Connor Bedard strieľa rozhodujúci gól v zápase Slovensko - Kanada vo štvrťfinále MS v hokeji do 20 rokov 2023. (Autor: TASR/AP)
Šimon Čop|3. jan 2023 o 07:40

Adam Gajan chytal s virózou, ledva stál na nohách.

MONCTON. Mal to byť jednoznačný zápas. Jediné, čo mohlo Kanadu vyradiť z hry na MS do 20 rokov v hokeji, bol nový hokejový zázrak.

Pred pol jednou ráno sa na Slovensku svietilo v oknách hokejových fanúšikov, ktorým v srdci zostala nádej. Niektorí zostali spať, no tí, čo vstali, neľutujú.

Od hokejovej senzácie nebolo ďaleko. Súboj Dávida s Goliášom dospel až do predĺženia. Pamätný zápas bude bolieť ešte dlho. Na reprezentantov s dvojkrížom na hrudi však môžeme byť hrdí.

Arénu v Halifaxe umlčali hneď niekoľkokrát. A hoci na konci plakali od smútku a nie od radosti, niet im za tento duel čo vyčítať.

Heroický výkon brankára, obetavé bloky obrancov a vysoká efektivita útoku stačila na prehru 3:4 po predĺžení. Slováci sa burcovali na striedačke, boli odhodlaní potiť krv. Podľa toho aj hrali.

Víťazstvo, žiaľ, nedokonali. Ale získali si veľký rešpekt kanadských fanúšikov, novinárov i expertov. Pred zápasom outsider skoro vyradil najobávanejší tím na majstrovstvách sveta do 20 rokov.

Veľká psychická sila

Zápas sa od prvých sekúnd hral vo vysokom tempe. Kanaďania hrali typický dynamický hokej, Slováci im však zdatne sekundovali.

Outsiderom dokonca patrilo prvých päť striel. Kanada sa rozstrieľala a dostávala pravidelne do šancí až po niekoľkých minútach.

V siedmej minúte urobila slovenská obrana prvú obrovskú chybu. V snahe dostať puk z pásma nechala Connora Bedarda osamoteného pred brankárom Gajanom. V momente, keď dostal puk na hokejku, neváhal a potvrdil svoje kvality.

„Javorové listy“ si dobiedzaním do brankára vybojovali prvú presilovku v ôsmej minúte. Za krosček bol vylúčený Šimon Nemec.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Nemcove slzy, Bedardove provokácie. Slováci sa stali hrdinami v ikonickom zápase