Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Najstarší zimný štadión na Slovensku sa dočká rekonštrukcie, pozrite si vizuál

Zimný štadión v Banskej Bystrici - aktuálna podoba pred rekonštrukciou. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 3. dec 2020 o 12:30

Cena investície je vo výške 5,5 milióna eur.

BANSKÁ BYSTRICA. Zimný štadión v Banskej Bystrici čaká najväčšia rekonštrukcia v jeho histórii. Verejné obstarávanie vyhrala bratislavská firma INGSTEEL, spol. s r.o.

Práce, ktoré odštartujú v polovici decembra, majú byť dokončené v priebehu desiatich mesiacov. Na štvrtkovom tlačovom brífingu o tom informoval primátor mesta Ján Nosko.

Hokejisti HC '05 Banská Bystrica našli v sezóne Tipos extraligy 2020/2021 prechodný domov v neďalekom Zvolene, v ktorom hrávajú svoje domáce súťažné súboje.

Milióny na štadión, státisíce do tímov

"Dnešným podpisom zmluvy medzi mestskou spoločnosťou MBB a spoločnosťou Ingsteel dochádza k historicky najväčšej rekonštrukcii oboch hál zimného štadióna.

Celková výška investície je 5,5 milióna eur, z toho 3,35 milióna eur je dotácia vlády SR ako podpora podujatia Európsky olympijský festival mládeže (EYOF 2022)," uviedol Nosko.

Zvyšok financuje mestská spoločnosť MBB, a.s. Dodal, že celý proces projektu posúdil aj Útvar hodnoty za peniaze.

"Verím, že touto rozsiahlou rekonštrukciou zimného štadióna vytvoríme dôstojný stánok nielen pre našich Baranov, ale aj pre mládež a krasokorčuliarov," poznamenal Nosko.

Dodal, že mesto si uvedomuje, v akej náročnej situácii sa aktuálne športové kluby nachádzajú. Na mestskom zastupiteľstve budú preto poslanci hlasovať aj o dotácii mesta z rozpočtu pre rok 2021 pre hokejovú mládež vo výške 120.000 eur a seniorský hokej vo výške 150.000 eur.

Vizualizácia: Ako bude vyzerať zimný štadión v Banskej Bystrici?: fotogaléria

3.12.2020

Štadión bude vynovený aj zvnútra

Zimný štadión čaká v najbližších mesiacoch kompletné zbúranie a výstavba novej západnej tribúny vrátane hlavného centrálneho vchodu. Prestavbou sa tiež zvýši kapacita západnej tribúny.

"V zázemí pod západnou tribúnou pribudnú štyri nové rozľahlé šatne pre mladých hokejistov, nové centrálne sociálne zariadenia, obchod so suvenírmi a športový obchod, reštaurácia a piváreň s krytou terasou i brúsiareň korčúľ," prezradil predseda predstavenstva MBB Dušan Argaláš.

Na štadióne sa chystá aj prepojenie severnej, západnej a južnej tribúny, zateplenie všetkých objektov, výmena všetkých okien či rozsiahla rekonštrukcia tréningovej haly. Na hracej ploche pribudnú nové mantinely, diváci sa môžu tešiť na kvalitnejšie ozvučenie i osvetlenie.

"Chceli sme pristúpiť k architektonickému riešeniu tak, aby to nebola rekonštrukcia typu opravíme-zateplíme, ale chceli sme do toho vniesť aj nový vizuál," povedal autor projektu Vladimír Hladký.

"Hlavný vstup bude symbolizovať akýsi vstup do ľadového chrámu, priestoru, kde sa odohrávajú zimné športy," doplnil k plánu.

Obstarávateľ ušetril 1,5 milióna eur

Modernizáciou najstaršieho zimného štadióna na Slovensku má vzniknúť kvalitné športovisko spĺňajúce podmienky a trendy 21. storočia pre tréningovú a zápasovú činnosť hokejovej mládeže i dospelých.

Riaditeľ spoločnosti Ingsteel Ivan Bezák tvrdí, že pozná očakávania verejnosti a urobí maximum pre to, aby hokejisti mohli na štadióne hrať na začiatku sezóny.

"Som rád, že sme vyhrali súťaž spomedzi ôsmich uchádzačov. Ponúkli sme najnižšiu cenu, verejný obstarávateľ tak ušetril 25 percent predpokladanej ceny, čo je viac ako 1,5 milióna eur," uviedol Bezák s tým, že pri obnove využijú skúsenosti z rekonštrukcií iných štadiónov.

Zimný štadión v Banskej Bystrici je najstarší prekrytý zimný štadión na Slovensku, ktorý v roku 2016 oslávil 50 rokov svojho prekrytia.

Projektovanie zastrešenia prebiehalo v 1. polroku 1965, montáž v 2. polroku 1965 a sprístupnený bol v roku 1966, necelých desať rokov od spustenia prevádzky umelo chladenej ľadovej plochy.

V novodobej histórii prešla komplexnou prestavbou južná a severná tribúna, pod ktorými sa vybudovalo zázemie pre hokejistov a divákov.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.