Najväčšia hráčska osobnosť vo filme chýba. Tragédia dodala dokumentu o DAC silný rozmer

Dokument o DAC vznikol pri príležitosti 120. výročia založenia klubu.
Dokument o DAC vznikol pri príležitosti 120. výročia založenia klubu. (Autor: Uránia Film)
Titanilla Bőd|6. dec 2024 o 10:00

Dokument sa dostane do kín 12. decembra.

DUNAJSKÁ STREDA. V uplynulých rokoch vzniklo viacero filmov a seriálov s futbalovou tematikou.

Dianie v Spartaku Trnava a v MŠK Žilina priblížil fanúšikom seriál, o Martinovi Škrtelovi vznikol celovečerný film Buď, alebo.

Najnovším prírastkom do futbalovej filmografie je 94-minútový dokument o Dunajskej Strede s názvom DAC Film. Do kín sa dostane 12. decembra.

S podporou 620-tisíc eur

Dielo maďarského režiséra Ádáma Tőséra malo slávnostnú predpremiéru v deň, keď klub po niekoľkodňovom naťahovaní konečne rozviazal zmluvu s trénerom Xiscom Muňozom.

Zábery na plné tribúny a nadšený dav ľudí boli v ostrom kontraste s aktuálnou situáciou v Dunajskej Strede, ktorá sa v posledných týždňoch trápila a návšteva v MOL Aréne klesla pod dvetisíc divákov.

Aj práve preto však mnohí fanúšikovia môžu uvítať film, ktorý im pripomenie aj najväčšie úspechy klubu.

Majiteľ DAC Oszkár Világi na predpremiére prezentoval vieru, že je to iba prvá časť filmu a tá druhá príde, keď sa splní veľký sen všetkých priaznivcov žlto-modrých. Slovo titul nahlas nevyslovil, ale všetci chápali, čo má na mysli.

VIDEO: Trailer k dokumentu DAC Film

Film vznikol s podporou Maďarského národného filmového fondu, ktorý naň vyčlenil približne 620-tisíc eur.

Režisér Ádám Tősér oslovil Oszkára Világiho s nápadom filmu o Dunajskej Strede a o tom, čo znamená tento klub pre maďarskú menšinu na Slovensku pred šiestimi rokmi na jednom stretnutí v Sedmohradsku.

Dielo sa pokúsi obsiahnuť históriu klubu, jeho vplyv na identitu Maďarov na Slovensku, hovorí sa v ňom aj o akadémii.

Monotónny hlas komentátora

Samozrejme, 120 rokov sa nemôže zmestiť do hodiny a pol a výber kľúčových tém bude vždy subjektívny. Koľko fanúšikov, toľko rôznych pohľadov na to, ktoré zápasy a ktoré osobnosti by mali v dokumentárnom filme bezpodmienečne byť.

DAC však počas celej svojej existencie získal iba dve trofeje – Slovenský pohár a potom aj Československý pohár v roku 1987. Tento úspech je v dokumente spomenutý, avšak spôsobom, ktorému chýba akékoľvek emocionálne vyvrcholenie.

VIDEO: Penaltový rozstrel vo finále Československého pohára Sparta Praha - DAC

V dobovej reportáži po premenenej penalte Petra Fiebera hovorí český komentátor monotónnym hlasom o tom, ako Sparta už štvrtý raz prehrala vo finále pohára. Chýba aj ikonický moment, keď vtedajší kapitán Karol Krištof zdvihol nad hlavu trofej.

Celkovo je badateľný nepomer, že film sa viac venuje postupu z Divízie (vtedajšia tretia liga) ako pôsobeniu vo federálnej lige.

Najväčšia hráčska osobnosť Dunajskej Stredy za Világiho éry, Zsolt Kalmár sa vo filme neobjaví ani na sekundu. Nielenže ho neoslovili ako respondenta, do dokumentu nezaradili žiadny jeho gól alebo tradičnú gólovú oslavu.

Policajné akcie

Diváci môžu mať pocit, že film by uniesol viac futbalových emócií, dokument sa však snaží poskytnúť komplexný pohľad na identitu Žitného ostrova. Nehovorí výhradne o futbale, snaží sa zasadiť problematiku do širších súvislostí.

Nevyhýba sa ani citlivým témam ako stále neodôvodnený policajný zásah proti fanúšikom počas zápasu DAC – Slovan 1. novembra 2008, keď jeden mladý priaznivec takmer prišiel o život, museli ho oživovať na ihrisku a skončil s trvalými následkami.

