Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Nedávno sa nemohli ani pozerať. Ženy už majú svoju súťaž aj v Saudskej Arábii

Ilustračná fotografia. (Autor: SME - Ivan Mriška)
SITA|18. nov 2020 o 17:06

V prvom hracom dni sa zrodili aj dvojciferné výsledky.

BRATISLAVA. Dva roky po tom, čo si oficiálne prvýkrát mohli naživo pozrieť futbalový zápas, sa ženy v Saudskej Arábii dočkali aj ako priame aktérky na ihriskách.

Saudskoarabská súťaž odštartovala za účasti 600 hráčok z 24 tímov z troch miest - Rijádu, Džiddy a Dammamu.

Úvodné zápasy v utorok večer ešte nevysielala televízia, ale je to vo všeobecnosti považované za dôležitý krok v zrovnoprávnení postavenia žien v jednej z najväčších krajín na svete.

Prerozdelia aj odmeny

BBC pripomína, že saudskoarabské úrady a zákony sa roky riadili náboženským učením, ktoré odopieralo ženám osobnú účasť na verejných športových aktivitách. Konzervatívni duchovní varovali, že by to viedlo k nemorálnosti.

Som veľmi šťastný, že ľudia športujú a sledujú šport. A je jedno, či sú to muži alebo ženy.


Abdullah Alyami, saudský futbalový tréner

Vládna federácia Saudský šport pre všetkých však dnes vyzýva na "posilnenie postavenia žien v spoločnosti prostredníctvom športu a vyzýva ich k športovaniu aj vo väčších komunitách."

V Saudskej Arábii sa bude aj v ženskom ponímaní bojovať o majstrovský pohár a v novovzniknutej futbalovej súťaži prerozdelia odmeny vo výške 500 000 saudských riálov, čo je v prepočte 133 000 USD, resp. 112 000 eur.

"Na základe popularity futbalu v našom kráľovstve chcem veriť tomu, že čoskoro uvidíme oveľa viac našich sestier, ktoré sa venujú profesionálnemu športu,“ uviedol saudský futbalový tréner a zároveň športový novinár Abdullah Alyami pre Arab News.

"Som veľmi šťastný, že ľudia športujú a sledujú šport. A je jedno, či sú to muži alebo ženy," doplnil.

Zrodili sa aj dvojciferné výsledky

V prvý deň ženského futbalového šampionátu v Saudskej Arábii sa zrodili aj dvojciferné výsledky. Tigers zdolali Džiddu Challenge 11:0 a Al Rijád United si poradili s Najd Al Rijád 10:1.

Iba 16-ročná Najla Ahmedová z Rijádu zatiaľ hrá futbal len za svoju školu, ale v budúcom roku sa už chce predstaviť na celoštátnej úrovni. "Budem mať 17 a budem teda oprávnená nastúpiť," vyhlásila.

Tento týždeň sa v Saudskej Arábii uskutočnil aj prvý medzinárodný ženský golfový turnaj.

Kritici pomerov v najväčšej krajine na Arabskom polostrove však upozorňujú na to, že športovanie žien je len zámienka na odtiahnutie pozornosti od potláčania základných ľudských práv.

"Občania Saudskej Arábie by si mali vychutnať špičkovú zábavu aj športové podujatia, ale mali by tiež požívať základné práva, ako sú sloboda prejavu a pokojné zhromažďovanie,“ uviedol Michael Page, zástupca riaditeľa pre Blízky východ v Human Rights Watch.

Súvisiace články