Max Verstappen počas víkendovej Veľkej ceny Rakúska 2023.
Max Verstappen počas víkendovej Veľkej ceny Rakúska 2023. (Autor: TASR/AP)
Martin Kozinka|2. júl 2023 o 16:45

Verstappen priznal, čo by mohlo pomôcť k vyrovnanosti síl v F1.

SPIELBERG, BRATISLAVA. „Nie som tu preto, aby som vyhral štyri preteky. Som tu, aby som ich vyhral 50 alebo 60,” zneli slová 21-ročného Maxa Verstappena po víťazstve na VC Rakúska v roku 2018.

Presuňme sa o päť rokov dopredu, do súčasnosti. Dnes môžeme povedať, že toto vyhlásenie bolo ešte skromné.

Od momentu, kedy bol lídrom pretekov formuly 1 niekto iný ako Verstappen, ubehli skoro dva mesiace.

Bolo tomu tak od 48. kola Veľkej ceny Miami (7. mája), kedy v boji o prvenstvo predbehol svojho tímového kolegu. Celkovo bol vo vedení už neuveriteľných 249 kôl.

Takúto sériu v čele pretekov mal naposledy legendárny Ayrton Senna. Celkovo to bolo tretie najdlhšie obdobie jazdca vo vedení pretekov formuly 1.

Sériu prerušila zastávka v boxoch počas Veľkej ceny Rakúska, ktorú neskôr aj tak vyhral. Celkovo ovládol posledných päť veľkých cien.

Vyrovnal tak svoju rekordnú sériu z minulej sezóny. Ak by vyhral aj šiestykrát v rade, napodobnil by pretekárov, ako sú napríklad Alberto Ascari, Sebastian Vettel, Nico Rosberg či Michael Schumacher.

Vo veku 25 rokov sa možno ešte ani nepriblížil k svojej vrcholnej forme v kariére, a aj tak už dominuje. V F1 pretekal ešte skôr, ako získal vodičský preukaz.

Drží sa na uzde

Pár rokov dozadu by nikto nepredpokladal, že Verstappen bude mať za sebou dva roky bez nehody.

Posledná sa datuje do roka 2021, kedy sa v talianskej Monze zrazil na trati s Lewisom Hamiltonom.

Preteky nedokončil naposledy na Veľkej cene Austrálie v roku 2022, aj to pre problémy s motorom.

Veď vo svojej premiérovej sezóne v Red Bulle, v roku 2017, nedokončil veľkú cenu hneď sedemkrát.

To isté platí aj o jeho správaní. Okrem slovnej prestrelky s Georgeom Russellom v Baku a rozzúrenej vysielačky na tímového kolegu počas šprintu v Rakúsku sa drží na uzde.

Z tradičného búrliváka a frfľoša sa stal pre niektorých pokojným a usmievavým sympaťákom.

Vďačiť za to môže najrýchlejšiemu monopostu na rošte. Keď vás takmer nikto nemôže vyzvať na súboj a máte vždy niekoľko sekundový náskok na čele, nemusíte na to stopercentne “tlačiť” a kričať do vysielačky.

Opäť je to dominancia jedného tímu

Na Veľkej cene Kanady získal Red Bull svoje sté víťazstvo v pretekoch formuly 1. Stal sa tak piatym tímom, ktorý dosiahol túto métu.

Kedysi sa z neho ľudia smiali. Ako mohol energetický nápoj konkurovať svetoznámym značkám automobiliek?

Domov»Formula 1»Žiadne nehody či kontroverzie. Verstappen seká dobrotu a F1 robí nudnou