Slovo dostane aj člen fanúšikovskej skupiny Felvidéki Harcosok, u ktorých v novembri 2018 vykonala NAKA domové prehliadky v súvislosti s extrémistickou trestnou činnosťou. Dostali podmienečné tresty a zákaz návštevy zápasov DAC na určité obdobie.

Pri respondentoch je spravidla uvedené meno vtedy, keď sa prvý raz objavia na plátne, meno tohto konkrétneho fanúšika sa však dozvieme až ku koncu filmu – a je to poriadne prekvapenie. Divák si po ňom bude musieť prehodnotiť rôzne predsudky.

Iný fanúšik hovorí o tom, že mnohí Slováci si myslia, že ak kričia „Bi Maďara do hlavy“, je to to isté, ako keď priaznivci DAC zaspievajú maďarskú hymnu. Pritom jeden pokrik je priama výzva na násilie, to druhé je vyjadrenie identity.

Práve pre tieto témy môže byť dokument zaujímavý aj pre diváka, ktorý nie je fanúšikom DAC.

Väčšina filmu je v maďarčine, samozrejmosťou sú titulky. Tie vznikali asi vo veľkom zhone, lebo boli v nich nepresnosti a chyby (napríklad „drez“ namiesto slova „dres“), niektoré vety boli zase v angličtine a nie v slovenčine. Ide však o kozmetické veci, ktoré sa dajú pomerne jednoducho napraviť.

Karol Pecze na slávnostnej predpremiére.
Karol Pecze na slávnostnej predpremiére. (Autor: FC DAC 1904)

Pod maskou profíka

„Tie titulky zrejme neprekladal Krisztián,“ poznamenali viacerí diváci, narážajúc na PR-manažéra a hovorcu klubu Krisztiána Nagya.

Práve on je jedna z hviezd filmu. Na tlačových konferenciách je vždy maximálne profesionálny a už dlhé roky z týždňa na týždeň dokazuje aj výnimočnú jazykovú zdatnosť, keď plynule prepína medzi angličtinou, maďarčinou a slovenčinou a verne prekladá výpovede respondentov.

V dokumente môže divák nahliadnuť pod masku profesionála, kde sa skrýva veľká vášeň pre futbal a konkrétne pre DAC. Tá nefalšovaná radosť a hrdosť, s akou ukazuje kamere svoje staré výstrižky či starý klubový znak, ktorý nakreslil ako dieťa, prezradí o jeho vzťahu k dunajskostredskému futbalu viac ako tisíc slov.

Vo filme dostane slovo bývalý prezident klubu Imrich Šanta, aj bývalý hráč DAC a súčasný funkcionár bratislavského Slovana Petr Kašpar.

Spomedzi trénerov sa do filmu dostali dvaja: legendárny Karol Pecze – ktorého historka o tom, ako po žrebe pohára UEFA volali z Mníchova do Dunajskej Stredy a vydesená sekretárka vybehla na ihrisko, aby zohnala niekoho, kto hovorí po nemecky, sa nezunuje ani na sté počutie – a súčasný maďarský reprezentačný tréner Marco Rossi.

Aj jeho výpovede vo filme posilňujú naratív, že „tam hore“ nikdy „nedovolia“, aby sa DAC stal majstrom Slovenska.

Bez teba

O tejto (skutočnej či domnelej) zaujatosti hovoril v dokumente aj dlhoročný hlásateľ klubu Tamás Bíró.

Vysvetľoval aj to, prečo v tom pamätnom zápase s Nitrou v neúprosnom daždi po prvýkrát pustil pieseň Nélküled (Bez teba), ktorá sa stala klubovou hymnou Dunajskej Stredy.

Jeho tragickou smrťou iba zopár týždňov pred premiérou dostal film ďalší silný rozmer.

Hlásateľove slová o tom, ako by sa chcel dožiť titulu svojho milovaného klubu, určite nenechajú nikoho chladným.

Film o DAC si pravdepodobne pozrú najmä priaznivci Dunajskej Stredy, hoci paradoxne pre nich v ňom nebude veľa nových informácií.

Tradičný futbalový dokument pre fanúšikov by mohol obsahovať oveľa viac futbalových momentov a emócií.

Tento film sa však snaží mapovať aj spoločenské aspekty a práve preto môže byť ideálnym prostriedkom aj pre nových hráčov Dunajskej Stredy, aby pochopili podstatu tohto klubu.

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Slovensko»Najväčšia hráčska osobnosť vo filme chýba. Tragédia dodala dokumentu o DAC silný rozmer