BRATISLAVA. Bol pondelok, 4. október 1923. Fanúšikovia v newyorskom jazdeckom areáli Belmont Park len nechápavo pozerali, ako sa džokej Frank Hayes na koni Sweet Kiss rúti do cieľa na vedúcej priečke.
Stávkový kurz na jeho triumf bol až 20 ku 1. Nemysliteľné sa stalo skutočnosťou a najväčší outsider sa stal víťazom pretekov. Dav bol šokovaný a to ho najväčší šok ešte len čakal.
Hayes sa po prejdení cieľovej čiary netešil a chvíľu trvalo, kým sa prišlo na dôvod. Sweet Kiss dobehol do cieľa s mŕtvym džokejom na chrbte.
Podcast Lexikón športu
Podcast Lexikón športu vám postupne odhalí zaujímavosti zo sveta športu, fakty z histórie či príbehy známych športovcov. Nový diel relácie Lexikón športu vychádza pravidelne každú druhú sobotu v rámci Sportnet podcastu.
Zaujímavosti z histórie nájdete aj v rubrike Sportnet history.
Podcast si môžete vypočuť na: Spotify Anchor Apple Google
Hayes sa tak stal prvým a zatiaľ jediným známym pretekárom, ktorý vyhral dostihy už po smrti. Ako je to možné a čo tomu predchádzalo?
Najväčší outsider s kurzom 20:1
Už vtedy boli podujatia v Belmont Parku v Elmonte v New Yorku známe, keďže areál otvorili už v roku 1905.
Hayes sa narodil v roku 1901 a v čase pretekov mal 22 rokov. Do newyorského Brooklynu emigroval z Írska ako 15-ročný.
Nikdy predtým sa netešil z triumfu, pôvodne totiž nebol džokej, ale pracoval ako tréner a ošetrovateľ koní. Dobové noviny opisovali Hayesa ako obľúbeného v stajni a veľmi hrdého na svoje povolanie.
Kôň Sweet Kiss bol vo vlastníctve slečny A. M. Fraylingovej. Hayes pod jej vedením pracoval na brooklynskej dráhe päť rokov.
Vlastného koňa nemal, a tak si ho musel požičať. Nakoniec sa mu podarilo presvedčiť slečnu Fraylingovú, aby mohol súťažiť na Sweet Kiss. Na ňom síce už jazdil iný džokej, ale ten pred pretekmi vypadol.
Sweet Kiss vôbec nebol favorit. Naopak, s kurzom 20:1 bol najväčším outsiderom. Preteky však ukázali trénerské kvality Hayesa a potvrdili, že mu nedôveroval bezdôvodne.
Sweet Kiss sa už v úvode dostal do mierneho vedenia, zvládol všetky prekážky a na prekvapenie všetkých divákov zvíťazil s náskokom pred favorizovaným koňom s menom Gimme.
V cieli sa netešil
Hayes vydržal v sedle aj po prejdení cieľom, ale ani vtedy sa netešil. Diváci už vtedy začali tušiť, že niečo nie je v poriadku. Kôň pokračoval ďalej a zastavili ho až približne sto yardov od cieľa.
Za Hayesom vyrazila slečna Fraylingová, ktorá mu chcela zagratulovať. Namiesto toho však zaskočená ihneď volala traťového doktora Johna Voorheesa. Ten po rýchlej obhliadke tela skonštatoval smrť.
Podľa doktora išlo o infarkt, ktorý mal Hayes dostať v druhej časti pretekov.
Napriek tomu sa na koni z nepochopiteľných dôvodov udržal aj po smrti. Nespadol ani na poslednej prekážke, cez ktorú kôň preskakoval.
Mohlo ísť skutočne o infarkt a prečo k nemu vlastne došlo?
Nespadol ani pri skokoch
Teóriu o infarkte potvrdzujú najmä skutočnosti z niekoľkých dní pred pretekmi. Hayes totiž nebol povolaním džokej a vážil viac než sa na pretekárov patrilo.
Hayes vážil 64 kilogramov a na to, aby mohol súťažiť, potreboval dosiahnuť váhu 59 kilogramov, a tak začal robiť všetko pre to, aby schudol.
Jeho snahy schudnúť potvrdzovali aj správy v dobových novinách.
"Bol konfrontovaný s úlohou zhodiť takmer 10 libier (4,5 kg) za 24 hodín," napísal Buffalo Morning Express.
„Dnes ráno strávil na ceste niekoľko hodín a zhadzoval nadbytočné kilogramy. Trápil sa, potil sa a odopieral si vodu. Keď potom nasadol do sedla, bol slabý a unavený,“ píše sa ďalej v novinách.
Ďalšie noviny špekulovali o tom, že Hayesovi nevydržalo srdce z toľkého vzrušenia počas jazdy. „Námaha vzrušenie sa ukázali ako príliš veľké,“ uviedol denník New York’s Daily News.
Napriek tomu, že bol Hayes už po smrti, udržal sa v sedle dosť dlho na to, aby organizátori označili jeho triumf za právoplatný. Rozhodlo sa aj bez popretekového váženia.
Hayes vraj túžil po tom, že sa preslávi, čo sa mu nakoniec aj podarilo. Nanešťastie, hviezdny moment už nemohol osláviť.
Kôň sa prezývky už nezbavil
Zádušná omša sa konala tri dni po pretekoch v rímskokatolíckom Kostole sv. Pavla, po ktorej hneď nasledoval pohreb na brooklynskom cintoríne sv. Kríža.
Hayesa v rakve obliekli do jeho jazdeckého oblečenia, ktorom dosiahol svoje prvé a zároveň aj jediné víťazstvo.
Víťazstvo Sweet Kiss prinieslo slečne Fraylingovej 1775 dolárov. Napriek tomu, že dosiahol veľké víťazstvo, Sweet Kiss už nikdy nepretekal.
Po zvyšok života ho už všetci prezývali ako Sweet Kiss of Death, v preklade Sladký bozk smrti.