Štvrtok, 2. decembra, 2021Meniny má Bibiána

Henryho návrh pre boj s rasizmom: Odpočítajte body klubom

(Autor: TASR/AP)
TASR|12. feb 2013 o 10:37

Henry sa domnieva, že teraz sa začali prejavy rasizmu pozornejšie sledovať.

HARRISON. Podľa futbalistu Thierryho Henryho by mali kompetentní odpočítať body v ligovej tabuľke každému klubu, ktorého fanúšikovia rasisticky urážajú hráčov. Francúzsky kanonier to uviedol ako reakciu na aktuálne prejavy rasizmu na futbalových štadiónoch po celom svete.

Hneď niekoľko známych futbalistov sa stalo v posledných týždňoch terčom nadávok fanúšikov. Americký útočník Jozy Altidore z holandského klubu AZ Alkmaar, brazílsky obranca FC Barcelony Daniel Alves, či stredopoliar AC Miláno Kevin-Prince Boateng, ktorý dokonca na protest spoločne so spoluhráčmi nedohrali prípravné stretnutie.

Medzitým FIFA nariadila Maďarsku a Bulharsku, že za prejavy rasizmu a antisemitizmu budú hrať domáce zápasy v kvalifikácii MS 2014 pre prázdnym hľadiskom. "Možno, ak by sa začali odoberať body tímom, bolo by to riešenie. Nie je však mojou úlohou to riešiť, len hovorím svoj názor," cituje agentúra AP Henryho.

Henry, ktorý je bývalým hráčom Arsenalu Londýn a FC Barcelony, a momentálne pôsobí v zámorskej MLS v tíme New York Red Bulls, sa domnieva, že teraz sa začali prejavy rasizmu pozornejšie sledovať.

"Nie je to o tom, že by toho rasizmu bolo viac, len hráči a ľudia o tom viac hovoria. Dlhšiu dobu sa s tým hráči vyrovnávali sami, takže o mnohých prípadoch ani na najvyššej úrovni sa nikto nedozvedel. Teraz si hráči zavolajú rozhodcu a upozornia ho, že niektorý z hráčov ho urazil, alebo povedal niečo zlé," povedal Francúz.

Podľa Henryho spoluhráča z tímu NY Red Bulls Tima Cahilla by orgány mohli radšej disciplinárne potrestať fanúšikov. "Uprednostňujem dištanc pre hráča," tvrdí Cahill. "Neviem, či je správne potrestať celý klub za skupinu minoritných priaznivcov."

Súvisiace články