Štvrtok, 9. decembra, 2021Meniny má Izabela

Futbalisti zlepšili dojem, ale je neskoro

Na snímke v popredí smutný Marek Hamšík po inkasovanom góle na 1:2. (Autor: TASR)
Pavol Spál|11. sep 2013 o 20:25

Strieľali málo gólov, trápili sa s outsidermi. Slováci sa v boji o postup na MS v Brazílii prebrali až v súbojoch proti Bosne a Hercegovine.

ŽILINA. So súperom, ktorý sa vyšvihol medzi európsku elitu, odohrali Slováci nečakane dvakrát vyrovnanú partiu. Raz vyhrali i prehrali. Tréner Bosny a Hercegoviny Safet Sušič nešetril pri hodnotení našich komplimentmi. Fanúšik sa nenudil a pochvaľoval si dobrý futbal, aký v našich podmienkach už dávno nezažil.

Slováci pôsobili zrazu živšie, pohyblivejšie, sebavedomejšie. Proti Bosne, ktorá sa pýšila najproduktívnejším útokom, hrali ako súdržný tím, fungovala medzi nim chémia. Hra mala fazónu.

Zbabraný boj

Zmena však prišla neskoro. Kvalifikáciu o postup na svetový šampionát v Brazílii celkovo nemožno hodnotiť inak ako zbabranú. Dve kolá pred koncom sú už Slováci mimo hry o postup

Vlani prevzala reprezentáciu dvojica Stanislav Griga – Michal Hipp, ktorá odštartovala kvalifikáciu. Tím stagnoval a upadal už v závere angažmánu Vladimíra Weissa, ale potom prišli ešte horšie časy. Futbalisti nepotešili fanúšikov ani v jednom z úvodných šiestich zápasov kvalifikácie. Keď doma na jeseň 2012 zdolali Lichtenštajnsko 2:0, ľudia ich vypískali. Pre zlú hru.

Solídny výkon podali iba proti Grécku, ale prehrali. Vrcholom bola remíza v Lichtenštajnsku, ktorého káder tvoria z jednej tretiny amatéri.

Ešte sa zhoršila hra, Slováci si nevytvorili čistú šancu, pôsobili, akoby zápas odflákali, či od sabotovali. Hipp s Grigom dostali výpoveď, futbalistom zobrali štartovné. Veľa fanúšikov ich zavrhlo. Aj preto stredajší súboj v Žiline s Bosnou vykúpili fanúšikovia hostí.

Necítil sa dobre

„Cítili sme sa tak, akoby sme hrali opäť vonku,“ opísal dojmy z posledného zápasu v Žiline kapitán a líder obrany Martin Škrtel .

„Našich fanúšikov som ani veľmi nevnímal, lebo boli v drvivej menšine. Treba poďakovať tým zopár, čo prišli. Je to smutné, ale zrejme je to odraz atmosféry, ktorá vládla okolo nášho tímu v predchádzajúcich zápasoch. Bosniaci tu boli ako doma, nebol to príjemný pocit,“ priznal Škrtel.

„Určite by sme si priali, aby sme hrali pred našimi divákmi. Ale som rád, že aspoň ich ľudia prišli a hrali sme pred vypredaným štadiónom,“ dodal Weiss. Rýchly krídelník si najotvorenejšie pochvaľoval trénerskú rošádu.

„Atmosféra v reprezentácii je určite iná, ako bola za trénerov Grigu a Hippa. Hrá sa iste lepšie. Zmena priniesla všetkým novú chuť a teraz je reprezentácia naozaj o niečom inom,“ priznal Weiss.

Počas vedenia Grigu s Hippom často chýbal pre zranenie, pôsobil nervózne a nesústredene. Po nástupe Kozáka výrazne ožil, proti Bosne patril k najlepším. Súper mal z neho najväčší strach.

Hamšík sa zlepšil

Kozák s povesťou búrliváka má zdá sa u hráčov oveľa väčší rešpekt ako Griga s Hippom.

„Priniesol pozitívnu náladu, pokoj a vidno, že si verí,“ tvrdia futbaloví reprezentanti. Ani jeden z prechádzajúcich trénerov nedokázal využiť potenciál Mareka Hamšíka. Hráč európskeho formátu odohral väčšinu kvalifikácie výrazne pod svoje možnosti, proti outsiderom bol neviditeľný.

Zdá sa, že Kozák je na správnej ceste. Hamšík v posledných dvoch súbojoch ožil, dal gól, pripravoval šance pre iných – pritom nebol zjavne fit.

Najlepším strelcom s tromi gólmi je stále Marek Sapara, ktorý pre vážne zranenie už pod Kozákom nehral.

Mužstvo dlhodobo hľadá hrotového útočníka, ktorý sa presadí gólovo. Jakubko dal dva góly iba outsiderom, Bakoš sa nepresadil vôbec. Depetris, ktorý mal byť vykupiteľom, zostal v klube bez praxe.

Kozák naposledy vytiahol Adama Nemca. Útočník druhobundesligového Unionu Berlín síce gól nedal, ale ukázal, že môže byť prínosom.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články