Čína zložila hokejový tím na ZOH. Je v ňom meno legendy a desať Číňanov

Brankár Jeremy Smith. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|27. jan 2022 o 19:50 (aktualizované 27. jan 2022 o 21:09)

Jadro tvoria hráči Červená hviezda Kchun-lun z KHL.

PEKING. Čína vo štvrtok skompletizovala menoslov hokejistov, ktorí ju budú reprezentovať na olympijskom turnaji v Pekingu.

V 25-člennom kádri figuruje desať Číňanov, osem z nich krajina pripravovala výlučne v domácich podmienkach.

V nominácii sa ďalej nachádza 14 hráčov pochádzajúcich zo zámoria a jeden pôvodom Rus.

Jadro mužstva tvoria hráči klubu KHL Červená hviezda Kchun-lun. Brankárskou jednotkou by mal byť rodák z USA Jeremy Smith, ktorý v sezóne 2016/17 nazbieral desať štartov za Colorado Avalanche.

Piati hráči z čínskej nominácie majú aspoň jeden štart v zámorskej profilige.

V kádri aj syn legendy

Domácu krajinu bude reprezentovať aj Jake Chelios, syn legendárneho Chrisa Cheliosa.

Tridsaťročný rodák z Ameriky za svoju vlasť nikdy nehral. Obranca pôsobí v čínskom klube KHL už tri roky, kedysi odohral päť zápasov za Detroit Red Wings.

V tíme figuruje s ďalšími dvomi americkými kolegami. Okrem neho nastúpia aj spomínaný brankár Smith a útočník Cory Kane.

Brandon Yip. (Autor: TASR/AP)

V nominácii je aj Brandon Yip, Kanaďan s čínskymi koreňmi a kapitán Kchun-lunu. Dnes už 36-ročný veterán odohral v NHL až 174 zápasov, najviac za tímy Colorado Avalanche a Nashville Predators, dva za Phoenix Coyotes.

Okrem neho cestuje do Pekingu ďalších deväť Kanaďanov (Ryan Sproul, Ty Schultz, Jason Fram, Spencer Foo, Parker Foo, Ethan Werek, Tyler Wong, Luke Lockhart a Paris O'Brien).

Jediným Rusom v nominácii je obranca Denis Osipov.

V NHL okrem Yipa a Cheliosa nastúpili aj Spencer Foo a Ryan Sproul.

Všetci majú čínske mená

Parker Foo je jedným zo štyroch draftovaných hráčov vo výbere, v roku 2017 sa stal súčasťou organizácie Chicago Blackhawks. Druhým je spomínaný Brandon Yip. Z druhého kola bol v roku 2009 vybratý Ethan Werek a o dva roky neskôr Ryan Sproul.

Za Čínu nastúpi Peter Zhong, rodák z Pekingu, ktorý je hráčom arizonskej univerzity v NCAA.

Súčasťou mužstva bude i Eddie Yan, rodák z Toronta. Ten hokejovo vyrastal v zámorí, no Čínu reprezentoval už aj v minulosti na juniorských šampionátoch.

Všetci hráči sú na oficiálnom olympijskom zozname uvedení pod čínskymi menami. Obranca Ty Schultz, syn nemeckého otca a čínskej mamy, bude používať meno Zheng Enlai. Za Čínu v minulosti súťažila vo viacboji aj jeho sestra Nina Schultz pod menom Zheng Ninali.

Tím talianskeho trénera Ivana Zanattu sa predstaví v A-skupine, kde si postupne zmeria sily s USA, Nemeckom a Kanadou.

Nominácia Číny na ZOH 2022

Brankári: Paris O'Brien, Pengfei Han, Jeremy Smith

Obrancovia: Ty Schultz, Pengfei Zhang, Ruinan Yan, Zimeng Chen, Denis Osipov, Jason Fram, Zach Yuen, Ryan Sproul, Jake Chelios

Útočníci: Parker Foo, Xudong Xiang, Jianing Guo, Peter Zhong, Zesen Zhang, Juncheng Yan, Rudi Ying, Brandon Yip, Ethan Werek, Cory Kane, Luke Lockhart, Spencer Foo, Tyler Wong

zdroj: eliteprospects.com

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: