Tatar a Černák zbierali mínusky, Kaprizov prekonal rekord Gáboríka

Oh my Hockey, TASR|2. apr 2022 o 23:15 (aktualizované 3. apr 2022 o 10:17)

Mimoriadne strelecky aktívny bol Erik Černák.

NEW YORK. Hokejisti New Jersey v zostave aj so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom premárnili v sobotnom dueli zámorskej NHL s Floridou štvorgólový náskok a prehrali 6:7 po predĺžení.

Domácim nestačil ani hetrik 23-ročného bieloruského útočníka Jegora Šarangoviča, Tatar nebodoval a pripísal si až tri mínusové body. Na ľade strávil 14:11 min a okrem troch mínusiek mal tri strely na bránku.

Florida dosiahla tretie víťazstvo za sebou a je na čele Východnej konferencie.

Po dvoch tretinách síce Panthers prehrávali už 2:6, ale vynútili si predĺženie, v ktorom rozhodol švédsky obranca Gustav Forsling. Bol to jeho druhý zásah v stretnutí, rovnako dva góly dal aj jeho spoluhráč Aleksander Barkov.

"Vieme, že dokážeme zvrátiť hocijaký stav. Po druhej tretine sme si hovorili, že máme ešte 20 minút a ideme do toho naplno. Našli sme náš rytmus a išlo to," povedal Barkov, ktorý strelil piaty a šiesty gól svojho mužstva.

Okrem fínskeho kanoniera strieľali góly len obrancovia Floridy, keď sa presadili Forsling, Ben Chiarot, Radko Gudas a Brandon Montour. Prvýkrát v klubovej histórii skórovali štyria zadáci v jednom zápase.

Špeciálny zápas pre Martina St. Louisa

Strelecky aktívny bol Erik Černák. Obranca Tampy Bay odohral v repete minuloročného finále proti Montrealu 21 minút a 29 sekúnd.

K výhre ale nepomohol. Lightning padli po nájazdovej dráme výsledkom 4:5 sn. Černák zaznamenal dva mínusové body, päť striel a bodyček.

"Sme vo fáze prestavby a nie vždy sa dostavia výsledky. Tie určite prídu, len treba tvrdo pracovať. Dnes sme odviedli skvelú prácu," povedal pre nhl.com tréner Canadiens Martin St. Louis, pre ktorého to bol špeciálny duel.

V drese Lightning žiaril ako hráč a v roku 2004 bol kľúčovým členom tímu, ktorý prvýkrát v klubovej histórii získal Stanley Cup. V Tampe sa v úlohe zastupujúceho trénera Montrealu predstavil prvýkrát.

"Tu som vyrastal a prežil krásne časy. Vždy bude pre mňa špeciálne prísť do Tampy," povedal St. Louis podľa tsn.ca ešte pred zápasom.

Gáborík prišiel o rekord

V dueli Caroliny a Minnesoty padol štrnásť rokov starý rekord Mariána Gáboríka. Ten pozbieral v sezóne 2007/08 83 bodov, čo bol doterajší rekord Wild.

Kirill Kaprizov režíroval výhru "divochov" 3:1 gólom a asistenciou, čo znamená, že má v 66 zápasoch dohromady už 84 bodov. Je tak novým rekordérom.

“Je to pre mňa obrovský úspech. Chcem sa poďakovať všetkým spoluhráčom, trénerom a každému v našej organizácii,” povedal Kaprizov.

Až 37 úspešných zákrokov zaznamenal Kanaďan Marc-André Fleury. Ten sa stal prvým brankárom v histórii organizácie, ktorý začal svoje pôsobenie v nej tromi po sebe idúcimi výhrami.

"Existujú jasné dôvody, prečo je budúcim členom siene slávy," chválil ho protihráč Ian Cole. "Je ťažké ho prekonať. Oni nemali zďaleka toľko šancí, no dokázali ich využiť."

Matthews medzi legendami

Auston Matthews zaznamenal v dueli Toronta proti Philadelphii 51. gól v ročníku a celkovo 250. presný zásah v kariére.

Len sedem hráčov došlo na túto métu skôr - Wayne Gretzky, Mike Bossy, Mario Lemieux, Brett Hull, Alexander Ovečkin, Teemu Selänne a Jari Kurri.

Matthews potreboval 397 stretnutí, o osem viac ako Kurri. Rekordér Gretzky strelil 250. gól v 302. zápase. Gól Matthewsovi pripravil Mitch Marner.

"Snažil som sa nájsť si pozíciu, kam mi to môže poslať, a on vykúzlil nádherný pas," pochvaľoval si Matthews po zápase, ktorý "javorové listy" vyhrali 6:3.

Americký útočník zároveň potrebuje len tri ďalšie góly na to, aby vyrovnal historický rekord Toronta v počte gólov v jednej sezóne. Drží ho Rick Vaive.

V obrane Flyers nedostal šancu Keith Yandle, ktorý tak v zostave chýbal prvýkrát od 22. marca 2009 a skončila sa jeho séria 989 zápasov bez prerušenia.

Studenič len zdravý náhradník

Jediným Slovákom radujúcim sa z víťazstva je Andrej Sekera. Jeho Dallas Stars vyhrali nad San Jose Sharks 5:4. Slovenský obranca odohral 12 minút a 55 sekúnd, zaznamenal plusový bod a odsedel si dve trestné minúty.

