Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Hráči z NHL môžu v českej Extralige dostať až 3,5 milióna

Sportnet|9. okt 2004 o 00:00

PRAHA - Podobne ako na Slovensku, aj v Čechách sú platy hráčov z NHL v hokejovej Extralige utajené a o výške ich príjmov počas lockoutu sa zatiaľ iba špekuluje. V českej najvyššej súťaži hrá aj Jaromír Jágr, ktorý v zámorí berie 11 miliónov dolárov ...

Jaromír Jágr (vpredu) zarába v NHL za sezónu 11 miliónov dolárov. V Kladne vraj ani nevie, za koľko hrá.

FOTO - FOTO TASR/AFP

PRAHA - Podobne ako na Slovensku, aj v Čechách sú platy hráčov z NHL v hokejovej Extralige utajené a o výške ich príjmov počas lockoutu sa zatiaľ iba špekuluje. V českej najvyššej súťaži hrá aj Jaromír Jágr, ktorý v zámorí berie 11 miliónov dolárov za sezónu. Kladno by však podobný príjem hviezdneho útočníka zruinoval, celkový rozpočet tímu je päťnásobne nižší.

"Ani neviem, za koľko tu hrám. Budem mať najskôr zmluvu na korunu," žartoval podľa MF Dnes Jágr. O zmluve nevyjednával dlho, prezidentom Kladna je jeho otec. Klub posilnili aj bratia Kaberleovci. "Dostávajú približne rovnako ako najlepší ligoví hráči," uviedol pre MF Dnes generálny manažér klubu Otakar Černý.

Najlepšie plateným hráčom nie je v Čechách Jágr ani Ručinský či Reichel z Litvínova alebo Martin Straka z Plzne. "Kmeňoví hráči neberú také peniaze. Prišli nám pomôcť," tvrdí šéf plzenského klubu Tomáš Král. Zámorskí hráči v extralige berú len zlomok toho, čo by dostávali v NHL.

Podľa MF Dnes sa mzdy mladších hráčov pohybujú medzi 100 až 150-tisíc korunami za mesiac, skúsení hokejisti dostávajú v českej extralige 200 až 350-tisíc. K tomu ešte prémie za výhry - desať, resp. 40-tisíc korún a niektoré kluby prispievajú hráčom aj na ich poistky.

Podľa uvedeného denníka však najväčšími boháčmi sú "hokejoví žoldnieri", ktorí nešli do materských klubov, ale posilnili bohatých. Niektoré z hviezd (Pálffy, Eliáš, Hejduk) môžu dostávať 300- až 400-tisíc korún mesačne, s prémiami spolu až 3,5 milióna za sezónu. Priemerný plat v českej extralige je 1,5 milióna českých korún. Oveľa lukratívnejšie je hrať za ruské kluby, vo Švédsku by si zarobili oveľa menej ako v českej Extralige. (sita)

Súvisiace články