BRATISLAVA. Donedávna sme ho stretávali takmer každý deň. V obľúbenej kaviarni, za obľúbeným stolom, debatujúc s rovesníkmi.
Pri odchode sa zakaždým pristavil pri novinárskej partii.
"Česť vašej práci súdruhovia! Tak sa kedysi zdravilo - to si vy mladí asi už nepamätáte. Aha, aj Hamšík je tu," ukázal na kolegu s netradičnou frizúrou.
Potom vytiahol zopár historiek, usmial sa, pozdravil a odišiel. Lenže kaviarne sú teraz zatvorené a jeho niet.
Anton Urban sa už viac ako tri týždne zdržuje prevažne vo svojom byte. Legendárny futbalista, kapitán Slovana Bratislava i československej reprezentácie zostáva aktívny aj vo vyššom veku.
Svetová pandémia koronavírusu však mení zabehnutý život aj dôchodcom. Práve staršie ročníky sú najrizikovejšou skupinou pri ochorení Covid-19.
Pre mnohých nie je jednoduché vzdať sa svojich zvykov a dbať na zníženie rizika nákazy.
„Bol to nepísaný zákon. Stretávali sme sa, či pršalo, alebo bolo pekne. Vždy prišiel niekto, s kým sme sa mohli porozprávať. Už keď sme boli dvaja, boli sme spokojní,“ vraví do telefónu 86-ročný Urban.
Príroda je mocnejšia ako človek
Práve posedenia na káve Urbanovi dnes najviac chýbajú.
„Bolo to hlboko ľudské a bol to náš denný program. Teraz si aspoň zavoláme, čo má kto nové. Ale stretnutie pri kávičke je predsa len o inom,“ vraví.
Nechodí ani na nákupy, hoci dôchodcovia majú vyhradené hodiny v obchodoch.
Pomáha mu syn. Všetko potrebné mu prinesie až ku dverám.
Z bytu vyjde len na krátku prechádzku okolo domu. Snaží sa dodržiavať všetky odporúčania. Tvár si zakrýva rúškom.
„Všetko to prijímam s pokorou. Je to pre nás aj príležitosť, aby sme sa nad sebou zamysleli. Možno nám príroda dáva najavo, že je tu aj ktosi silnejší ako človek. Možno to bolo neodvratné a ľudia si to zaslúžili,“ dumá.
Toníku, můžeš hrát?