BRATISLAVA. Najprv sa malo hrať pred prázdnymi tribúnami. Ale potom sa funkcionári rozhodli pre experiment. Mužom vstup zakázaný.
Futbalisti Fenerbahce Istanbul získali pred štyrmi rokmi turecký titul pred veľmi nezvyčajným publikom.
Klub bol potrestaný za výtržnosti fanúšikov a do hľadiska tak na rozhodujúci zápas vpustil iba ženy a deti do 12 rokov.
Aréna bola aj tak plná, prišlo päťdesiattisíc ľudí. Senzačná atmosféra. Na vlastnej koži ju vtedy zažil aj slovenský krídelník Miroslav Stoch.
„Atmosféra je v Turecku lepšia ako v Anglicku. Keď niekto za mnou prišiel, zhodol sa, že lepšiu kulisu na futbale ešte nezažil. Turci sú veľmi živelní, futbal je tu viac ako náboženstvo,“ vravel Stoch.
Na facebooku má takmer jeden a pol milióna fanúšikov. Z toho až 1,3 milióna sú Turci.
Najpopulárnejší Slovák
Stoch je stále najpopulárnejším Slovákom na sociálnych sieťach, vďaka fanúšikom Fenerbahce.
Slovenský stredopoliar vyhral pred šiestimi rokmi Cenu Ferenca Puskása za najkrajší gól roka. V záverečnom hlasovaní uspel Stoch suverénne.
Od fanúšikov získal až 78 percent všetkých hlasov. Druhý skončil Falcao (15 %), tretí Neymar (7 %). Stochov gól bol najkrajší, ale sotva by vyhral s takou prevahou, ak by nehral za Fenerbahce.
„Nikdy nezabudnem na veľké chvíle, ktoré som tu strávil. Z celého srdca vás všetkých veľmi ľúbim,“ odkázal Stoch fanúšikom Fenerbahce, keď vlani v auguste prestúpil do Slavie Praha.
Kým v Anglicku je fanúšikovanie náruživosťou a v Nemecku veľkou spoločenskou udalosťou, Turci považujú futbal za stredobod vesmíru.
Vďaka futbalu majú dôvod milovať a nenávidieť. Medzi tými dvoma pólmi nič iné nie je.
Rekordný rachot
Futbalisti Spartaka Trnava to zažijú vo štvrtok, v druhom zápase skupinovej fázy Európskej ligy si zahrajú na pôde Fenerbahce.
Nie náhodou vyradil turecký klub číslo dvanásť zo svojej súpisky. Práve týmto gestom navždy poďakoval fanúšikom, čiže svojmu dvanástemu hráčovi.