Hádzanári prehrali s Francúzskom o deväť gólov

Slováci nastúpili proti favorizovaným Francúzom.
Slováci nastúpili proti favorizovaným Francúzom. (Autor: ap)
Sportnet|21. jan 2009 o 18:55

Štvrtý zápas Slovenska na majstrovstvách sveta v hádzanej mužov v Chorvátsku postavil proti zverencom trénera Heistera olympijských víťazov z Pekingu. Francúzi boli počas celého duelu lepším tímom a zaslúžene vyhrali.

BRATISLAVA. Mužská hádzanárska reprezentácia nastúpila dnes večer na svoj štvrtý duel A-skupiny majstrovstiev sveta v chorvátskom Osijeku a v hale Gradski Vrt prehrala s favorizovaným Francúzskom 26:35.

Fotogalériu nájdete na sport.sme.sk

Slovenskí hádzanári sa v stredajšom zápase A-skupiny majstrovstiev sveta v chorvátskom Osijeku senzáciu proti olympijským víťazom z Francúzska nepodarilo dosiahnuť.

Zverenci trénera Zoltána Heistera nestačili na posledného olympijského víťaza (Peking 2008), ktorý dominoval vo všetkých herných činnostiach.

Slováci majú po zápase bilanciu dve výhry, jedna remíza a jedna prehral, francúzsky súper sa naopak opäť dostal na priebežné prvé miesto, keď zvíťazil vo všetkých štyroch vystúpeniach.

Naši reprezentanti nastúpili bez Daniela Vala, ktorého skolila horúčka. Do hry nezasiahol ani brankár Richard Štochl, ktorý sa nepríjemne zranil v súboji s Maďarskom, navyše tréner Heister postupne šetril najväčšie opory, veď Slovákov zajtra o 17.00 hod čaká dôležitý súboj o postup do ďalšej fázy proti Rumunsku.

V ďalších zápasoch v skupine Rumuni zaznamenali povinnú výhru nad Austráliou 40:20 a Maďari bez problémov zdolali v Argentínu 31:20, čím sa už v predstihu môžu tešiť z postupu do štvrťfinálovej skupiny v Záhrebe.

Slovensko - Francúzsko 26:35 (9:15)

góly Slovenska: Šulc 2, Kukučka 2, T. Straňovský 2, Nižňan, Antl 7, Petro, Szücs 4, Pekár 3, Urban 2, Kopčo

Ďalší program základnej A-skupiny MS v Osijeku:

štvrtok, 22. januára 2009: Argentína - Austrália (15.00), SLOVENSKO - Rumunsko (17.00), Francúzsko - Maďarsko (19.00)

Favorit nechal Slovákov hrať len v úvode

Po úvodných štyroch minútach v réžii kanoniera Šulca a sedmičkového exekútora Guigouho (2:2) vymietol Fernandez Shejbalovi pravý horný vinkel a olympijský víťaz sa po prvý raz dostal do vedenia. Slováci museli už v úvode čeliť dvojnásobnému oslabeniu, ktoré využili ich súperi na dvojgólový únik.

Reálne kontúry začínala 11. prehra s Francúzmi v rade naberať až po vyrovnaní síl a stál za ňou predovšetkým najlepší svetový hádzanár roku 2007 Nikola Karabatič. V 21. min už Slováci prehrávali o osem gólov a francúzsky tlak neprerušil ani Heisterov tajm. Kukučka a Pekár v tej dobe už odpočívali na lavičke a rezervný spojkový rad v bielych dresoch bol v útoku proti obrane galského kohúta bezmocný. Osemminútový bezgólový pôst ukončil až v 23. min Tomáš Straňovský a hoci Nižňan znížil na 6:12, zlatí z Pekingu mali hru pevne v rukách. Záver polčasu Slováci dohrávali už len s dvoma hráčmi základu na palubovke (T. Straňovský a Šulc) a do kabín išli s rovnakým deficitom šiestich gólov ako proti Maďarsku.

Náskok Francúzov narastal, priestor dostali náhradníci

Podobnú stíhaciu jazdu ako v pondelok proti južným susedom ale Heisterova družina tentoraz nepredviedla. Už hneď po obrátke sa opäť biele rady značne preredli pri ďalšej dvojnásobnej presilovke olympijských šampiónov.

