Halákov výkon v číslach: Ani 27 zákrokov nestačilo na dva body

Oh My Hockey|10. nov 2021 o 14:51

Jaroslav Halák dnes odchytal svoj tretí zápas v sezóne. Vancouver ich odohral už 13, trénerský štáb teda vydáva jasný signál, že jeho rola pri Thatcherovi Demkovi zrejme bude menšia než mal v Bostone.

Dostal príležitosť proti vo forme hrajúcemu Anaheimu. Káčeri prežívajú sezónu ako na hojdačke. Po šiestich prehrách za sebou totiž proti Vancouveru zaknihovali piate víťazstvo v rade.

Slovenský brankár v predošlých dvoch štartoch pustil dovedna iba štyri góly, ale ani raz nedotiahol tím k výhre. Veľmi mu nepomohli útočníci. A dlho sa zdalo, že podobne budeme môcť zhrnúť i dnešný duel.

Canucks ešte v 53. minúte prehrávali 0:2. Nemohúci korčuliari na strane domácich sa márne pokúšali dostať puk za brankára Johna Gibsona. Až v 54. minúte znížili a o predĺženie sa gólom v oslabení v 60. minúte postaral Elias Pettersson.

Oslabenie išlo na vrub Halákovi, hoci jeho vylúčenie bolo viac než kontroverzné.

Halákovo vystúpenie však zďaleka nebolo len o 27 zákrokoch a dvoch trestných minútach. Podrobnejší pohľad na duel prinesie krátka analýza.

V čom tkvela efektivita Ducks?

Hráči Anaheimu prekonali Haláka celkom trikrát. Prvý gól z hokejky Cama Fowlera pre cloniaceho hráča príliš nevidel. Druhý gól bol smolný. Vychytal síce Isaca Lundeströma, ale puk si do vlastnej brány zrazil jeho spoluhráč JT Miller. Rozhodujúci gól v predĺžení padol po prečíslení troch proti jednému, presnú prihrávku Getzlafa zužitkoval Troy Terry.

Na strely bol výsledok jednoznačný, avšak pre porazených. Hráči Vancouveru ohrozili Johna Gibsona hneď 43-krát, kým Halák čelil "iba" 30 pokusom. Gibson potvrdil fazónu, pre ktorú ho zvolili treťou hviezdou uplynulého týždňa, najmä v predĺžení z neho boli protivníci zúfalí.

Aj tak bol ale diametrálne odlišný rozdiel v kvalite striel. Áno, Gibson čelil väčšiemu počtu pokusov, ale koľko z nich bolo naozaj nebezpečných?

Ducks dokázali strieľať z lepších pozícií, aj preto boli efektívnejší. V počte "High Danger Shots", teda vysoko nebezpečných striel, podľa webu naturalstattrick.com zvíťazili nad Vancouverom 9:6. Halák z takejto veľmi nebezpečnej pozície raz inkasoval, Gibson ani raz.

Celkom až 30% striel Anaheimu, teda zhruba každá tretia, zaváňala vysokou šancou na gól. U Halákových spoluhráčov bola percentuálna hodnota tejto štatistiky iba 13,95%. V dueli zvíťazila kvalita nad kvantitou.

Opačne to bolo pri Medium Danger (stredne nebezpečných) a Low Danger (málo nebezpečných) streleckých pokusoch. 39,5% striel Vancouveru bolo stredne nebezpečných, a toľko isto málo nebezpečných striel. Gibson dostal z každej z týchto dvoch kategórií po jednom góle.

U Haláka boli tieto hodnoty iné. Ducks si pripísali 11 stredne nebezpečných (36,6%) a 7 málo nebezpečných (23,3%) striel. Dva góly dostal Slovák zo stredne nebezpečných. Musel dokonca riešiť tri dorážky, kým jeho súper iba jednu.

Tieto hodnoty nám naznačujú jeden z faktorov toho, prečo si Gibson udržal v zápase celkovú 95,3-percentnú úspešnosť, kým Halák iba 90-percentnú. Zároveň však neznižujeme výkon prvého menovaného, ktorý bol sebaistý a dominantný.

Viac o streleckých šanciach nám napovie táto mapa striel.

Zdroj: MoneyPuck

Napriek tomu pokročilé štatistiky vypočítali, že Halák chytil o 0,52 gólu menej, než by sa očakávalo (jeho xGA, teda "očakávané góly proti", bolo na hodnote 2,48), kým Gibson chytil podľa streleckých pokusov a šancí tímov o viac ako gól navyše.

Halák v noci nebol lepším brankárom, no napriek tomu sa jeho výkon nedá ohodnotiť ako zlý. Ukázalo sa, že aj obrana Vancouveru, hoci už nevyzerá tak zle ako vlani, ešte má na čom pracovať.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: