Urban mal slzy v očiach. Po historickej výhre zahrá rezké slovenské pesničky

Slovenská radosť po historickom víťazstve na ME v hádzanej.
Slovenská radosť po historickom víťazstve na ME v hádzanej. (Autor: TASR – František Iván)
Patrik Fotta|15. jan 2022 o 22:17

Lomcujú mnou emócie, vravel kanonier Slovákov.

KOŠICE. „Okamžite sa mi vtisli slzy do očí. Vieme aká veľká vec sa nám podarila dosiahnuť. Môžeme byť so sebou spokojní.

Ostávame však pri zemi, pretože nás ešte čakajú Rusi," povedal krátko po historickom momente Tomáš Urban.

Slovenskí hádzanári dosiahli v sobotu večer v Steel aréne výnimočný úspech. Proti Litve vyhrali vôbec svoj prvý zápas na majstrovstvách Európy.

Na predošlých troch šampionátoch zaznamenali osem prehier a jednu remízu.

Eufóriu z úspechu (31:26) si užívali o to viac, že ho dosiahli pred domácim publikom.

Hráčom zápasu bol so siedmimi gólmi práve košický rodák.

„Lomcujú mnou neuveriteľné emócie. Tento moment si budem pamätať do konca života," uviedol rozradostený Urban.

V každom zápase musíme položiť život

Slováci mali v živej pamäti nešťastný zápas s Litvou, v ktorom pred dvoma rokmi prehrali o gól a tesne im ušiel postup do ďalšej fázy kvalifikácie MS.

„My musíme v každom zápase položiť život, aby sme s favoritmi dokázali držať krok. Ani v pondelok s Rusmi to nebude inak," vyhlásil najlepší slovenský strelec.

Radosť po dôležitom víťazstve neskrýval ani reprezentačný tréner Peter Kukučka. Po prvom polčase ešte jeho tím viedol o sedem gólov.

V druhom dejstve však Litovčania dokázali manko stiahnuť. Tréner vtedy prežíval na lavičke ťažšie chvíle.

„Nervozitu som cítil celý zápas. V druhom polčase sme robili viac chýb a súper nás miestami valcoval," priznal Kukučka.

Štyri minúty pred koncom si bol istý

V závere už veľmi pozorne sledoval časomieru. Vďaka dostatočnému náskoku si mohol posledné sekundy stretnutia užívať naplno.

„Pred koncom som povedal trénerovi brankárov Milošovi Puterovi, že Litovčania už nebudú mať také šťastie, ako mali s Rusmi.

Štyri minúty pred koncom som už bol presvedčený o tom, že vyhráme. Dôležité bolo, akým skóre, pretože aj to môže rozhodovať o postupe," uviedol slovenský tréner.

Hádzanári Slovenska sa tešia po výhre 31:26 nad Litvou.
Hádzanári Slovenska sa tešia po výhre 31:26 nad Litvou. (Autor: TASR - František Iván)

Národný tím sa mohol opäť spoľahnúť na famózne výkony brankárov. V prvom polčase podržal mužstvo Marián Žernovič, po zmene strán sa nenechal zahanbiť ani Teodor Paul.

„Žernovič mal v prvom polčase fázu, kedy mal úspešnosť zákrokov cez 50 percent. To je v hádzanej vynikajúce číslo.

Potom prišiel Teo Paul a ten chytil päť z desiatich striel, čo bolo opäť famózne. Budeme mať dilemu, kto z nich začne proti Rusom," pousmial sa Kukučka.

Hruščák čakal, že mu pôjdu po ruke

Okrem brankárov, ktorí privádzali strelcov Litvy do zúfalstva, sa pod historické víťazstvo podpísal aj Patrik Hruščák.

So šiestimi gólmi bol druhým najlepším strelcom slovenského tímu.

„V hlave som sa pripravoval na to, že mi pôjdu súperi pri streľbe z diaľky po ruke. Neviem, prečo nešli. Som rád, že mi to vychádzalo," povedal Hruščák.

„Myslím si, že nám ešte úplne nedochádza, čo sme dosiahli. Možno si to uvedomíme spätne až po nejakom čase.

Najdôležitejšie je, že sme vyhrali a máme dva body," uviedol Hruščák, ktorý je na rozdiel od Urbana omnoho väčším introvertom.

Chcú konečne prekročiť svoj tieň

Z historického úspechu sa tešil skôr vo svojom vnútri. Uvedomuje si, že dôležitý bude aj posledný zápas s Ruskom.

„V ňom môžeme konečne prekročiť svoj tieň. Čakajú nás úplne iní chlapi. O postupe však ešte nahlas nehovoríme," skonštatoval robustný Košičan.

Po historickom úspechu priznal Urban, že sa mu na hoteli bude zaspávať veľmi ťažko.

Tomáš Urban (s loptou) v zápase Slovensko - Litva.
Tomáš Urban (s loptou) v zápase Slovensko - Litva. (Autor: TASR – František Iván)

„Adrenalín vo mne bude ešte dosť dlho. Chvíľu asi potrvá, kým si nájdem vhodnú polohu na spanie. Ani si netrúfam povedať, kedy to bude," pousmial sa Urban.

So spoluhráčmi sa budú z historického triumfu tešiť len chvíľu. Oslavy budú prebiehať iba v obmedzenom režime.

„Bude nám k tomu hrať dobrá hudba a určite sa potešíme, že sa nám podarilo zapísať sa do histórie.

V tíme mám výber muziky na starosti ja, takže chlapcom pustím niečo rezkejšie a slovenské, nech si pri tom aj zaspievame," prezradil Urban.

Domov»Halové športy»Hádzaná»Urban mal slzy v očiach. Po historickej výhre zahrá rezké slovenské pesničky