Adam Ružička (vľavo) v súboji so Zachom Werenskim (vpravo). (Autor: SITA)
Oh my Hockey, TASR|27. jan 2022 o 06:55 (aktualizované 27. jan 2022 o 10:00)

Gólovú prestrelku videli fanúšikovia v Detroite.

NEW YORK. Do zápasovej akcie v NHL v noci nastúpili dvaja Slováci.

Adam Ružička bol pri presvedčivom víťazstve Calgary v Columbuse 6:0. "Plameňom" pomohol k výhre asistenciou. Odohral vyše deväť minút, čo však bolo vôbec najmenej z celého tímu. Vyhral 44 % vhadzovaní.

Jeho asistenciou bolo vyhraté vhadzovanie, po ktorom v tretej tretine presne strieľal Erik Gudbranson. Pre kanadského beka to bol prvý gól v sezóne.

Pre slovenského útočníka zase tretí kanadský bod (2+1) v tejto sezóne, v ktorej si zatiaľ pripísal sedem profiligových štartov.

Hral aj obranca Martin Feherváry. Jeho Washington však podľahol San Jose 1:4. Slovák odohral vyše 19 minút a zaznamenal dve strely a dva "hity".

Brankár hostí James Reimer predviedol 32 úspešných zákrokov pri 33 strelách Capitals, z toho až osemkrát vychytal Rusa Alexandra Ovečkina.

Strelecký rekord Calgary

Ružičkov tím v noci vytvoril sezónny rekord. V zápase proti Columbusu mal 62 striel na bránku súpera. Doteraz držali rekord najvyššieho počtu striel v zápase hráči Vegas, ktorí 53-krát vystrelili proti Montrealu.

Šesťdesiatdva striel na bránu je nevídaný počet, naposledy sa to podarilo v roku 1991. Boston mal 21. marca proti Quebecu dokonca až 73 striel na bránu.

Bol to najväčší počet striel v podaní jedného tímu v zápase NHL. Zaujímavosťou je, že Bruins len remizovali 3:3, aj keď jeho súper vystrelil len 26-krát.

Calgary zo svojich 62 pokusov skórovalo šesťkrát. Súperov brankár Elvis Merzlikins mal napriek poltuctu inkasovaných gólov úspešnosť vyššiu ako 90 %.

Matthew Tkachuk pomohol k triumfu hostí dvomi gólmi, Johnny Gaudreau troma asistenciami a Švéd Jacob Markström vychytal šiesty shutout v sezóne.

"Hrali sme 60 minút naozaj výborný hokej. Chlapci boli skvelí. Mali sme tam aj výborne zblokované strely. A keď som inkasoval dvojminútový trest, chlapci výborne ustáli oslabenie," citoval oficiálny web NHL Markströma.

Prestrelka v Detroite

V zápase medzi Detroitom a Chicagom videli fanúšikovia trinásť gólov. Prvá tretina patrila výhradne hosťom. Blackhawks po nej viedli jasne 4:0.

V druhej tretine skórovali len domáci a znížili na 3:4. Tretia časť priniesla ďalších šesť gólov a Chicago vyhralo 8:5. Dosiahlo prvé víťazstvo po štyroch prehrách. Prvým hetrikom v kariére sa blysol Dylan Strome. Pridal aj asistenciu.

"Je to môj prvý hetrik od Memorial Cupu 2017, takže to chvíľu trvalo. Uplynulých 12 či 13 zápasov sa cítim fajn. Keď sa darí v útoku, potom si pripomínate dôvod, prečo s vami podpísali zmluvu. A stále to chcem dokazovať," uviedol.

Škaredé zranenie MacKinnona

Útočník Colorada musel zápas opustiť po hite od Taylora Halla. Po tvrdom náraze na začiatku prvej tretine okamžite padol na ľad a krvácal.

Nasledovať mal väčší trest, ale po videorozbore sa ukázalo, že MacKinnona trafila vlastná hokejka a Hall išiel na trestnú lavicu len na dve minúty.

