Streda, 27. októbra, 2021Dnes je Deň černovskej tragédie, Meniny má Sabína

Futbalová sedemnástka chce doma postúpiť na MS

(Autor: zilinskyvecernik.sk)
SITA|23. apr 2013 o 11:56

Slovenskí futbalisti do sedemnásť rokov odohrajú európsky šampionát v Dubnici nad Váhom a Žiline.

SENEC. Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie do 17 rokov Ladislav Pecko verí, že žreb záverečného turnaja majstrovstiev Európy dáva jeho zverencom šancu na úspech.

Reprezentanti usporiadateľskej krajiny zažijú debut na európskom šampionáte, v ktorom sa stretnú s mladíkmi z Rakúska, Švajčiarska a Švédska.

Zverenci 44-ročného bývalého hráča Slovana Bratislava či Drnovíc síce nestačili v prípravných dueloch na Švajčiarov ani Rakúšanov, ale Pecko verí, že vybojuje pre Slovensko účasť na majstrovstvách sveta spomenutej vekovej kategórie v Spojených arabských emirátoch. Tú im zaručí umiestnenie do 3. miesta v tabuľke A-skupiny ME 2013.

Spokojný so žrebom

Slováci odohrajú stretnutia v Dubnici nad Váhom a v Žiline a v pozícii domáceho tímu sa musia vyrovnať s tlakom.

"Snažíme sa ho zmierniť, ide o mládežnícky šampionát, je to len šport a takýto je náš postoj. Samozrejme, k turnaju pristupujeme veľmi vážne a snažíme sa z chlapcov dostať to najlepšie," povedal Pecko v rozhovore pre oficiálnu stránku Európskej futbalovej únie www.UEFA.com. Bývalý tréner Slovana Bratislava či 1. FC Tatran Prešov priznal spokojnosť so žrebom, pretože si neželal nevyspytateľných súperov spomedzi slovanských krajín, predovšetkým Rusko a Ukrajinu.

"Ostatní súperi nás natoľko nepoznajú, ale je to vzájomné. Som teda spokojnejší, než by som bol, keby sme hrali s protivníkmi z druhej skupiny," vysvetlil kormidelník Slovákov, ktorého tím sa v prvom súboji na európskom šampionáte stretne s Rakúskom.

"Úvodný zápas je vždy dôležitý, pretože ak ho zvládnete, získate motiváciu a bojovné naladenie do ďalších duelov. Takže, prvý duel býva zväčša kľúčový, ale nesmieme ho preceňovať. Ak ho nezvládneme, nebude to tragédia," uviedol Pecko.

Začínajú piateho mája

Kouč slovenskej "sedemnástky" sa domnieva, že ak jeho zverenci dajú do hry srdce, môžu uspieť s každým tímom v A-skupine.

"Už sme hrali s Rakúskom i Švajčiarskom, Švédov až tak dobre nepoznáme. Je ťažké odhadnúť kvalitu mužstiev v tejto kategórii, možno boli v lepšej forme počas kvalifikácie, ale to zrejme zistíme až počas samotného turnaja," povedal Pecko a dodal: "Naším hlavným cieľom je prebojovať sa na majstrovstvá sveta, len vtedy budeme spokojní. Ak dosiahneme viac, bude to bonus."

Záverečný turnaj ME 2013 hráčov do 17 rokov je rozdelený do dvoch štvorčlenných skupín. Slováci sa 5. mája o 14.30 h stretnú v Dubnici nad Váhom s Rakúšanmi, 8. mája vyzvú v Žiline (18.00 h) Švajčiarov a 11. mája takisto pod Dubňom (16.30 h) rovesníkov zo Švédska.

V B-skupine sa medzi sebou stretnú Rusko, Ukrajina, Chorvátsko a Taliansko. Niektoré zápasy ME odvysielajú okruhy Eurosportu, vstupenky na stretnutia v skupinách (Žilina, Dubnica, Zlaté Moravce, Nitra) sa predávajú za 1 euro, na semifinále a finále (Žilina) za 2 eurá.

Súvisiace články