Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Futbal opúšťa pravek. Kedy využijú video na Slovensku?

Rozhodca Kassai prvýkrát v histórii v súťažiach riadených FIFA použil videotechnológiu na posúdenie spornej situácie. (Autor: TASR/AP)
Prémiový obsah
Pavol Spál|15. dec 2016 o 18:50

Rozhodca Viktor Kassai prvýkrát v histórii v súťažiach riadených FIFA použil videotechnológiu na posúdenie spornej situácie.

BRATISLAVA. Futbal je napríklad oproti ľadovému hokeju veľmi konzervatívny šport, ktorého pravidlá zostávajú približne rovnaké od jeho vzniku.

Hlavne bývalí šéfovia svetového a európskeho futbalu Sepp Blatter (FIFA) a Michel Platini (UEFA) sa inováciám nezmyselne dlho bránili. Tvrdili, že v prípade používania videa v sporných situáciách by došlo k spomaleniu hry.

Niektorí argumentujú, že futbal je tradičný šport a do pravidiel by sa nemalo príliš zasahovať. Ľudský faktor je súčasťou hry.

Tlak na zavedenie videotechnológií silnie od roku 2010, keď Anglicko strelilo na majstrovstvách sveta Nemecku regulárny gól, ale rozhodca ho neuznal. Angličania aj preto na turnaji skončili.

Najpopulárnejší šport na svete postupne opúšťa pravek. Zábleskom moderných čias bolo zavedenie systému, ktorý kontroluje, či lopta prešla bránkovú čiaru.

Technológia GoalControl pomáhala pri majstrovstvách sveta 2014, rok predtým na Pohári FIFA, na tohtoročných majstrovstvách Európy či v anglickej lige.

„Vítame tento systém s otvorenou náručou, pretože nám uľahčuje život. Je to úžasná pomoc a absolútne spoľahlivá,“ vyhlásil už bývalý anglický rozhodca Howard Webb.

Štadión v Osake zažil v stredu ďalší revolučný moment. Japonský tím na majstrovstvách sveta klubov vo futbale prvýkrát postúpil do finále a predovšetkým - pri spornom momente pomohli rozhodcovi opakované zábery na videu.

Rozhodol sa za desať sekúnd

„Ide o vôbec prvú situáciu s videoasistentom rozhodcu v súťažiach FIFA. Je to nové pre každého z nás,“ vyhlásil Massimo Busacca, šéf rozhodcov FIFA.

Futbalisti Kašimy Antlers zvíťazili v prvom semifinále majstrovstiev sveta klubov nad kolumbijským Atléticom Nacional 3:0.

V 33. minúte prišlo k spornému momentu. Japonský obranca Niši spadol v šestnástke po súboji s Berriom. Penalta?

Maďarský rozhodca Viktor Kassai si nebol istý, situáciu nevidel. Bežne by sa musel rozhodnúť v sekunde, ale tentoraz mal k dispozíciu pomôcku.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články