Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Na sovietskeho víťaza v Tatrách pískali, on bol nadšený

Tlačové stredisko počas MS 1970 vo Vysokých Tatrách. (Autor: Slovenské olympijské a športové múzeum )
Prémiový obsah
Boris Vanya|17. feb 2020 o 14:00

Šampionát vo Vysokých Tatrách bol perfektný, spomína terajší šéf FIS.

Rozhovor

Terajší šéf Medzinárodnej lyžiarskej federácie GIAN FRANCO KASPER (76) bol na MS 1970 vo Vysokých Tatrách ako mladý novinár švajčiarskeho denníka Courier de St. Moritz.

Spomínate si ešte na majstrovstvá sveta 1970 vo Vysokých Tatrách?

Akoby nie. Do dejiska šampionátu som sa presúval asi štyri dni pred začiatkom. Pricestoval som do Prahy, kde bolo ráno o šiestej úplne prázdne letisko. Po chvíli som stretol mladú ženu, ktorá upratovala letiskovú halu a nasmerovala nás - mňa a troch žurnalistov z NDR - na vnútroštátnu linku. Leteli sme malým lietadlom v strašnej snehovej fujavici.

Keď sme konečne pristáli v Tatrách, na ploche nás čakalo auto. Vodič nehovoril po anglicky, len nám ukázal, nech nasadneme. A o chvíľu sa v hustom snežení zjavilo svetlo – bola tu budova letiska, v ktorej sme našli informačné centrum šampionátu.

Nikdy na tú cestu nezabudnem. A ani na to, ako ma potom s ďalšími novinármi v Poprade posadili do vojenského džípu, ktorý nás odviezol do hôr, každého tam, kde si želal.

MS 1970 v severskom lyžovaní - Vysoké Tatry: fotogaléria

16.2.2020

Čo vám zo šampionátu najviac utkvelo v pamäti?

Dvojnásobný šampión Gari Napalkov, víťaz súťaže skokanov na strednom aj veľkom mostíku a jeho nedorozumenie.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.

Súvisiace články