Dánsko obhájilo titul majstra sveta, vo finále nedalo Francúzom šancu

Hádzanári Dánska sa tešia z titulu majstra sveta.
Hádzanári Dánska sa tešia z titulu majstra sveta. (Autor: Twitter Mistrzostwa Świata 2023 Polska | Szwecja)
TASR|29. jan 2023 o 18:38 (aktualizované 27. jan 2023 o 22:37)

Tretie miesto obsadili Španieli.

ŠTOKHOLM. Hádzanári Dánska vybojovali tretíkrát za sebou titul majstrov sveta. V nedeľnom finále svetového šampionátu v Štokholme zdolali Francúzsko 34:29 a zopakovali prvenstvo z rokov 2019 a 2021.

Dáni ako prvý tím v histórii získali zlato na MS trikrát v jednej sérii a svoju rekordnú šnúru bez prehry na svetových šampionátoch natiahli už na 28 zápasov.

Na MS podľahli naposledy Maďarsku ešte v roku 2017. Francúzom zároveň odplatili prehru z finále OH v Tokiu. Zverenci Nikolaja Jacobsena získali okrem titulu aj priamu miestenku na nasledujúce OH v Paríži.

Francúzi zostali napriek prehre historicky najúspešnejšou krajinou v počte titulov z MS, na konte ich majú šesť (1995, 2001, 2009, 2011, 2015 a 2017).

Dáni vo finále pred viac ako 23-tisíc divákmi v Tele2 Aréne ani raz neprehrávali. Francúzom nedovolili v úvode skórovať takmer päť minút a to už viedli 3:0. Náskok si potom udržiavali, keď sa strelecky darilo najmä Pytlickovi a Gidselovi, v bránke stál pozorný Landin.

Pred prestávkou Francúzi skresali manko na prijateľný rozdiel (15:16), po nej vyrovnali na 17:17, no súper im opäť odskočil. Severania aj zásluhou strelecky disponovaného Laugeho viedli desať minút pred koncom 28:25 a víťazstvo si už nenechali vziať.

Bronz spred dvoch rokov obhájili Španieli. V dueli o 3. miesto zvíťazili nad domácim Švédskom 39:36, hoci po prvom polčase prehrávali o štyri góly. Švédi ako úradujúci európski šampióni si v porovnaní s MS 2021 v Egypte pohoršili o dve priečky.

MS v hádzanej 2023:

Finále:

Francúzsko - Dánsko 29:34 (15:16)

Najviac gólov: Remili 6, Mem 5, Richardson 4 - Lauge 10, Pytlick 9, Gidsel 6

Rozhodovali: Načevski, Nikolov (obaja Maced.)

Diváci: 23.050

Zápas o bronz:

Švédsko - Španielsko 36:39 (22:18)

Najviac gólov: Wanne 9, Ekberg 7, Lagergren 5 - Figueras Trejo 9, A. Dujšebajev 7, Fernandez Perez a Canellas Reixach po 5

Zápas o 5. miesto:

Nemecko - Nórsko 28:24 (16:13)

Zápas o 7. miesto:

Egypt - Maďarsko 36:35 pp (28:28, 17:11)

Ďalšie poradie MS: 9. Chorvátsko, 10. Slovinsko, 11. Srbsko, 12. Island, 13. Portugalsko, 14. Holandsko, 15. Poľsko, 16. Bahrajn, 17. Brazília, 18. Čierna Hora, 19. Argentína, 20. USA, 21. Belgicko, 22. Katar, 23. Kapverdy, 24. Irán, 25. Tunisko, 26. Čile, 27. S. Macedónsko, 28. Kórejská rep., 29. S. Arábia, 30. Maroko, 31. Alžírsko, 32. Uruguaj

Domov»Halové športy»Hádzaná»Dánsko obhájilo titul majstra sveta, vo finále nedalo Francúzom šancu