BRATISLAVA. Z veľkých hôr je jedna z tých dostupnejších. Aj skúsení horolezci hovoria, že na vrchol sa dá vystúpiť bez ťažkostí. Výstup dlho pripomína vysokohorskú turistiku. Až záver stúpania je náročný.
Čo však Aconcaguu posúva do tej najvyššej ligy, je nadmorská výška. Je to prakticky sedemtisícovka. Do tejto hranice jej chýba 38 metrov. Vzduch v tejto výške je extrémne riedky.
V stredu 22. januára vystúpila na najvyššiu horu Južnej Ameriky (6962 m) Lenka Poláčková s manželom Janom.
Každý deň sneží
O svojom výstupe informovali na sociálnych sieťach.
"Dňa 22.1. o 12:22 ART sme vystúpili na najvyššiu horu Južnej Ameriky - Aconcaguu, presne dva týždne po tom, čo sme stáli na najvyššej hore Antarktídy. Vyrazili sme z Campu 2 (s preskočením C3) v zimných podmienkach - stále sa mi nechce veriť, že tento kopec býva obvykle suchý," napísala Poláčková na instagrame.
"Nám od prvého dňa pravidelne sneží, logicky, veď je tu leto. Dnes v noci pripadlo 20cm čerstvého prašanu. Tak ja neviem, ešte raz a na lyžiach?"
Výstup sa im podaril necelé dva týždne po tom, čo stáli na najvyššom vrchole Antarktídy Mt. Vinson.
Najvyšší vrchol Ánd zdolali v rámci projektu Koruna Zeme. Tvoria ju Mt. Everest (Ázia), Aconcagua (Južná Amerika), Denali (Mt. McKinley - Severná Amerika), Kilimandžáro (Afrika), Mt. Elbrus (Európa), Mt. Vinson (Antarktída) a Puncak Jaya (Austrália a Oceánia).
Manželia absolvujú viac výstupov ako je kontinentov - 8. Chcú sa vyhnúť možným pochybnostiam a v niektorých prípadoch vystúpia na dve hory.
V prípade Austrálie a Oceánie vystúpia aj na Mt. Kocsiusko (2228 m), čo je najvyšší vrch Austrálie, no Reinhold Messner v minulosti upozornil, že vyšší je Puncak Jaya (4884 m) v Indonézii, keďže Oceániu vníma ako súčasť austrálskeho kontinentu.
V rámci Európy vystúpia aj na Mt. Blanc (4810 m) v Alpách aj Elbrus (5642 m) na Kaukaze.
Doteraz ju skompletizovalo vyše 500 ľudí.
Čech na vrchol vybehol za 3 a pol hodiny
Aconcagua nie je pre horolezcov až taká zaujímavá. Nie je to vrch, ktorý by pre nich bol výzvou. Každý rok sa na ňu vystúpia stovky ľudí.
Pred mesiacom dokonca Tyler Andrews vytvoril nový rýchlostný rekord vo výstupe. Trasu zo základného tábora Plaza de Mulas na vrchol a späť zvládol za 4:35 h. Čas na úrovni maratónu rekreačného bežca.
Rekord vo výstupe zo základného tábora dokonca drží český alpinista Martin Zhoř. Z tábora vo výške 4400 metrov doslova vybehol na vrchol za 3:38 minút.
„Bola vtedy dosť veľká zima. Na Aconcague nie je ľadovec, ale kamenná púšť. Teplota tam je okolo mínus 15 až mínus 20 stupňov a zvykne fúkať silný vietor. Preto je pocitová teplota aj mínus 35 stupňov. Ja som hore vybehol len v bežeckých topánkach, čo mnohých prekvapilo,“ spomínal v rozhovore pre portál aktivnizona.cz.
Bol to jeho tretí pokus v priebehu niekoľkých dní. Prvé dva neboli také úspešné. Priznal, že v takej nadmorskej výške telo trpelo a pľúca mu šlo roztrhnúť od námahy. Postupne sa však dokázal na nadmorskú výšku lepšie adaptovať.
„Poslednú polhodinu výstupu mám hlboko vrytú do pamäti. Nikdy na to nezabudnem. Čo mi vtedy trvalo 30 minút, mi pár dní predtým zabralo 80. Bolelo to. Potácal som sa, padal a snažil sa posúvať tak rýchlo, ako to šlo. V závere som sa plazil po štyroch. Svaly mi zlyhávali. Ale zvládol som to. Na vrchole som potom 20 minút ležal polomŕtvy,“ spomínal Zhoř pre portál desnivel.com.
Manželia majú za sebou už výstupy na Everest, Kilimandžáro, Mt. Vinson a Aconcaguu.
Najbližšie by mali v marci podniknúť cestu do neznáma.
Čaká ich totiž výstup na najvyšší vrch Austrálie a Oceánie - Puncak Jaya (4884 m).
Nachádza sa v Indonézii a v regióne, kde žijú aj kmene ľudožrútov. Stále je to málo prebádané miesto a nie je to cieľ mnohých horolezcov.
Korunu Zeme plánujú skompletizovať ešte tento rok. Jediným Slovákom, ktorý vystúpil na najvyššie hory všetkých svetadielov je Peter Hámor.