"Nie je to žiadna sranda, keď vidíte jedného z najlepších kamarátov a tiež najlepšieho hráča takto krvácať na ľade. Nechceli sme to zabaliť.

Chceli sme sa vrátiť do hry a napokon sme získali veľmi cenné a dôležité dva body. Udržali sme tiež domácu víťaznú sériu," povedal Gabriel Landeskog.

Hviezda Colorada má 43 bodov v 30 zápasoch. Bol zvolený za kapitána Centrálnej divízie na Zápas hviezd, ktorý sa odohrá 5. februára v Las Vegas.

Colorado doma prehrávalo po dvoch tretinách s Bostonom 1:3, ale v poslednej minúte vyrovnalo a napokon v predĺžení rozhodol Cale Makar. "Lavíny" vyhrali v Ball Arene 17. duel v sérii, čo je nový klubový rekord.

Vyrovnalo sa tak Bostonu zo sezóny 1975/1976 a je to piata najdlhšia domáca víťazná séria v NHL. Rekord drží s 23 triumfami Detroit z ročníka 2011/2012.

NHL - základná časť - 27. január:

Columbus - Calgary 0:6 (0:1, 0:2, 0:3)

Góly: 5. Backlund (Coleman), 36. Mangiapane (Zadorov, Lucic), 40. M. Tkachuk (J. Gaudreau, R. Andersson), 41. E. Lindholm (J. Gaudreau, Hanifin), 47. Gudbranson (Adam Ružička), 48. M. Tkachuk (J. Gaudreau)

Brankári: Merzlikins 56/62 - Markstrom 23/23

/Adam Ružička (Calgary) odohral 9 minút a 11 sekúnd, pripísal si jednu asistenciu, na vhadzovaniach mal úspešnosť 44 %/

Toronto - Anaheim 4:3 sn (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 18. Marner (Rielly, W. Nylander), 20. W. Nylander (Tavares, Matthews), 37. Tavares (Marner, Matthews), rozh. náj. Matthews – 3. Steel, 38. Silfverberg (B. Robinson, S. Carrick), 54. Lettieri (Shattenkirk, Steel)

Brankári: Campbell 17/20 - Gibson 41/44

Washington - San Jose 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Góly: 41. Sprong (Bäckström) – 8. Gregor (B. Burns, Barabanov), 24. Meloche (Nieto), 57. Dahlén (T. Meier, Bonino), 60. Cogliano (Couture)

Brankári: Samsonov 26/29 - Reimer 32/33

/Martin Feherváry (Washington) odohral 19 minút a 12 sekúnd, nebodoval, pripísal si dve strely, dva hity a jeden blok/

Detroit - Chicago 5:8 (0:4, 3:0, 2:4)

Góly: 26. Fabbri, 27. Bertuzzi (Hronek), 40. P. Suter (Oesterle, Fabbri), 53. Seider (L. Raymond, Bertuzzi), 56. Dylan Larkin – 11. D. Kubalík (S. Jones, Kurashev), 13. D. Strome (DeBrincat, P. Kane), 15. D. Strome (P. Kane), 20. Lafferty (D. Strome, McCabe), 47. D. Strome (S. Jones, Hagel), 49. DeBrincat (J. Toews, C. Jones), 57. Hagel, 59. DeBrincat

Brankári: Nedeljkovic 12/16, Pickard 18/21 - Fleury 28/33

Colorado - Boston 4:3 pp (1:0, 0:3, 2:0 - 1:0)

Góly: 12. MacDermid (Burakovsky, Ničuškin), 52. Girard (Makar, Kadri), 60. Landeskog (Kadri, Ničuškin), 64. Makar (Kadri) – 28. DeBrusk (McAvoy), 33. Coyle (McAvoy, Bergeron), 34. B. Marchand (Pastrňák)

Brankári: Kuemper 29/32 - Ullmark 37/41