Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Hádzanárski majstri sveta boli aj najslušnejším družstvom

Tomáš Kuťka (Autor: SITA)
Sportnet|Publikované 2. feb 2009 o 21:10

Chorvátsky šampionát bol najsledovanejší v histórii hádzanej. Finálové stretnutie vysielali v priamom prenose dokonca i v USA, kde hádzaná ani zďaleka nepatrí medzi populárne športy. Hádzaná zaznamenala prudký vzostup popularity, a to je pre ňu dobrá spr

BRATISLAVA. Keď kedysi dovolili v hokeji bodyčekovať po celej ploche klziska, mnohí prorokovali, že to bude koniec tejto hry. Prišli však Rusi s uplatňovaním techniky v plnej rýchlosti a bodyčekov ubúdalo.

Ani v hádzanej nie je málo takých, čo navrhujú zmenšenie počtu hráčov v poli na päť a odôvodňujú to malým priestorom pre útočníkov, čo to s tvrdými obranami majú stále ťažšie.

Stačí sa však pozrieť na novodobé esá tejto hry - sú to telesne veľmi dobre stavaní hráči s výbornou technikou.

Technika a tvorivosť

Víťazní Francúzi mali vyše 60-percentnú úspešnosť streľby, v bráne výborného Omeyera. Variabilná obrana vykazovala za zápas v priemere 6 získaných lôpt. Azda najlepšou správou je však skutočnosť, že Francúzi vyhrali zároveň aj súťaž fair ­ play, boli najslušnejším družstvom. To znamená, že v zápasoch, kde jeden tvorí a jeden ničí, spravidla víťazí kreatívnejšie družstvo, ktoré zabáva divákov.

MS ukázali jasný smer ďalšieho vývoja tejto hry - uplatňovanie techniky a kreativity v rýchlosti. Jednoduché kombinácie dvoch ­ troch hráčov a rýchle prenášanie ťažiska hry. V štatistikách, zhromažďujúcich kvantitatívne i kvalitatívne ukazovatele hráčskych výkonov, sa umiestňovali aj slovenskí hráči. Brankár Richard Štochl sa umiestnil na 2. mieste v percentuálnej úspešnosti chytených striel.

Medzi odborníkmi nebolo málo takých, čo ho označovali dokonca za jednotku šampionátu, dôvodiac slabšou obranou, za ktorou musel zranením handicapovaný Rišo chytať.

Tvorca našej hry Peter Kukučka patril medzi päť hráčov s najväčším počtom asistencií. V All Stars sa popri trojici hráčov z celkov dvoch finalistov ušlo iba jedno miesto Poliakovi Lijewskému, ale v hlasovaní švédskych trénerov sa do elitného výberu dostal aj náš krídelník Martin Stráňovský.

Nevieme sa tešiť

Malá poznámka k usporiadateľskému tímu z Chorvátska. Domáci mali množstvo skvelých hádzanárov. Doplatili však na absenciu toho, čo zdobilo ich premožiteľov - férového ducha. Početná kulisa ich hnala, možno až premotivovala. Pískanie divákov na súpera nebolo kóšer a aj taká veľká osobnosť, akou je Vori, sa znížila k nešportovému gestu.

Hladnému slovenskému divákovi, ktorý stále túži po úspechoch kolektívnych športov, vyslali hádzanári signál - sme tu a bojujeme o vašu priazeň.

Tým, čo by mali zabezpečovať kvalitnú prípravu našej reprezentácie, zasa memento: nechcite teraz parazitovať na sláve, ktorú za vás vybojoval (často aj zacáloval) niekto iný.

Činovníkom, čo rozhodujú o našom športe, zase odkaz - starostlivosť o mládež sa vypláca a prináša ovocie. Príprava kadetov a juniorov musí byť pod štátnou gesciou.

Záver šampionátu pokazil Slovákom okrem zdravotnej indispozície väčšiny hráčskeho kádra aj údajný konflikt medzi trénerom a časťou hráčov.

Nechceme robiť arbitra, len konštatujeme, že aj takéto veci sú pre Slováka príznačné. Ak názorové konflikty prinesú žiaducu kvalitu, nevyhýbajme sa im. U susedov neobľúbený futbalový tréner Jaroslav Hřebík povedal: „V našich končinách nevieme správne zanalyzovať úspech." Žiada sa dodať - nielen to, my sa z neho nevieme ani úprimne tešiť.

Autor je predsedom Únie hádzanárskych trénerov Slovenska.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.