Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Najmladší tím USA uštedril Európe rekordnú prehru. McIlroy prežíva obrovské sklamanie

Najmladší tím USA ovládol Ryder Cup 2021. (Autor: TASR/AP)
SITA|27. sep 2021 o 11:23

Zažívame začiatok novej éry, povedal americký kapitán Stricker.

SHEBOYGAN. V golfe nie je veľa prestížnejších a váženejších podujatí ako Ryder Cup. Navyše je jedinečný v tom, že proti sebe bojujú najlepší Američania a Európania.

Jeho 43. ročník suverénne ovládli americkí golfisti, ktorí zdolali svojich európskych vyzývateľov 19:9. Keď Daniel Berger trafil poslednú jamku v poslednom zápase a pečatil na 19:9, bol z toho nový rekordný rozdiel vo výslednom skóre od roku 1979.

Teda odvtedy, čo sa Európania zúčastňujú na Ryder Cupe ako jednotný tím. V celkovej historickej bilancii Amerika - Európa je po víkende skóre 26-14.

Johnson prepísal štatistiky

Navyše Američania uštedrili Európanov drvivú prehru s najmladším tímom v histórii. Až deväť z dvanástich hráčov si nikdy predtým nesiahlo na víťaznú trofej, ktorá meria 43 cm.

"Zažívame začiatok novej éry. Títo chlapci sú mladí a motivovaní. Keď sem prišli, videl som veľké odhodlanie v ich očiach. A napokon aj naplnili svoje túžby," uviedol americký kapitán Steve Stricker.

Dustin Johnson na turnaji Ryder Cup 2021. (Autor: TASR/AP)

Šesť nováčikov v americkom Ryder Cupe získalo viac bodov ako celá európska zostava dokopy, čo znamená bilanciu 14-4-3.

Dustin Johnson sa stal prvým Američanom, ktorý od roku 1979 prešiel turnajom so stopercentným skóre 5:0. Štyri body vybojoval vo štvorhrách a piaty pridal vo dvojhre.

V nej síce čerstvý olympijský šampión z Tokia Xander Schauffele nestačil na Roryho McIlroya, ale potom rozmnožili americké body Patrick Cantlay, Scottie Scheffler a Bryson DeChambeau. Pol bodu pridal na konci Collin Morikawa.

Harrington: Americký tím bol príliš silný

Američania s hrdosťou konštatujú, že silní boli už na papieri, ale ešte silnejší na tráve.

"Nie je to úplne najsilnejší americký tím, aký som kedy videl, ale všetci hrali dobre. A najmä vystupovali ako tím," povedal Lee Westwood, Angličan, ktorý vyhral turnaj na každom z piatich kontinentov.

Sklamaný Rory McIlroy na turnaji Ryder Cup 2021. (Autor: TASR/AP)

"Prežívam obrovské sklamanie. Toto je najdôležitejší turnaj pre mnohých z nás a zlyhali sme. Máme za sebou ťažký týždeň," zhodnotil severoírsky šampión Rory McIlroy, ktorý sa neubránil slzám.

Kapitán Európanov Ír Pádraig Harrington triezvo skonštatoval: "Tento americký tím bol príliš silný. Svoj plán naplnili na sto percent. Na začiatku chytili správny rytmus a potom už bolo nemožné ich zdolať. Dosiahli veľké víťazstvo."

Američania uspeli vo dvoch Ryder Cupoch na domácich greenoch za sebou prvýkrát od roku 1983. Teraz majú pred sebou výzvu vyhrať v Európe, čo sa im nepodarilo od roku 1993.

Vtedy triumfovali v Anglicku 15:13. Najbližší Ryder Cup bude v roku 2023 hostiť Marco Simone Golf and Country Club neďaleko Ríma.

Súvisiace články