Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Hádzanársky hrdina Štochl je učiteľom

(Autor: SITA AP)
Pavol Spál|Publikované 1. feb 2009 o 21:30

Brankár Richard Štochl si myslí, že tréner Zoltán Heister zostane pri reprezentácii.

Slovenskí hádzanári dosiahli na majstrovstvách sveta historický úspech. Skončili na desiatom mieste. Najlepším hráčom slovenského tímu bol brankár Richard Štochl.

BRATISLAVA. Strelci majú z Richarda Štochla strach. Zákrokmi ich privádza do zúfalstva. Pred majstrovstvami sveta ho poznali iba fanúšikovia hádzanej. Počas šampionátu sa stal na Slovensku hrdinom. Hral aj napriek veľkým bolestiam. Mal skrivenú tvár a trpel. Aj tak chytal fantasticky. Ako pravý kapitán.

Štochl začal s hádzanou ako deväťročný v rodných Michalovciach. „Inšpiroval ma otec. Vždy som chcel byť iba brankárom. Iný post som neskúšal," spomínal dva metre vysoký gólman.

Na majstrovstvách sveta bol z tímu najskúsenejší, kapitánom bol oprávnene. V reprezentácii pôsobí už 13 rokov. Dal päť gólov. Veľký rečník však nie je. Radšej chytá ako hovorí.

Pokojný kapitán

„Na chalanov nekričím, nehecujem. Neprikazujem, nezakazujem. Ak je niečo vážne, tak sa vyjadrím. Viacej sa sústreďujem, koncentrujem na svoj výkon. Sú tam iní chalani, ktorí vyslovene burcujú celé mužstvo. Napríklad Rado Antl, Dano Valo či Kuko (Peter Kukučka). Každý má v tíme svoju malú úlohu. Neviem, či som práve vodcovský typ. Ale sem-tam hej. V určitých chvíľach som tichší," povedal.

Veľa ľudí na Slovensku nepoznalo pred šampionátom ani pravidlá hádzanej. Po úspechu prišla eufória. Deti sa nehrajú už iba na futbalistov či hokejistov. Chcú chytať ako Štochl.

„Výkonmi sme spopularizovali hádzanú. A to je dobré. Trošku sa začalo písať i o nás." hovorí skromne Štochl, ktorý bol so 41 percentami zákrokov tretím najlepším brankárom majstrovstiev.

Cez polčas do kabíny nikdy nechodí. Po niektorých zákrokoch bozkáva prsty i loptu. V bráne je maximálne sústredený. Má v nej vlastný svet. Akoby meditoval sťa mních.

„Každý hráč má svoje zvyklosti, svoj rituál. Ja ho neprezradím. To by už nebolo ono. Je to tajomstvo."

Zrážka a otras

V zápase s Maďarskom sa zranil po zrážke s robustným 120 kilogramov vážiacim Gálom. Vyzeralo to na prvý pohľad tragicky. Mnohí by sa vzdali. Štochl sa otriasol a pokračoval v zápase i v turnaji. Vzápätí chytil aj nemožné.

„Bolelo to aj to bolí. Niekedy treba zabrať aj cez bolesť. Chcel som hrať a chalanom pomôcť."

Bol hendikepovaný. Nemohol riadne hýbať rukou, zodvihnúť ju. „Je to proti liečbe, čo sme nasadili. Môže si to podráždiť. Je to oveľa citlivejšie ako predtým," hovoril lekár Patrik Javorčík. Štochl chytal, riskoval.

„Určite to je to trošku riskantné. Ale treba do toho ísť. Na majstrovstvách sveta nehrám každý deň. Nemal som prečo rozmýšľať. Ani minútku. V zápasoch proti Maďarom, Rumunom išlo o všetko. Vedel som, že na nich máme."

Štochl popri hádzanej vyštudoval vysokú pedagogickú školu. „Celý život hrám hádzanú. Je to môj svet. Ale mám i vzdelanie. Som učiteľom telesnej výchovy. Neviem, či by som sa teraz dal na učiteľstvo. Ale nikdy nehovor nikdy."

Za postup zo skupiny dostali hádzanári ako tím prémiu 26 555 eur. „Nad peniazmi som vôbec nepremýšľal. Nebol dôvod. Neviem, čo s nimi spravím. Ale vhodne ich investujem. Nehral som pre peniaze. Boli sme prvýkrát na majstrovstvách sveta. Chceli sme dokázať, že niečo vieme."

Nielen peniaze, aj prostredie

Je považovaný za jedného z najlepších brankárov sveta. Mal ponuky zo Španielska či Nemecka, najlepších svetových líg. Napriek tomu chytá stále za maďarský Dunaferr.

„Nezvažoval som iba finančnú stránku, ale i prostredie. Až taká lukratívna ponuka to nebola. V Dunaferri má všetci poznajú. Cítim sa tam dobre. Mám veľa kamarátov. A to sa ťažko opúšťa. Ísť do nového prostredia je riziko. Ak by som dostal správnu ponuku, netvrdím, že by som neodišiel."

Štochl prezradil, aké vlastnosti musí mať dobrý brankár. „Dobrý postreh, vedieť sa koncentrovať a skryť svoje chyby. Mal by mať vlastný štýl. Treba byť svojský, nikoho nenapodobňovať. Svoje danosti a jedinečnosť by mal využiť. Toho sa držím i ja."

Tréner hádzanárov Zoltán Heister minulý týždeň v stredu oznámil, že ako tréner na 95 percent končí. Sklamal ho vraj prístup hráčov. Nakoniec však šéfovi zväzu Pavlovi Derfényimu prisľúbil, že si zoberie čas na rozmyslenie. Definitívne rozhodnutie by malo padnúť dnes alebo zajtra.

„Tréner ešte neskončil. Myslím, že zostane. Ťažko povedať, či by to bolo dobré, alebo zlé. Neviem," uzavrel Štochl.

Vizitka Richarda Štochla

- Narodený 17. decembra 1975 v Michalovciach.

- Kluby: VTJ Michalovce (1985-94), Tatran Prešov (1994-98), VSŽ Košice (1998/99), ŠKP Sečovce (1999/00), Dukla Praha (2000/01), Dunaferr SE (2001/06), MKB Veszprém (júl-október 2006), Dunaferr SE (od októbra 2006).

Reprezentácia: 165 zápasov/5 gólov.

-  Úspechy: postup na MS 2009, na ME 2006 a ME 2008, semifinalista Pohára EHF (2003) i PVP (2002), trojnásobný majster Slovenska (1999, 2000, 2001).

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.