Slováci ju síce prežili bez väčšej ujmy, no už v 39. min Karabatič zvýšil po prvý raz na desaťgólový rozdiel. V slovenskej bránke vtedy už chytal Paul a hoci aj on sa vyznamenal niekoľkými peknými zákrokmi vrátane zlikvidovanej sedmičky, na francúzskeho suveréna to bolo málo. Desaťgólová priepasť sa dlho nemenila a Francúzi začínali dávať väčší pozor na to, ako predísť zraneniam.

Keď však Szücs znížil na sedemgólový dištanc, tréner Claude Onesta siahol po oddychovom čase a na lavičku sa porúčal hviezdny gólman Thierry Omeyer. Akékoľvek riziko zvratu ale "Les Bleus" nepripustili a pohodlne doviedli zápas do očakávaného konca.

Po zápase

Tréner SR Zoltán Heister: "Proti takému silnému protivníkovi ako je Francúzsko treba byť kompletní, aby sme mohli dúfať v lepší výsledok. Doplácali sme predovšetkým na priveľa chýb, ktorých sme sa dopúšťali v prvom polčase a nechcem za náš neúspech viniť rozhodcov, ale až pričasto sme hrali v oslabení."

Claude Onesta (tréner Francúzska): "Bol to pre nás dôležitejší duel ako predchádzajúce a my sme k nemu pristúpili zodpovedne. Dobre sme hrali v obrane i útoku, v závere sme už šetrili sily na štvrtkový zápas s Maďarskom. Slovákov treba pochváliť za bojovný výkon."

Najlepší strelec SR Radoslav Antl: "Súper bol úplne lepší. Nedarilo sa nám roztiahnuť tie útoky. Pri 3:3 bolo kľúčové z hľadiska celkového rezultátu, že sme hrali v dvojnásobnom oslabení. Mňa osobne podvedome absencia našej dvojice Valo-Štochl vôbec neovplyvnila."

Brankár SR Teodor Paul: "Chlapci sa snažili blokovať skoro každú strelu zo spojky, na nich sa sťažovať nemôžem. Hnevá ma, že asi na 3 alebo 4 strely Karabatiča som siahol, ale ani jednu jedinú sa mi z nich nepodarilo vytlačiť."

Najlepší strelec stretnutia Nikola Karabatič: "Prvý polčas bol absolútne rozhodujúci. Doteraz sme nie veľmi ukázali, čo v nás naozaj je, ale proti Slovensku sme sa už postavili zodpovedne a naša hra vzadu i v útoku sa miestami musela páčiť."

ONLINE PRENOS

1. POLČAS

2. min - Slováci sa ujali vedenia gólom Šulca, súper kontroval premeneným 7-metrovým hodom

4. min - Druhý gól Šulca, Francúzsko opäť vyrovnáva zo sedmičky

6. min - Prvý gól favorita z hry prišiel po tom, ako súper prekonal aktívnu obranu Slovákov

8. min - Martin Straňovský nastrelil po pekne akcii žrď, Kukučka vzápätí vyrovnal

9. min - Francúzi majú výhodu presilovej hry 6 na 4

10. min - Piaty gól súpera, Slovákom sa nedarí v ofenzívnej fáze

11. min - Kopčov nedovolený zákrok v bránkovisku, ďalší 7-metrový hod, brankárovi Schejbalovi pomohla tyč

14. min - Kukučka dostal pri bránení zakončujúceho Karabatica, ktorému sa podarilo skórovať, žltú kartu

15. min - Kukučka napravil svoju chybu premenenou sedmičkou

15. min - Heisterovi zverenci získali loptu, rýchly brejk ale zmarila nepresná prihrávka Schejbala

16. min - Druhý gól Karabatica v zápase - 7:4 pre favorita

16. min - Guigou z protiútoku zvyšuje na 8:4

17. min - Vozar nastrelil brvno

18. min - Ďalší gól Karabatica - 9:4

19. min - Francúzi dominujú, Karabatic opäť prekonal Schejbala

20. min - Pohybliví Francúzi využili ďalšiu chybu v obrane Slovenska

21. min - Heister strieda, na palubovke sa objavujú Szücs a Antl

21. min - Abalo ušiel obrane - 12:4

21. min - Slovensko si vybralo oddychový čas

23. min - Pekár dobre zahral v obrannej fáze, okamžite posunul do brejku na Tomáša Straňovského a Slováci dali po dlhšej dobe gól

