Úžasná noc Ružičku. Strelil gól a asistoval, bol hviezdou zápasu

Adam Ružička.
Adam Ružička. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey, TASR|17. okt 2023 o 06:40

Noc v NHL priniesla slovenský súboj.

NEW YORK. Slovenský hokejový útočník Adam Ružička bol ústrednou postavou zápasu jeho Calgary Flames na ľade Washingtonu.

Zápas sa síce skončil víťazstvom 3:2 pre Capitals, no "plamene" z neho vyťažili bod za prehru po samostatných nájazdoch.

Pri oboch góloch z hry bol aj Ružička. Najprv v 5. minúte skóroval. Presadil sa spred bránky a ukončil až 32 zápasov trvajúcu šnúru bez gólu. V 18. minúte v presilovke prihrával na gól na 2:0.

Ružička odohral na krídle druhej formácie 15 minút a 7 sekúnd, pripísal si mínusku a jednu strelu na bránku. Vyhlásili ho za tretiu hviezdu zápasu. Aktuálne je najproduktívnejším Slovákom a jediným slovenským strelcom v sezóne 2023/24.

Proti nemu nastúpil zadák Martin Fehérváry. Na ľade strávil 17 minút a 38 sekúnd, zaznamenal strelu na bránku, tri bodyčeky a tri strely.

Skvelý debut veterána

Hokejisti Detroitu zdolali ako hostia Columbus 4:0. V ich bránkovisku po prvýkrát stál James Reimer.

Veterán pochytal 23 striel súpera. Stal sa len tretím brankárom v histórii klubu s čistým kontom pri debute za tím a vo veku 35 rokov a 215 dní štvrtým najstarším s výhrou v prvom zápase za klub.

"Som šťastný, štatistiky sú pekné a je naozaj výnimočné dosiahnuť čisté konto vo svojom prvom zápase.

Chlapci mi veľmi pomohli, bolo pôsobivé ako bojovali počas duelu," konštatoval Reimer pre ktorého to bolo 29. čisté konto v profilige.

Bedard prvýkrát bez bodu

Toronto nedokázalo potvrdiť predošlé dve domáce víťazstvá a v treťom súboji sezóny nestačilo na Chicago 1:4.

Za Maple Leafs sa nepresadil Auston Matthews, ktorý vstúpil do sezóny dvoma hetrikmi v prvých dvoch dueloch. Za hostí prvýkrát nebodovala ani draftová jednotka Connor Bedard.

Výrazný podiel na triumfe Blackhawks mal švédsky brankár Arvid Söderblom, ktorý predviedol 34 zákrokov.

"Arvid nám pomohol, najmä v závere zápasu. Je pre nás veľmi dôležitý. Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas počas celých 60 minút.

Chlapci predviedli veľké úsilie, čo bolo dôležité proti takému kvalitnému tímu," povedal kouč Chicaga Luke Richardson.

Prvý triumf Floridy

Finalista minulej sezóny z Floridy sa dočkal v treťom zápase prvého víťazstva, keď uspel proti New Jersey Devils 4:3.

Sam Reinhart prispel dvoma gólmi, pridali sa k nemu aj Carter Verhaeghe a Niko Mikkola.

Brankár Sergej Bobrovskij dosiahol 106. víťazstvo za Panthers a vyrovnal Johna Vanbiesbroucka na druhom miesto v počte triumfov.

Roberto Luongo je na prvom mieste (230). "Som spokojný s víťazstvom, viedli sme 4:0, no v závere sa dostali do menších problémov pre vylúčenia," povedal tréner hostí Paul Maurice.

Skvelý Šesťorkin

New York Rangers zdolal Arizonu Coyotes 2:1. Brankár Igor Šesťorkin zneškodnil 26 zákrokov a aj trestné strieľanie Jasona Zuckera v 55. minúte duelu.

Chris Kreider otvoril skóre zápasu, keď sa presadil aj v treťom stretnutí za sebou. Clayton Keller vyrovnal počas presilovej hry, ale Vincent Trocheck rovnako v početnej výhode rozhodol o triumfe.

"Bolo to ťažko vybojované víťazstvo. Oni hrajú tvrdo a majú mladý tím," skonštatoval tréner domácich Peter Laviolette.

Spokojný bol napriek prehre aj kouč Andre Tourigny: "Bol to naozaj dobrý zápas. V prvých dvoch tretinách a aj na začiatku tretej to bolo z našej strany dobré.

Po tom, čo sa súper dostal do vedenia 2:1, sa mi nepáčila naša odpoveď."

NHL - základná časť - 17. október:

Columbus - Detroit 0:4 (0:1, 0:3, 0:0)

Góly: 9. Gostisbehere (Veleno, Määttä), 28. Rasmussen (Compher), 32. Larkin (DeBrincat, Seider), 33. Copp (Raymond, Walman)

Brankári: Martin 24/28 - Reimer 23/23

New Jersey - Florida 3:4 (0:2, 0:1, 3:1)

Góly: 44. Haula (J. Hughes, Bratt), 49. M. McLeod (Haula, Holtz), 58. Bratt (Hamilton) – 4. Reinhart (Rodrigues, Barkov), 14. Verhaeghe (M. Tkachuk, Mahura), 32. Mikkola (M. Tkachuk, Kulikov), 41. Reinhart (Ekman-Larsson, Barkov)

Brankári: Vaněček 25/29 - Bobrovskij 33/36

NY Rangers - Arizona 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly: 15. Kreider (Zibanejad, Kakko), 49. Trocheck (Panarin, Fox) – 25. Keller (Schmaltz, Cooley)

Brankári: Šesťorkin 26/27 - Ingram 26/28

Toronto - Chicago 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)

Góly: 26. Tavares (Nylander, Giordano) – 23. Entwistle (Athanasiou, Katchouk), 35. Perry (A. Vlasic, S. Jones), 38. T. Johnson (Athanasiou, Korchinski), 60. T. Raddysh

Brankári: Woll 26/29 - Söderblom 36/37

Washington - Calgary 3:2 sn (0:2, 2:0, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 27. Phillips (Milano), 30. McMichael (Phillips, Carlson), rozh. náj. Kuzněcov – 5. Ružička (Hanifin, Dubé), 18. Dubé (Hanifin, Ružička)

Brankári: Kuemper 38/40 - Markström 21/23

/Martin Fehérváry (Washington) odohral 17 minút a 38 sekúnd, zaznamenal strelu na bránku, tri bodyčeky a tri strely/

/Adam Ružička (Calgary) odohral 15 minút a 7 sekúnd, pripísal si gól a asistenciu, mínusku a jednu strelu na bránku/

Tabuľky NHL

Východná konferencia:

Západná konferencia:

Domov»Hokej»NHL»Úžasná noc Ružičku. Strelil gól a asistoval, bol hviezdou zápasu