Pre súperov sú červeným súknom, ktoré už piatykrát roztrhali

Kanonier Michal Béger (v červenom) zahodil proti Solčanom najskôr pokutový kop, ale v závere poslal Branč do vedenia. (Autor: Jana Skornsek)
Marián Dragúň|7. mar 2022 o 12:30

Súboj exligových stopérov v piatej lige sa nakoniec nekonal pre zranenie bývalého reprezentanta.

BRANČ, SOLČANY. Nitriansko-topoľčianska piata liga má na západnom Slovensku vysoký kredit, túto sezónu má však aj jednu chybičku krásy.

V 15-člennej súťaži jedno mužstvo v každom kole „stojí“. Len tesne pred augustovým štartom sa totiž vlaňajší vicemajster Veľký Lapáš (s druholigovou minulosťou) rozpadol a najnižšiu krajskú súťaž tak hrá od prvého kola nepárny počet účastníkov.

Jesenná časť sa dohrávala len uplynulú nedeľu šlágrom Branč - Solčany, pretože v tíme úradujúceho majstra šarapatil covid a Solčany tak v poslednom jesennom kole stretnutie odohrať nemohli. Ťahanice okolo odkladania termínu vyvrcholili zopár štipľavými odkazmi, ale napätie sa stupňovalo.

V dohrávke 15. kola V. ligy Stred ZsFZ OFK Branč – OFK Solčany hostil piaty tretieho, pričom rivalov delil iba jeden bod.

Branč strácal na prvý ŠK Báb päť bodov

Menami nabitý nováčik z Branču vybehol proti dvojnásobnému obhajcovi prvenstva (z dvoch neúplných sezón) vôbec premiérovo a pred dohrávkou patrili obaja rivali k spolufavoritom na najvyššie priečky.

Lenže určiť jasného favorita pútavého súboja v Branči bolo ťažké, veď domáci OFK stratil v trinástich jesenných kolách už dvanásť bodov, kým hostia zo Solčian jedenásť.

Najmä domáci Branč bol ako ambiciózny nováčik ašpirantom na postup, veď v jeho kádri nájdeme mená, ktoré majú skúsenosti z vysokých súťaží.

Za všetkých spomenieme bývalého reprezentanta Mariána Hada, ktorý diriguje obranu žlto-zelených už štvrtý rok, no a do brány chodí občas vypomáhať ďalší exligista Miroslav Filipko, ktorý je v klube športovým riaditeľom.

Hrajúci tréner Solčian Peter Doležaj vyrovnal v Branči na 1:1 v poslednej minúte. (Autor: TASR)

Kvalitu z okolia Topoľčian dotiahli do svojho tímu ale aj Solčany, veď Ich obranu drží bývalý prvoligový futbalista Peter Doležaj, ktorý je hrajúcim trénerom mužstva.

Brančania začali súťaž dobre, keď vyhrali prvých päť zápasov. Súpermi im však boli všetko mužstvá z dolnej polovice tabuľky. Z nasledujúcich ôsmich kôl už ale rovnú polovicu stretnutí prehrali a s tým nerátali.

V šiestom kole prišla prvá prehra v Rišňovciach (3:1), v siedmom padli dokonca doma s Čeľadicami (1:2), v dvanástom na pôde neskoršieho jesenného majstra v Bábe (4:1) a v predposlednom jesennom kole aj v jedenástej Hornej Kráľovej, kde domáci otočili senzačne z 0:2 na 3:2.

Nadupaný a k hráčom štedrý Branč je pre súperov - najmä z Nitrianskeho okresu - priam červeným súknom, ktoré pred dohrávkou už štyrikrát roztrhali. Dedina na polceste medzi Nitrou a Novými Zámkami urobila výsledok v desiatom kole v druhých Alekšinciach, kde triumfovala senzačne 4:1 štyrmi gólmi letnej posily Michala Bégera.

Solčany prišli v jeseni prvýkrát o body tiež v šiestom kole, keď remizovali 4:4 u rivala v Alekšinciach, ale hneď v siedmom remizovali doma 1:1 v okresnom derby s Krušovcami.

Trojzápasovú šnúru bez víťazstva zakončili v ôsmom kole v silnom Bábe, kde v bláznivom zápase po dvoch pokutových kopoch prehrávali už 3:0, aby potom vyrovnali, no desať minút pred koncom ich obral o všetko gólom na 4:3 najlepší strelec súťaže Matej Porubský. Solčany remizovali ešte dvakrát 1:1, v Hornej Královej a aj v Zbehoch.

