Výnimočný Winter Classic. Na najchladnejší zápas histórie prišli ako na pláž

Winter Classic medzi Minnesotou Wild a St. Louis Blues 1. januára 2022. (Autor: SITA/AP)
Oh my Hockey|2. jan 2022 o 06:58

Ani mrazivá teplota neodradila viac ako 38 tisíc divákov.

Minnesota - St. Louis 4:6 (1:1, 1:5, 2:0)

Góly: 15. Kaprizov (Hartman), 39. R. Pitlick (V. Rask), 49. Hartman (Zuccarello, Kaprizov), 55. K. Fiala (Kaprizov, Goligoski) – 15. Perron (R. O'Reilly, M. Scandella), 21. Kyrou, 29. Tarasenko (Kyrou, R. Thomas), 35. I. Barbašev (Kyrou, Bučnevič), 38. Kyrou (R. Thomas), 40. Krug (I. Barbašev)

Brankári: Talbot 22/28, Kähkönen 4/4 - Binnington 29/33

MINNEAPOLIS. Teplota dosahovala mínus 21 stupňov. V NHL sa pritom nikdy predtým neodohral zápas pri teplote nižšej ako mínus 18.

Hráčov Minnesoty a St. Louis poriadne štípal mráz. Napriek tomu NHL videla zápas plný gólov. Novoročný návrat pod holé nebo sledovalo dokopy 38 619 fanúšikov.

Blues zvíťazili nad Minnesotou 6:4 a udržali si neporaziteľnosť vo Winter Classic. Pre Blues šlo o druhý takýto zápas v histórii organizácie. Wild už tiež hrali pod holým nebom, a to v rámci Stadium Series v roku 2016.

Havaj či Minnesota?

"Bluesmani" sa rozhodli odľahčiť atmosféru poriadne bizarným oblečením. Na stretnutie dorazili, akoby ho mali hrať na pláži.

Z autobusu vystúpili v havajských košeliach, šortkách a žabkách. Na hlavách mali slnečné okuliare, niektorí šiltovky, klobúčiky či dokonca osušky.

Na ich šťastie ich dobrá nálada neopustila ani po zápase.

Hrdinom Kyrou

Najdôležitejším mužom zápasu bol Jordan Kyrou. Ten dokonca zlomil rekord - zaknihoval štyri body za dva góly a dve asistencie. Takýto produktívny Winter Classic nikto pred ním nemal.

Všetky body zaznamenal v druhej tretine, v ktorej "bluesmani" rozhodli o dvoch bodoch.

Po prvej bol stav 1:1. Skóre otváral veterán David Perron. Na jeho presný zásah odpovedal už o 25 sekúnd Kirill Kaprizov, ktorý strelil svoj 40. gól v NHL.

V druhej časti hry Blues zdemolovali súpera piatimi gólmi - recept na brankára Cama Talbota našli dvakrát Kyrou, Tarasenko, Barbašev aj Krug. Na opačnej strane skóroval len Pitlick.

V poslednej tretine padli dva góly a obidva z hokejok "divochov". O zníženie stavu sa postarali Ryan Hartman a Kevin Fiala.

Zážitok

Na pozápasovej tlačovke padla zhoda, že Winter Classic bolo pamätné.

"Bola to poriadna šou a som si istý, že si tento zápas ešte dlho budem pamätať," vyjadril sa brankár víťazného mužstva Jordan Binnington.

K zvláštnemu oblečeniu dodal: "Skrátka sme sa opýtali sami seba, či sa chceme vidieť v oblekoch alebo v niečom vtipnom, keď si tento zápas pozrieme, keď budeme mať päťdesiat rokov."

Wild sa kajali, vraj nehrali dobre.

"Mali sme rovnaké podmienky. Ako nám, tak im bola zima. Ako nám, tak aj im sa na takom ľade ťažko hralo. Lenže počas štyridsiatich minút boli lepším tímom," hodnotil Mats Zuccarello.

"Sú tímom, ktorý rád tvorí, no podmienky na to neboli najlepšie. Čakali sme na ich chyby a snažili sa ich využívať, tak sme prišli k šanciam," prezradil recept na víťazstvo Kyrou.

Päť pamätníkov

Minnesota Wild odohrali druhý zápas pod holým nebom. Prvý z roku 2016 si z aktuálneho mančaftu pamätajú len Matt Dumba a kapitán Jared Spurgeon.

Blues hrali predošlý Winter Classic v roku 2017. Ich dres si vtedy obliekli traja hráči zo súčasnej zostavy - Vladimir Tarasenko, Colton Parayko a David Perron.

Prvý menovaný dnes zaútočil na rekord. Najviac gólov v histórii zápasov pod holým nebom strelil David Pastrňák - štyri. Tarasenko dnes skóroval a pri svojej prvej účasti sa trafil dokonca dvakrát, je teda na čísle tri.

Blues zlomili rekord v počte gólov v jednej tretine v zápase pod holým nebom. V druhej dvadsaťminútovke prekonali brankára Talbota päťkrát.

Domov»Hokej»NHL»Výnimočný Winter Classic. Na najchladnejší zápas histórie prišli ako na pláž