Kužmovej a singlovej šampiónky z Australian Open Terezy Mihalíkovej."

Tibor Macko, prezident Slovenského tenisového zväzu: "Každé grandslamové víťazstvo veľmi poteší. O Vike viem, že je veľmi talentovaná a šikovná hráčka. V juniorskej štvorhre ťažko dopredu predpovedať, ako to dopadne, dievčatá sa často dávajú dokopy iba na jeden konkrétny turnaj a nie dlhodobo. Vika však už v žiackej kategórii dosahovala vo štvorhre dobré výsledky a v kútiku duše som veril, že ona alebo Terka Mihalíková by mohli v New Yorku dokráčať až k titulu. V minulosti boli majsterkami Európy, darilo sa im aj vlani na MS družstiev do 16 rokov v Mexiku, kde boli oporami strieborného slovenského tímu."

Zo zisku juniorského grandslamového titulu mala Kužmová veľkú radosť. "Byť juniorskou grandslamovou šampiónkou je skvelý pocit. Pred začiatkom turnaja som nevedela, čo od štvorhry môžem očakávať. Po prvom zápase som však videla, že hráme super a v duchu som si hovorila, že by sme sa s Aleksandrou mohli dostať ďaleko," povedala pre TASR.

"Napokon to vypálilo najlepšie ako mohlo a získali sme titul. Finále bolo špecifické. Hrali v ňom tri Rusky, ktoré sa dobre poznajú, navyše všetky štyri sme hrávali na rovnakých turnajoch."

Pomohla im prestávka

Talentovaná Košičanka priznala, že im s Potapovovou padla vhod dažďová prestávka za stavu 2:5 v prvom sete.

"Určite nám veľmi pomohla. Začalo nám to tam všetko padať a hrali sme ako v predchádzajúcich zápasoch. Zmenili sme taktiku a začali sme hrať útočnejšie. Dovtedy sme sa skôr bránili, no potom sme začali hrať tvrdšie lopty, donútili sme ich robiť chyby a dokázali sme zakončovať na sieti volejmi," uviedla.

"Prvý granslammový titul venujem celej mojej rodine a trénerovi Jánovi Sabovčíkovi, ktorý ma veľmi podporuje. Na nejaké veľké oslavy nebude čas. Budem rada, keď sa v pondelok dostanem domov. Jeden-dva dni si oddýchnem a potom opäť začnem makať," dodala.

Kužmová nadviazala v New Yorku na tohtoročné singlové wimbledonské semifinále. Zverenka trénera Jána Sabovčíka už uprednostňuje ženské turnaje ITF, na ktorých získala v tejto sezóne dva tituly, dokopy ich má tri.

V kombinovanom juniorskom rebríčku ITF jej aktuálne patrí 53. miesto.

Naposledy získala zo slovenských juniorov grandslamový titul Tereza Mihalíková - v januári zvíťazila vo dvojhre na Australian Open.

Na US Open vyhrala juniorskú dvojhru Kristína Kučová (2007), vo štvorhre pred érou samostatnosti Radka Zrubáková (1985, 1986) a Karina Habšudová-Cíleková (1991).

Vo finále v juniorskej štvorhre boli so zahraničnými partnerkami okrem Kužmovej ešte Petra Uberalová (2012) a Mihalíková (2014).

Súvisiace články