Bielo-modré Solčany si z Branču odviezli po remíze 1:1 jeden bod.
Bielo-modré Solčany si z Branču odviezli po remíze 1:1 jeden bod. (Autor: Jana Skornsek)

Futbalová dedina, z ktorej pochádza napríklad kapitán majstrov Európy Anton Ondruš, predviedla v druhom kole nevídaný víťazný obrat v Rišňovciach, kde Solčany otočili z 3:0 na konečných 3:4.

V nedeľňajšom zápase so Solčanmi potreboval domáci Branč tri body, ak chcel reálne myslieť na jedno z dvoch (reorganizačných) postupových miest do štvrtej ligy.

Zahodená penalta a vyrovnanie v 90. minúte

Domáci nastúpili s kvartetom zimných posíl, ale bez zraneného Mariána Hada a Vratislav Gajdoš naskočil až v závere. Branč bol väčšinu zápasu lepší, dirigoval tempo hry a ak by strelil otvárací gól skôr, domácej strate sa mohol vyhnúť.

Solčany (s jednou zimnou posilou) vedeli s kým majú dočinenia, ale nezabúdali hlavne na to, po čo si prišli. Obhajca prvenstva mal aj lepšie fázy hry, no prvoradá bola obrana, ktorá pracovala spoľahlivo. Loptu v držaní mali väčšinou domáci, ktorí si ale vyloženú šancu dlho nevypracovali, keď v ich hre chýbala emócia.

Hlavička Petra Kalinu tesne minula cieľ, so zakončením Romana Litwiaka si poradil Patrik Hipp, ale veľkú šancu zahodil v 31. minúte po náhodne odrazenej lopte z 13 metrov novic Marcel Kurej.

OFK BRANČ – OFK SOLČANY 1:1 (0:0)

Góly: 84. Michal Béger - 90. Peter Doležaj.

Branč: P. Hipp - R. Litwiak, M. Plešivka, P. Kalina, D. Čery, N. Lukács, J. Čertík (87. M. Búry), J. Smeljanskij, M. Kurej (76. V. Gajdoš), R. Lukács (61. E. Gajdoš), M. Béger.

Solčany: M. Kopecký - N. Ondruš, P. Matejov, M. Rusinko, F. Urminský, M. Hupka (88. P. Doležaj), M. Ladický, M. Balážik, P. Rybanský, D. Gális, M. Kaman.

Ešte väčšiu príležitosť ale nepremenil hneď skraja druhého dejstva hosťujúci Dušan Gális, ktorého zakončenie Patrik Hipp zlikvidoval.

S pribúdajúcim časom potreboval Branč streliť gól, ale Marcel Kurej mieril opäť tesne vedľa, jedovka Jozefa Čertíka išla nad a Eduard Gajdoš tiež nemieril presne.

V 69. minúte ukázal rozhodca na biely bod, lenže kanonier Michal Béger prestrelil z pokutového kopu o pol metra stred brány. V 72. minúte mali tutovku aj hostia. To, keď Michal Kaman prešprintoval dvojicu zadákov, ale zoči-voči Patrikovi Hippovi si z mierneho uhla neporadil.

Radosť Solčian po vyrovnávajúcom góle z 90. minúty.
Radosť Solčian po vyrovnávajúcom góle z 90. minúty. (Autor: Jana Skornsek)

Domácich divákov nakoniec predsa len rozjasal šesť minút pred koncom Michal Béger (1:0), lenže až potom ukázal obhajca prvenstva zo Solčian, čoho je schopný. Okamžite sa vyrojil dopredu a v poslednej minúte si postavil loptu na priamy kop striedajúci Peter Doležaj, ktorý z 25 m trafil – 1:1.

Tvrdá strela? Kedysi áno, smial sa

Nedeľňajšia dohrávka Branč – Solčany, keď sa na okolí majstrovské stretnutia ešte nehrali, mala byť magnetom pre futbalového fajnšmekra, veď v základných zostavách oboch rivalov nie je veľa hráčov, ktorí by v minulosti nehrali vyššie súťaže, ako piatu ligu.

