Zomrel ako hrdina. Smrť Kivlenieksa uzavreli ako nešťastnú náhodu

Matiss Kivlenieks. (Autor: TASR/AP)
SITA|2. dec 2021 o 17:20

Brankár NHL mal len 24 rokov.

NOVI. Prokurátor v americkom meste Novi uzavrel prípad úmrtia lotyšského hokejistu Matissa Kivlenieksa ako nešťastnú nehodu. Dvadsaťštyriročný brankár zomrel 4. júla 2021 po smrteľnom zásahu zábavnej pyrotechniky.

Stalo sa tak na svadbe dcéry trénera brankárov Mannyho Legaceho z klubu Columbus Blue Jackets. Práve súčasťou tejto hokejovej organizácie bol Lotyš v čase smrti.

Pri tragédii Kivlenieksa zasiahla krutá rana osudu z ohňostroja, pred ktorú sa mladík hodil, aby od nej ochránil desiatky hostí na oslave. Jeho kolega z lotyšskej reprezentácie aj amerického klubu Elvis Merzlikins označil konanie mladého krajana ako hrdinské.

Merzlikins pri poslednej rozlúčke s Kivlenieksom uviedol, že mladý brankár zachránil život jemu aj jeho tehotnej manželke, keď utekali z miesta tragédie.

V čase, keď Kivlenieksa Kivlenieksa zasiahla krutá rana osudu z ohňostroja, bol o tri roky starší Merzlikins necelých desať metrov za ním a objímal sa s manželkou.

"Zachránil môjho nenarodeného syna. Zachránil moju ženu a zachránil aj mňa. Ak by to nezasiahlo mňa alebo moju ženu, bolo tam ďalších 50 či 60 ľudí. Preto vravím, že zomrel ako hrdina a potvrdil to aj lekár. Keby neutekal a zostal len tak sedieť, nestalo by sa to," skonštatoval Merzlikins.

Koncom augusta prišlo dieťa na svet a na pamiatku zosnulého mladého gólmana chlapec dostal meno Matiss.

Zosnulý Kivlenieks na tohtoročných majstrovstvách sveta v Rige odchytal štyri zápasy za domácu reprezentáciu a vďaka 38 zákrokom priviedol Lotyšsko k historicky prvému triumfu nad Kanadou (2:0). V NHL za Blue Jackets odchytal osem duelov.

Súvisiace články