Víťazný gól strelil bývalý hráč San Jose Joe Pavelski, ktorý pred príchodom do Dallasu v drese Sharks odohral svojich prvých 13 sezón v NHL.

“Rýchlo sme inkasovali, ale páčila sa mi reakcia po tom góle. Rýchlo sme sa zobudili a odpoveď bola skvelá,” povedal tréner Dallasu Rick Bowness.

Sekerov krajan Marián Studenič šancu nedostal, bol len zdravý náhradník.

NHL - základná časť - 2. a 3. apríl:

New Jersey - Florida 6:7 pp (2:1, 4:1, 0:4 - 0:1)

Góly: 4. Šarangovič, 4. J. Hughes, 22. Šarangovič (Mercer), 23. Kuokkanen (A. Johnsson, Ty Smith), 35. Šarangovič (N. Hischier), 37. A. Johnsson (Kuokkanen, J. Boqvist) - 10. Chiarot, 32. Gudas (Montour), 46. Montour (Duclair, Marchment), 48. Forsling, 56. Barkov (S. Bennett, Huberdeau), 59. Barkov (Weegar, Huberdeau), 62. Forsling (S. Bennett)

Brankári: Hammond 34/41 - Bobrovskij 19/25, Knight 6/6

/Tomáš Tatar (New Jersey) odogral 14 minút a 11 sekúnd, zaznamenal tri mínusové body, tri strely na bránu, tri bloky a dva hity/

Colorado - Pittsburgh 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Góly: 30. Rantanen (Burakovsky, MacKinnon), 36. Aube-Kubel (Newhook, N. Sturm), 56. D. Toews (MacKinnon, Rantanen) – 35. Crosby (Letang, Guentzel), 56. Matheson (Guentzel)

Brankári: Kuemper 38/40 - Jarry 35/38

Boston - Columbus 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Góly: 16. Haula (T. Hall, McAvoy), 39. B. Marchand (Bergeron, DeBrusk), 57. Haula (Carlo, H. Lindholm), 58. DeBrusk (B. Marchand, McAvoy), 60. Coyle (Bergeron, B. Marchand) – 20. Nyquist (Sillinger, A. Boqvist), 21. Danforth (Činachov, Kuraly)

Brankári: Swayman 22/24 - Merzlikins 37/40

Carolina - Minnesota 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 54. T. Teräväinen (Aho, Slavin) – 11. Zuccarello (Kaprizov, Spurgeon), 25. D. Kulikov (Jost, J. Brodin), 48. Kaprizov (Zuccarello)

Brankári: Andersen 16/19 - Fleury 37/38

Philadelphia - Toronto 3:6 (0:0, 2:2, 1:4)

Góly: 24. K. Hayes (Provorov, Lindblom), 35. Provorov (K. Hayes), 53. Provorov (P. Brown, MacEwen) – 31. Simmonds (Brodie), 32. Liljegren (Giordano, Bunting), 48. Matthews (Marner, Rielly), 52. Engvall (Rielly), 54. Rielly (Bunting, Marner), 56. Tavares (W. Nylander)

Brankári: Hart 22/28 - Campbell 29/32

Tampa Bay - Montreal 4:5 sn (2:0, 2:3, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 9. Stamkos (Kučerov, Hedman), 14. Cirelli (N. Paul), 32. Kučerov (Hedman, Killorn), 40. B. Point (Palát, Kučerov) – 29. Caufield (R. Pitlick), 34. Schueneman (Suzuki), 36. Josh Anderson, 43. J. Ylönen (Poehling), rozh. náj. Suzuki

Brankári: Elliott 27/31 - Allen 37/41

/Erik Černák (Tampa Bay) odohral 21 minút a 29 sekúnd, pozbieral dva mínusové body, päť striel na bránu a hit/

Winnipeg - Los Angeles 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Góly: 7. Ehlers (Scheifele), 34. Lowry (Heinola, Pionk) – 3. A. Kempe (Danault, Edler), 11. Kopitar (A. Kempe, Durzi), 24. Vilardi (Spence, Kopitar)

Brankári: Hellebuyck 35/38 - Petersen 25/27

Calgary - St. Louis 4:6 (2:2, 0:1, 2:3)

Góly: 5. B. Ritchie (R. Andersson, Hanifin), 13. J. Gaudreau (Backlund, Gudbranson), 51. Hanifin, 60. D. Dubé (E. Lindholm, M. Tkachuk) – 1. R. Thomas (Faulk, Tarasenko), 18. R. O'Reilly (B. Schenn), 34. Faulk (Perron, Saad), 59. N. Walker (R. Thomas, Leddy), 60. I. Barbašev (B. Schenn), 60. Saad

Brankári: Markström 19/23 - Husso 39/43

San Jose - Dallas 4:5 (1:4, 1:0, 2:1)

Góly: 2. Bonino (Gregor, E. Karlsson), 28. B. Burns (Chmelevski, Jaycob Megna), 56. Leonard (E. Karlsson, M. Ferraro), 59. Chmelevski – 2. Namestnikov (Seguin), 9. Hakanpää (Seguin, Namestnikov), 10. J. Klingberg (Hintz, Pavelski), 20. J. Robertson (Gurianov, Seguin), 48. Hintz (J. Robertson)

Brankári: Kähkönen 10/14, Reimer 14/15 - Wedgewood 24/28

/Andrej Sekera (Dallas) odohral 12 minút a 55 sekúnd, zaznamenal plusový bod a odsedel si dve trestné minúty/