Najmä Branč je novej ére známy kvalitou vo svojom kádri, no na jeho súpiske sme uplynulú nedeľu márne hľadali čo i len jedného odchovanca.

Pozvánkou pre diváka mohlo byť aj obsadenie stopérskych postov, veď v domácom OFK tam hrá bývalý reprezentačný obranca Marián Had, kým v tíme hostí exprvoligista Peter Doležaj.

Marián Had však nakoniec nehral vôbec, pretože v generálke, v ktorej Branč pokoril Prievidzu 3:0, sa zranil, kým Peter Doležaj vydržal na lavičke v role hrajúceho trénera pokiaľ bolo 0:0.

Dvestovka prítomných divákov videla nielen taktické šachy miestami bez potrebného vzruchu, ale v záver aj pravé futbalové divadlo so všetkým, čo k tomu patrí.

V 69. minúte sa k nariadenému pokutovému kopu postavil široko-ďaleko vychýrený strelec Michal Béger, ktorý ale prestrelil a na tabuli svietili stále iba dve nuly.

„Jednoducho, nekopol som ju dobre. S brankárom Matejom Kopeckým sa poznáme, ale neviem, či mal vybraný kút. Lenže ja som netrafil bránu,“ ani nečakal na položenie otázky Michal Béger, na ktorého sa domáci spoliehali a ktorý dal v jeseni napríklad štyri góly pri víťazstve OFK 4:1 v silných Alekšinciach.

V dohrávanom šlágri kola Branč – Solčany (1:1) pri lopte s kapitánskou páskou Jozef Čertík (OFK Branč). (Autor: Jana Skornsek)

Na všetko sa zabudlo, keď Béger šesť minút pred koncom gólom na 1:0 rozjasal svojich. „Výbornú prácu odviedol Vratislav Gajdoš, ktorý ma v šestnástke ideálne našiel a ja som to povedľa Mateja Kopeckého už trafil.“ Podľa vyhláseného kanoniera mal zápas minimálne štvrtoligovú úroveň. Škoda len, že divácka návšteva nebola väčšia.

Lopta je guľatá a dobre to vedel aj hrajúci tréner OFK Solčany Peter Doležaj, ktorý bol ešte ako kapitán prvoligovej Trnavy známy extrémne tvrdou strelou a ktorý sa - po otváracom góle - okamžite dožadoval striedania. Arbiter ho pustil do hry dve minúty pred koncom a jeho chvíľa prišla v poslednej minúte, keď si postavil loptu na priamy kop asi desať metrov za šestnástkou.

Prestrelil všetko, aj zimnú posilu Patrika Hippa a lopta skončila v sieti. „Ja už nehrám celé zápasy, nastupujem napríklad v podobných situáciách, ako v Branči. Všimol som si však, že Patrik Hipp (syn bývalého asistenta trénera reprezentácie SR, pozn autora), ktorého som poznal z druholigového Svätého Jura, si postavil do múra akosi málo hráčov.

Tak som sa pokúsil múr obstreliť a vyšlo to,“ opísal vyrovnávajúci gól na konečených 1:1 bývalý ostrý prvoligový stopér, ktorý kedysi obdivoval povestné priame kopy Brazílčana Roberta Carlosa. „Áno, ale ja už teraz pri trénovanosti v piatej lige tvrdú strelu určite nemám, už to iba obstreľujem a skôr špekulujem,“ smial sa 40-ročný hrajúci kouč Doležaj, ktorého vyrovnávajúci gól v Branči posunul jeho OFK na druhé miesto silnej piatej ligy.

„My sme nevyužili právo postupu ani vlani, pretože cestovať napríklad až k južným hraniciam do Gabčíkova či Veľkého Medera nám nevyhovuje. Táto piata liga je pre nás ideálna, väčšina mužstiev má kvalitu a aj v odvetách chceme hrať do posledného kola o najvyššie priečky. Neviem, či v tejto sezóne bude mať niekto záujem o postup do štvrtej ligy, možno práve Branč,“ hovoril Peter Doležaj.

V reorganizačnej sezóne by mali byť „k dispozícii“ dokonca dve postupové miesta, dnes je však otázne, kam sa dokážu Brančania v tabuľke vyšplhať, keď až piati súperi ich v štrnástich jesenných kolách obrali o body. Vlani sa do piatej ligy dostali z druhého miesta, keď víťaz „okresu“ Klasov postúpiť nechcel.