Čile sa nevzdáva v boji o MS v Katare, podalo námietku voči postupu Ekvádora

MS vo futbale 2022, ilustračná fotografia. (Autor: SITA/AP)
SITA|6. máj 2022 o 12:05

Porušili pravidlá v kvalifikácii MS 2022?

ZÜRICH. Čile spochybnilo postup Ekvádora na tohtoročné majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré sa od 21. novembra do 18. decembra budú konať v Katare.

Čilská futbalová federácia požiadala Medzinárodnú futbalovú federáciu (FIFA), aby prešetrila jej tvrdenie, že ekvádorský reprezentant Byron Castillo je v skutočnosti Kolumbijčan a nemal právo hrať v kvalifikačných zápasoch o postup na MS.

Sťažnosť Čiľanov prichádza viac ako mesiac po tom, ako sa skončila juhoamerická kvalifikácia a Ekvádor medzičasom spoznal súperov v skupinovej fáze "mundialu", v ktorej sa stretne s domácim Katarom, Holandskom a Senegalom.

"FIFA môže potvrdiť, že v súvislosti s touto záležitosťou dostala formálnu sťažnosť od Čilskej futbalovej federácie," uviedol vo vyhlásení strešný orgán svetového futbalu. FIFA však neuviedla žiadny harmonogram možného disciplinárneho konania.

Ekvádor sa umiestnil na štvrtom mieste v 10-člennej juhoamerickej kvalifikačnej skupine a postúpil priamo na šampionát.

Na 5. priečke umiestnené Peru sa na budúci mesiac stretne v medzikontinentálnej baráži s Austráliou alebo Spojenými arabskými emirátmi.

Čiľania skončili v kvalifikácii na 7. mieste, sedem bodov za Ekvádorčanmi, ale tvrdia, že by mohli postúpiť, ak by zápasy, v ktorých Castillo nastúpil, boli skontumované v prospech súperov Ekvádora výsledkom 3:0.

Ekvádorská futbalová federácia vydala vyhlásenie, v ktorom odmietla tvrdenia Čile. Trvá na tom, že Castillo je legálne ekvádorským občanom.

V juhoamerickej kvalifikácii o postup na MS 2018 prehrala Bolívia kontumačne dve stretnutia po tom, ako v jej drese neoprávnene nastúpil obranca Nelson Cabrera, ktorý sa narodil v Paraguaji.

Pre kvalifikačný cyklus o MS 2022 nastolila FIFA v tomto smere prísnejšie pravidlá, podľa ktorých musia všetci hráči pred zápasmi predložiť na kontrolu rozhodcami svoje cestovné pasy.

Nachádzate sa tu: