Teraz poletíš do vesmíru? pýtali sa Poláčkovej. Čaká ju Antarktída aj ľudožrúti v Indonézii

Lenka Poláčková.
Lenka Poláčková. (Autor: instagram L. Poláčkovej)
Miloslav Šebela|7. nov 2024 o 21:00

Lenka Poláčková chce skompletizovať Korunu Zeme a pridá aj Korunu Slovenska.

BRATISLAVA. Vraví o sebe, že je profesionálny dobrodruh. Za posledné roky zvládla viacero veľkých dobrodružstiev.

Prešla Pyreneje (880 km), Rocky Mountains (1020 km), Qhapaq Ňan v Peru (850 km), aj naprieč Alpami (2000 km) a tento rok v máji vystúpila ako desiata žena na Mt. Everest bez kyslíkových fliaš. 

Lenka Poláčková je influencerka, moderátorka a ultrabežkyňa. V trailovom behu patrí na Slovensku k špičke. Zviditeľnila sa však práve svojimi diaľkovými prechodmi a výstupom na Everest. Každý z jej veľkých prechodov sprevádzal aj charitatívny projekt. Celkovo sa jej podarilo vyzbierať už pol milióna eur. 

Po návrate z Himaláji zažila zmenu, keď niekoho stretla. Dovtedy ju ľudia zdravili, teraz začínali skôr otázkou, čo ďalšie plánuje. Keďže svoje hranice posúvala stále ďalej a vyššie. Pýtali sa, či ju teraz nečaká cesta na Mesiac. 

„Posledné týždne sa zmenila veta, ahoj, sa máš, na otázku: „Ahoj, čo bude ďalší projekt?“ Ja som sa tam hore vesmíru dotkla a to mi stačilo. Už som vyšla najvyššie, už som zabehla i pomerne ďaleko a oboje mi dodalo istotu, že nemusím slepo nasledovať očakávania ostatných,“ reagovala v rozhovore pre mountainbrands.cz. 

Do vesmíru sa nechystá

Vo štvrtok oznámila, čo bude je nasledujúci veľký projekt. 

Keďže v máji sa jej podarilo vystúpiť na najvyššiu horu sveta – Mt. Everest, rozhodla sa skompletizovať Korunu zeme a postupne vystúpiť na najvyššie vrcholy kontinentov. 

„Často som dostávala otázku, či je teraz na rade vesmír, veď vyššie to už nejde. Naša predstavivosť je však nekonečná. Možno v myšlienkach, ale do vesmíru sa nechystám. Keďže však máme nekonečno možností, tak začínam projekt Koruna Zeme,“ uviedla 35-ročná Poláčková. 

S ňou by mal absolvovať výstupy na všetky vrcholy aj manžel Jan. Projekt Koruna Zeme absolvujú s podporou Fondu pre budúcnosť športu. 

Manželia potvrdili, že začínajú Afrikou, teda Kilimandžárom. 

„Najviac sa teším na Antarktídu. To bol môj detský sen. Ako dieťa som nesnívala o Evereste, ale o Antarktíde a verím, že bude taká, ako som si ju vysnívala.

Najväčší rešpekt mám pred Denali (Mt. McKinley), pretože to je ťažká hora a najväčšia neznáma je pre mňa Puncak Jaya, pretože bola niekoľko rokov uzavretá kvôli občianskej vojne a v tom regióne žijú aj ľudožrúti, ale samozrejme na tú horu sa stále chodí,“ vysvetľovala. 

Prvý bol Hámor

Manželia absolvujú viac výstupov ako je kontinentov - 8. Chcú sa vyhnúť možným pochybnostiam a v niektorých prípadoch vystúpia na dve hory.  

V prípade Austrálie a Oceánie vystúpia aj na Mt. Kocsiusko (2228 m), čo je najvyšší vrch Austrálie, no Reinhold Messner v minulosti upozornil, že vyšší je Puncak Jaya (4884 m) v Indonézii, keďže Oceániu vníma ako súčasť austrálskeho kontinentu. 

V rámci Európy vystúpia aj na Mt. Blanc (4810 m) v Alpách aj Elbrus (5642 m) na Kaukaze. 

Korunu Zeme tvoria Mt. Everest (Ázia), Aconcagua (Južná Amerika), Denali (Mt. McKinley - Severná Amerika), Kilimandžáro (Afrika), Mt. Elbrus (Európa), Mt. Vinson (Antarktída) a Puncak Jaya (Austrália a Oceánia).

Doteraz ju skompletizovalo vyše 500 ľudí.

Medzi nimi je aj jediný Slovák – Peter Hámor. Skompletizoval ju v roku 2003 a stačilo mu na to štyri a pol roka. V tom čase bol 74. človekom, ktorý stál na najvyšších miestach všetkých kontinentov.

Poláčková sa môže stať prvou Slovenkou a na rozdiel od Hámora prvou, ktorá bude mať Korunu bez pomoc kyslíka, keďže Hámor v roku 1998 vystúpil aj s pomocou kyslíku vo fľašiach.

Skompletizovať Korunu Zeme by chceli manželia Poláčkovci v rozpätí 10 až 12 mesiacov. 

Pridajú Korunu Slovenska

Okrem toho však plánujú komunitné stretnutia s priaznivcami pri kompletizovaní Koruny Slovenska. 

„Chceme, aby všetci, ktorí tomuto projektu fandia a podporujú nás, boli jeho súčasťou.

Preto sme sa rozhodli skompletizovať výstupy na najvyššie vrcholy slovenských krajov.

Postupne, aby sme mohli naživo nazdieľať s ľuďmi naše skúsenosti a porozprávať im zážitky. Začíname túto nedeľu na Vtáčniku (1346 m)," hovorí Poláčková.

Vtáčnik je najvyšší vrch v rovnomennom pohorí a je to najvyšší bod Nitrianskeho kraja.

V rámci Koruny Slovenska by mali postupne vystúpiť aj na Stolicu (1476 m), Panskú Javorinu (942 m), Gerlachovský štít (2656 m), Vysokú (754 m), Ďumbier (2043 m), Kriváň (2495 m) a Záruby (768 m). 

Iba v prípade Gerlachu nepôjde o výstup na vrchol, ale skôr o komunitné stretnutie alebo turistiku s výhľadom na Gerlach, keďže výstupy na najvyšší slovenský vrch sú možné len v sprievode horského vodcu. 

V rámci týchto stretnutí vyhlásia následne sen, ktorý Fond pre budúcnosť športu podporí. 

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Ostatné športy»Teraz poletíš do vesmíru? pýtali sa Poláčkovej. Čaká ju Antarktída aj ľudožrúti v Indonézii