Hviezdna noc Feherváryho, bez neho Washington góly nedával

Martin Feherváry oslavuje strelený gól.
Martin Feherváry oslavuje strelený gól. (Autor: SITA/AP)
Oh my Hockey|18. jan 2023 o 05:16 (aktualizované 17. jan 2023 o 06:07)

Mladý obranca strelil gól a pridal asistenciu.

NEW YORK. Martin Feherváry má za sebou úspešný duel. Napriek tomu, že Washington podľahol Minnesote 2:4, Slovák bol pri oboch góloch svojho tímu. Najprv jeden v prvej tretine strelil, potom na druhý asistoval.

Fehérváry otvoril skóre stretnutia 63 sekúnd pred koncom prvej tretiny. Na modrej čiare poslal puk k mantinelu Alexandrovi Ovečkinovi, dostal sa do voľného priestoru pred bránku a po spätnej prihrávke od kapitána domácich pohotovou strelou prekonal Filipa Gustavssona.

"Videl som, že sa môžem odpútať od súperovho hráča, prihral som Ovimu a ten ma vzápätí parádne našiel. Bola to naozaj skvelá kombinácia, potom som už iba vystrelil a padlo to tam," povedal zámorským médiám Fehérváry, pre ktorého to bol štvrtý gól v prebiehajúcej sezóne a celkovo dvanásty v kariére v NHL.

Minnesota hneď na začiatku druhej tretiny vyrovnala, ale v 26. minúte sa domáci opäť ujali vedenia a výrazný podiel na tom mal opäť Fehérváry. Ovečkin vnikol po pravej strane do pásma súpera, zadovkou poslal puk na slovenského spoluhráča a ten bekhendovou prihrávkou našiel pred bránkou na teč číhajúceho Dylana Stromeho.

Washington viedol 2:1, ešte do konca druhej tretiny však hostia skóre otočili a v závere zápasu spečatili svoj triumf gólom do prázdnej bránky. Fehérváryho vyhlásili za tretiu hviezdu duelu. V NHL predtým zaznamenal dva body v jednom stretnutí iba v novembri 2021, keď dvakrát asistoval na ľade Anaheimu.

V tomto ročníku má slovenský reprezentant na konte celkovo 9 bodov (4+5) v 35 zápasoch. Proti Minnesote odohral 18:30 min, pripísal si aj plusový bod, jednu strelu, štyri "hity" a päť striel súpera zblokoval, čo bolo najviac zo všetkých aktérov.

Washington vyšiel bodov naprázdno napriek tomu, že súpera prestrieľal jednoznačne 36:22. "Ukázali sme veľa dobrých vecí, takže to bol jeden z prehratých zápasov, po ktorých nemôžem chlapcom veľa vyčítať. Rozdiel však bol v premieňaní šancí, v tom mal súper navrch," zhodnotil tréner domácich Peter Laviolette.

Jeho zverencom sa v uplynulom období nedarí v presilovkách, v šiestich zápasoch nepremenili ani jednu z trinástich. Minensotu potiahli k víťazstvu obrancovia - Jared Spurgeon dal dva góly, jeden pridal aj Jonas Brodin. "Ich strely dnes mali oči, kým tie naše nie," hľadal príčiny prehry Laviolette.

Juraj Slafkovský neodohral zápas proti Winnipegu. Mladík z Montrealu pauzuje kvôli zraneniu.

Útočník Kevin Hayes pomohol Philadelphii k víťazstvu nad Anaheimom v pomere 5:2. V zápase strelil hetrik. Tri góly v jednom zápase strelil vôbec prvýkrát v kariére.

Kyle Connor strelil jediný gól Winnipegu pri prehre s Montrealom v pomere 1:4. Pre amerického útočníka to bol gól číslo 200 v kariére.

Mitchell Marner zaznamenal proti Floride dve asistencie. Útočník Toronta bodoval už v devätnástom domácom zápase v rade. Vytvoril tým nový klubový rekord.

Leon Draisaitl si pri výhre Edmontonu nad Seattlom pripísal dve asistencie a dosiahol na 70 bodov. Spolu s Connorom McDavidom sa stali len štvrtým duom posledných 30 rokov, ktoré dosiahlo na 70 bodov do 46 odohraných zápasov.

