Utorok, 26. októbra, 2021Meniny má Demeter

Zachránili ďalší unikátny míľnik. Prešov vedie nad zvyškom Slovenska 16:11

Prešovskí hádzanári potvrdili dominanciu na slovenskej ligovej scéne. (Zdroj: TASR)
Daniel Dedina|16. máj 2021 o 00:19

Vyvrcholenie finále extraligy hádzanárov prinieslo nečakanú drámu.

Osemnásť rokov. To je nielen znak dovŕšenia dospelosti, či obdobie za ktoré sme spoznali už štyroch majstrov sveta vo futbale.

Rovnako dlho trvá dominancia hádzanárov Tatrana Prešov na slovenskej ligovej scéne.

Od sezóny 2003/04 sa Prešovčania netešili z majstrovského titulu len dvakrát. Raz im radosť vyfúkla Považská Bystrica a vlani sa sezóna pre pandémiu nedohrala.

V sobotu rozšírili Šarišania svoju unikátnu zbierku ziskom šestnásteho titulu. Vo finálovej sérii Niké handball extraligy zdolali práve Považskú Bystricu 3:0 na zápasy.

Zaslúžili sa tým o ďalší výrazný míľnik v klubovej histórii, sezónou prešli bez straty jediného bodu.

Vyhrali všetkých 24 stretnutí a nadviazali tým na ročník 2013/14, keď uspeli dokonca v 36 dueloch. 

Čupryna odchádza i zostáva

V rozhodujúcom treťom finálovom stretnutí mohlo byť pokojne všetko inak. Hoci Prešov viedol po polčase 12:8, napokon z toho bola obrovská dráma.

Nebyť dvoch výborných zákrokov brankára Igora Čuprynu, možno by Pohár Antona Frola ešte nespoznal svojho nového držiteľa. Favorit vyhral tesne 20:19.

Čupryna sa do brány Tatrana dostal až na záverečné minúty. Aj to mu stačilo na to, aby si vyslúžil honor hrdinu duelu.

„Vedel som, že to bude veľmi ťažký zápas a bol som pripravený na sto percent. Súper dnes ukázal veľmi dobrú hádzanú, nevedeli sme zlomiť ich systém a trochu sme sa trápili.

Je to už síce tradícia, že sme majstri, ale tieto posledné zápasy bývajú veľmi náročné,“ vravel ukrajinský rodák so slovenským občianstvom.

Hoci od budúcej sezóny už bude brankárom ruského Taganrogu, s Prešovom sa úplne nelúči. Na východe Slovenska sa s rodinou usadil.

„Prežil som v Tatrane šesť vynikajúcich rokov. Myslím si, že som si svedomito urobil svoju robotu a môžem ísť hrdo ďalej.

Manželka s dcérami zostávajú v Prešove, pretože tu chodia do školy i škôlky. Možno sa ešte do klubu niekedy vrátim,“ pousmial sa Čupryna.

Igor Čupryna sa rozlúčil s Prešovom najlepším možným spôsobom - vychytal mu titul. (Zdroj: TASR)

Prečo dráma? Lebo súpera nezlomili

Prešovský tréner Slavko Goluža sa po opadnutí zápasového stresu spokojne usmieval.

„Prečo bol zápas dramatický? Pretože sme ho nezlomili, hoci sme mali na to šancu. Považskú sme vrátili do hry, ale je to šport.

Spravili sme chyby, ktoré nezvykneme robiť, napriek tomu sa nám podarilo dosiahnuť historický rezultát - vyhrali sme všetkých 24 zápasov v sezóne,“ konštatoval 49-ročný chorvátsky tréner a niekdajší skvelý hráč.

Vývoj tohtoročnej finálovej série bol trocha paradoxný. Kým na palubovke súpera Prešovčania svojho súpera sfúkli (30:14), doma sa herne i výsledkovo trápili (23:20, 20:19).

„Doma sme sa možno trochu dostali pod tlak, veľmi sme chceli potvrdiť výkon z Prešova, ale už po prvom polčase bolo po zápase. V treťom stretnutí sme našťastie zachytili úvod zápasu.

Mali sme výbornú obranu na čele s brankárom Kovačinom, inkasovať len dvadsať gólov v Prešove hovorí za všetko. Chalanom nemám čo vyčítať, chýbal nám kúsok šťastia,“ chválil svoje mužstvo tréner MŠK Považská Bystrica Václav Straka. 

Goluža: To je vážna vec

Poradie na prvých dvoch miestach hádzanárskej extraligy kopíruje obsadenie zo sezóny spred začiatku pandémie.

Prešov je na Slovensku dlhodobo suverénny. Profilujú sa Považania na stabilného vicemajstra?

„Áno, Prešov je podľa očakávania prvý, ale nedá sa povedať, že my máme automaticky druhé miesto," tvrdí Straka.

To, že sa nám ho podarilo opäť potvrdiť si nesmierne vážime. Podmienkami i hráčskymi kádrom nie sme o parník pred Košicami, Novými Zámkami, či ŠKP Bratislava. O rok skúsime znova zabojovať,“ poznamenal.

V Považskej Bystrici si cenia aj druhé miesto. (Zdroj: TASR)

Prešovčania získali šestnásty majstrovský titul, z toho štrnásty v rade.

Od rozdelenia Československa je aktuálna bilancia Prešov - zvyšok Slovenska 16:11.

„To je vážna vec. Zajtra už nikto nebude hovoriť, ako vyzeral zápas. Vyhrali sme ho a sme majstri,“ dodal Goluža.

Daniel Dedina
Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články