24. min - Vzápätí znižuje po prihrávke Šulca Nižňan - 12:6

24. min - Na opačnej strane prichádza odpoveď súpera - 13:6

25. min - Nižňan dostal dvojminútový trest za faul na Abala, gól kapitána Francúzov Fernandeza

27. min - Pekná akcia Szücsa s Antlom, naši majú výhodu sedmičky - Antl bol úspešný - 14:7

28. min - Antl v rýchlom protiútoku na Tomáša Straňovského - 14:8

28. min - Takmer okamžite Schejbal kapituluje

29. min - Brejk Heisterovcov, Petro vybojoval sedmičku, ktorú Antl premenil - 15:9

2. POLČAS

31. min - Petro znížil na 15:10

32. min - Po faule Szücsa zvýšil súper zo sedmičky - 16:10

33. min - Antl nastrelil tyč, z protiútoku pohľadná kombinácia Francúzov - 17:10

33. min - Vzápätí presilovka súpera 6 na 4

34. min - Výborný zákrok Schejbala

35. min - Narcisse zvyšuje na 18:10

35. min - Atl dostal prihrávku za obranu - 18:11

36. min - Karabatic zvýšili opäť na rozdiel 8 gólov

36. min - Na druhej strane štvrtý gól Antla v zápase

38. min - Opäť efektivita Francúzov, ktorí dali v rozpätí niekoľkých sekúnd dva góly

38. min - Sedmička pre Slovákov, Antl len do tyčky

39. min - A po góle na každej strane, Karabatic najprv zvýšil na 22:12, aby následne 13. presný zásah Slovákov zaznamenal Szücs

40. min - Szücsove vylúčenie, Paul nariadený 7-metrový hod nechytil

40. min - Pekár znižuje v oslabení

41. min - Slovenský brankár Paul, ktorý nastúpil do 2. polčasu zneškodnil sedmičku Joliho

42. min - Naši ale stratili loptu na súperovej polovici, nasledoval brejk zakončený gólom

43. min - Paul zneškodnil brejk Francúzov, pohotovo rozohral a z protiútoku Antl skóroval

44. min - Ďalší výborný zákrok Paula, keď vo vyloženej príležitosti vychatal Narcissa

45. min - Guigou pridal 25. gól Francúzska

45. min - Pekár zaznamenal po kombinácii svoj druhý gól - 25:16

46. min - Karabatic využil voľný priestor priestor

47. min - Nižňan za pomoci teču upravil na 17:26

48. min - Dva výborné zákroky Paula a následný protiútok, ktorý gólom zakončil Urban

49. min - Szücs sa presadil stredom obrany súpera

50. min - 27. gól Francúzska

50. min - Francúzi stredajú brankára, na ihrisku je Karaboue

50. min - Dravý prienik Antla zakončený presným zásahom

51. min - Vylúčenie Kopča. Následný protest trénera Heistera odmenený žltou kartou

51. min - Rýchly protiútok, Antl výborne na Urbana 27:21

52. min - Na druhej strane ale inkasoval Paul v krátkom čase hneď dvakrát, keď sa presadil Abalo

53. min - Antl na krídle opäť úspešný

54. min - Szücs presnou strelou k tyči - 29:23

54. min - Fernandez sa presadil z druhej vlny - 30. gól súpera

55. min - Abalov rýchly brejk efektne zakončený

56. min - Súper má zápas jasne pod kontrolou, čo potvrdil ďalším presným zásahom

56. min - Na opačnej strane hracieho poľa sa presadil Pekár

57. min - Fernandez premeni sedmičku - 33:24

58. min - Urban v šanci, výborný zákrok Karaboua, vzápútí brvno Szücsa

58. min - Favorit vedie už rozdielom desiatich gólov

59. min - Szücs vsietil svoj štvrtý gól

60. min - Pekná akcia Slovenska s presným zakončením Kopča

60. min - Francúzi dali aj 35. gól