Hviezdy "olejárov" hrajú elitný hokej, naposledy sa niečo takéto podarilo v sezóne 1996/97 dvojici Lemieux a Jágr v drese Pittsburghu.

NHL - základná časť - 18. január:

Montreal - Winnipeg 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Góly: 28. Dadonov (J. Barron, Dvorak), 30. Hoffman (Dach, J. Barron), 34. Dadonov (Dvorak, Savard), 45. Jos. Anderson (Dach, Matheson) – 22. Connor (Morrissey, Ehlers)

Brankári: Montembeault 25/26 - Hellebuyck 24/28

/Juraj Slafkovský (Montreal) nenastúpil kvôli zraneniu/

Washington - Minnesota 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)

Góly: 19. Fehérváry (Ovečkin, T. van Riemsdyk), 26. D. Strome (Fehérváry, Ovečkin) – 21. Spurgeon, 34. Brodin (Dewar, Dumba), 39. Spurgeon (Dewar, Reaves), 60. J. Eriksson Ek (F. Gaudreau)

Brankári: Lindgren 18/21 - Gustavsson 34/36

/Martin Feherváry (Washington) strelil gól a asistoval, v zápase raz vystrelil na bránu, rozdal štyri hity a zblokoval päť striel, odohral 18:30 min./

Toronto - Florida 5:4pp (2:3, 1:1, 1:0 - 1:0)

Góly: 3. D. Hunt (Rielly, Aston-Reese), 16. Kerfoot (Järnkrok, Liljegren), 40. Matthews (Nylander, Marner), 46. Nylander (Marner, Giordano), 62. Nylander (Timmins, Tavares) – 2. Verhaeghe (Ekblad), 13. Lundell (Barkov), 19. Mahura (Gudas, Děnisenko), 22. Barkov (Montour, Reinhart)

Brankári: Murray 4/8, Samsonov 11/11 - Bobrovskij 32/37

Philadelphia - Anaheim 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Góly: 14. Hayes (DeAngelo, Konecny), 33. Ristolainen (Laughton, Konecny), 40. Frost (J. van Riemsdyk, Ristolainen), 43. Hayes (Laughton, Allison), 60. Hayes (Allison, York) – 28. Henrique (Klingberg, Zegras), 59. Vatrano (Shattenkirk, R. Strome)

Brankári: Ersson 25/27 - Stolarz 34/38

Nashville - Columbus 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Góly: 26. Glass (F. Forsberg, Duchene), 37. Trenin (Josi, Jeannot) – 50. Nyquist (Roslovic, Blankenburg)

Brankári: Lankinen 39/40 - Tarasov 26/28

Chicago - Buffalo 4:3pp (1:2, 0:1, 2:0 - 1:0)

Góly: 9. Murphy (Kurashev, J. Toews), 42. Kurashev (S. Jones, Raddysh), 60. S. Jones (Kurashev, T. Johnson), 63. S. Jones (T. Johnson, Mrázek) – 13. V. Olofsson (Jost, Mittelstadt), 20. Ta. Thompson (J. Skinner, Tuch), 27. Krebs

Brankári: Mrázek 30/33 - Anderson 22/26

Edmonton - Seattle 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Góly: 15. McDavid (Draisaitl), 24. Ryan (Desharnais, Holloway), 28. Foegele (Draisaitl, Hyman), 42. Hyman, 50. R. McLeod (Holloway, Hyman) – 4. Eberle (Sprong, Schultz), 41. Dunn (Wennberg)

Brankári: Campbell 29/31 - Jones 28/33

Arizona - Detroit 4:3sn (0:0, 1:1, 2:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 32. Bjugstad (Chychrun, Crouse), 47. Boyd (Crouse, Stecher), 48. Guenther (Crouse, Bjugstad), rozh. náj. Schmaltz – 29. Larkin (Seider, Bertuzzi), 45. P. Suter (Fabbri), 46. Perron (Rasmussen, Copp)

Brankári: Ingram 37/40 - Hellberg 20/23