Federer aj Djokovič postúpili na Australian Open

(Autor: SITA AP)
SITA|23. jan 2009 o 15:29

Švajčiar Roger Federer bez problémov zvládol prvý vážnejší test na tohtoročnom Australian Open v Melbourne.

MELBOURNE. Trojnásobný miestny šampión zdolal v piatkovom šlágri 3. kola Rusa Marata Safina za 111 minút presvedčivo 6:3, 6:2, 7:6 (5) a postúpil do osemfinále. V súboji dvoch víťazov Australian Open z minulosti 27-ročný Švajčiar nepustil o rok staršieho Rusa ani k jednému brejkbalu a počas celého stretnutia si udržal vysoký štandard prvého podania.

Federer vyhral nad Safinom už desiaty zápas

Federer si vylepšil bilanciu vzájomných zápasov na 10:2 a odplatil Safinovi prehru z herne úchvatného melbournského semifinále spred štyroch rokov, keď nevyspytateľný Rus napokon celkovo triumfoval. "Naše spoločné zápasy s Maratom sú vždy niečím zaujímavé. Radi nastupujeme proti sebe. Dnes som hral dobre, ale súper sa v treťom sete chytil a nakoniec som rád, že som to dotiahol v troch setoch," nechal sa počuť Federer.

Favorit viedol v tajbrejku tretieho setu 4:1, Safin ešte vyrovnal na 4:4, ale napokon sa presadil lepšie podávajúci Federer. Ruský tenisový bohém dostal po zápase aj otázku, či nezváži svoj úmysel uzavrieť kariéru po skončení tejto sezóny a či sa ešte do Melbourne aspoň raz nevráti. "Pochybujem o tom," uviedol.

Djokovič stratil set

Do osemfinále dvojhry mužov postúpil aj obhajca trofeje vo dvojhre mužov, Srb Novak Djokovič. Američana s bosnianskymi koreňmi, rebríčkovo až 127. hráča sveta Amera Delica zdolal 6:2, 4:6, 6:3, 7:6 (4) a po zápase si odfúkol. "Nedá sa hrať stopercentne od začiatku do konca. Mal som vo svojej hre svetlé, ale aj temné momenty. Na druhej strane môj súper hral veľmi dobre. Najmä jeho servis bol pre mňa veľmi ťažko čitateľný," komentoval 21-ročný Djokovič. Delic si postupom do 3. kola utvoril svoje grandslamové maximum. K srbsko-bosnianskym fanúšikovským treniciam v hľadisku, ktorých výsledkom bolo vyvedenie 30 ľudí z areálu, uviedol: "Som veľmi sklamaný a smutný z toho, čo sa udialo. Toto je tenisový zápas a niečo podobné v ňom nemá svoje miesto."

V piatok si postup vybojovali aj ďalší spolufavoriti. Argentínčan Juan Martin Del Potro (8.), ťahajúci aj so ziskom titulu v Aucklande sériu siedmich úspechov v rade, zdolal nevyspytateľného Luxemburčana Gillesa Millera vo štvorsetovom boji 6:7 (5), 7:5, 6:3, 7:5 a Američan Andy Roddick (7.) poslal z Austrálie zrejme už natrvalo domov 36-ročného veterána Fabricea Santora, ktorému nasúkal 22 es a vyprevadil ho s výsledkom 6:3, 6:4, 6:2. Santoro sa v Austrálii pravidelne ukazoval od roku 1991 a rozlúčil sa so zápasovou bilanciou 22:17. Organizátori mu na rozlúčku darovalo fľašu šampanského a pozvali ho na večeru. "Obdivujem ho, ako dokáže aj v tomto veku držať krok a ešte aj porážať oveľa mladších hráčov," povedal Roddick na adresu Santora, pre ktorého boli otvorené majstrovstvá Austrálie 66. grandslamovým turnajom v kariére. "Dnešný deň je pre mňa výnimočný. Hral som tu totiž naposledy," krátko uviedol Santoro, štvrťfinalista z Melbourne z roku 2006.