Jiří Bicek - krídelník s prsteňom za zisk Stanleyho pohára

Jiří Bicek doniesol v roku 2003 na Slovensko Stanleyho pohár. (Autor: SITA)
Tomáš Prokop|21. apr 2009 o 00:00

Jiří Bicek je prvým Slovákom, ktorému sa podarilo vyhrať Stanleyho pohár. Získal ho v sezóne 2002/2003 s New Jersey Devils.

JIŘÍ BICEK
  • narodený: 3. decembra 1978
  • súčasný klub: bez klubovej príslušnosti
  • hrával za: HC Košice, Albany River Rats, New Jersey Devils, Leksands, Brynäs, Kuopio, Jyväskyla, Biel
  • účastník MS: 1997
  • najväčšie úspechy: zisk Stanleyho pohára v roku 2003
  • číslo dresu: 34bicek.jpg
Jiří Bicek

Z východu Slovenska až za ziskom Stanleyovho pohára

Zať jedného z najlepších slovenských hokejistov vôbec Vincenta Lukáča začínal svoju kariéru v rodných Košiciach, v ktorých odohral prvé dve sezóny v slovenskej extralige. Za dobré výkony si ho z celkovo 131. miesta vybralo v drafte New Jersey.

Dravý krídelník sa tak sťahoval do USA, kde strávil sedem sezón. Z nich väčšiu časť odohral v AHL za Albany River Rats, kde sa stretol so Stanislavom Gronom. Bodovo najlepšou sezónou bola 1998/99, kedy v 79 zápasoch zaznamenal 60 bodov.

V štyroch ročníkoch nakukol aj do NHL, kde sa mu najviac darilo v sezóne 2002/2003. V drese „diablov" odohral 44 zápasov a pripísal si 11 bodov.

Návrat do Európy

Počas výluky NHL sa vrátil do slovenskej extraligy, aby odohral vydarený ročník za HC Košice. Do metropoly východu sa vrátil potom, čo rok okúsil švédsku Elitserien v Leksande. Vo Švédsku pôsobil aj v Brynäse, odkiaľ sa sťahoval do fínskej najvyššej súťaže, konkrétne do Kuopia.

V ročníku 2008/2009 sa slovenský svetobežník vrátil na 27 zápasov do Fínska, keď hájil farby Jyväskyly a taktiež si zahral švajčiarsku ligu v drese Bielu.

Na svetovom šampionáte už v 1997

Bicek sa už predstavil v slovenskom drese na majstrovstvách sveta v roku 1997, strelil aj jeden gól.

Tréner Filc ho na MS do Švajčiarska zobral aj preto, že z Bielu pozná, ako to na tamojších ľadových plochách chodí, navyše sa môže spoliehať na Jirkove skúsenosti a kvalitnú hru, ktorú potvrdil dobrými výkonmi v drese s dvojkrížom v prebiehajúcej sezóne.

Čo o Bicekovi píšu médiá

Fotogaléria

bicek2.jpg

bicek3.jpg

bicek4.jpg

bicek5.jpg

bicek6.jpg

bicek8.jpg

Nachádzate sa tu: