Dáni postúpili do semifinále, zaskvel sa deväťgólový Gidsel

Dánsky hádzanár Mathias Gidsel zakončuje v zápase proti Holandsku.
Dánsky hádzanár Mathias Gidsel zakončuje v zápase proti Holandsku. (Autor: TASR/AP)
TASR|24. jan 2022 o 18:00 (aktualizované 24. jan 2022 o 22:25)

Francúzi dosiahli jednoznačné víťazstvo.

BUDAPEŠŤ. Hádzanári Chorvátska dosiahli prvé víťazstvo v I. skupine ME na Slovensku a v Maďarsku. V pondelkovom zápase v Budapešti nečakane zdolali Island 23:22, hoci po polčase prehrávali o dva góly.

Chorváti sa síce ujali v zápase vedenia, potom však prevzali iniciatívu severania. Udržiavali si mierny náskok, ktorý miestami dokázali navýšiť na päť gólov.

Pred prestávkou sa ich súperovi podarilo skresať vedenie Islandu na dva góly. V druhom polčase boli lepší Chorváti, od stavu 14:14 išli do 5-gólového trháku.

V závere sa Island nakopol, sťahoval súpera a vrátil sa do duelu šnúrou piatich gólov, keď otočil na 22:21. V koncovke však dali Chorváti dva góly a otočili skóre. Postúpiť už nemôžu, Island si šance na prienik do ďalšej fázy veľmi skomplikoval.

Radosť hádzanárov Chorvátska.
Radosť hádzanárov Chorvátska. (Autor: TASR/AP)

Naopak, postup medzi elitné kvarteto si zabezpečili Dáni, ktorí uspeli aj vo svojom šiestom vystúpení na turnaji. Holandsko zdolali bez problémov 35:23.

Úradujúci majstri sveta už prvý polčas vyhrali o deväť gólov. Využili veľké množstvo technických chýb súpera a z protiútokov ho nemilosrdne trestali.

V druhom polčase si favorit pohodlne strážil vedenie a dokráčal ku výhre o dvanásť gólov. K triumfu Dánov potiahol deväťgólový Mathias Gidsel.

V záverečnom zápase dňa favorizovaní Francúzi zdolali Čiernu Horu 36:27.

Napriek trošku rozpačitému začiatku si poistili druhé miesto v tabuľke a o postup zabojujú v stredu s lídrom z Dánska. Hoci už budú mať možno účasť v kvartete vo vrecku, vzhľadom na skorší duel Islandu s Čiernou Horou.

ME v hádzanej mužov 2022 - hlavná fáza:

I. skupina (Budapešť):

Island - Chorvátsko 22:23 (12:10)

Najviac gólov: Torkelsson 6, S. B. Gudjonsson 5, Ó. I. Magnusson 5/1 - Lučin 6, Čupič 5/5, Martinovič 5

Dánsko - Holandsko 35:23 (21:12)

Najviac gólov: Gidsel 9, M. Hansen 7/3, JP Hansen po 7 - Baijens 6, Stavast a Jansen po 4

Čierna Hora - Francúzsko 27:36 (12:16)

Najviac gólov: M. Vujovič 7/3, B. Vujovič a Lasica po 5 - Mem 7, Lenne, Minne, Karabatič, Tournat a Konkoud po 4