Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

FIFA vyzýva celý svet na rokovania o dvojročnom cykle MS. Má aj prieskumy fanúšikov

Logo FIFA - ilustračný záber. (Autor: TASR/AP)
SITA|20. sep 2021 o 13:32

UEFA varuje pred bojkotom.

ZÜRICH. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) už čoskoro odštartuje seriózne rozhovory na všetkých úrovniach so spoločným menovateľom - možnom skrátení periodicity majstrovstiev sveta zo štyroch na dva roky.

Už na 30. septembra pozvala FIFA všetkých 211 členských krajín na online rozhovory o budúcnosti národných futbalových reprezentácií vrátane zhustenia usporiadania svetových šampionátov.

FIFA si už v tejto súvislosti nechala vypracovať prieskumy u fanúšikov vo vybraných krajinách a taktiež požiadala o názor bývalých profesionálnych futbalistov vrátane držiteľov titulov majstra sveta.

Tento proces sa však nepáči zástupcom FIFPro, čiže Svetovej organizácie futbalových profesionálov. Tá rovnako chystá stretnutie s členmi FIFA.

"Začína sa nová fáza spoločných konzultácií na širokej úrovni - hráčov, klubov, ligových súťaží, ale aj šiestich kontinentálnych riadiacich orgánov vo futbale," komentovala FIFA.

Európska futbalová únia (UEFA) už vyslala varovanie smerom k FIFA, že v prípade schválenia nového dvojročného cyklu v organizovaní svetových šampionátov budú jej členské krajiny pripravené na bojkot.

Nesúhlasné stanovisko vyjadrili už aj zástupcovia Juhoamerickej futbalovej konfederácie (CONMEBOL). Európania a Juhoameričania tvoria približne tretinu všetkých 211 národných futbalových zväzov združených vo FIFA.

FIFA tvrdí, že majstrovstvá sveta v dvojročnom cykle spôsobia väčšiu súťaživosť, globálne sa budú výraznejšie podieľať na zlepšovaní talentovaných hráčov a získajú aj viac financií na podporu futbalových rozvojových programov v jednotlivých krajinách.

Európa a Južná Amerika sa obáva, že v prípade schválenia dvojročnej periodicity MS by utrpela prestíž majstrovstiev Európy a podujatia Copa América.

Súvisiace články