Lopušanová nie je jediná. Slovensko má aj ďalšie mladé hokejové klenoty

Útočníčka Ema Tóthová sa raduje z gólu na šampionáte žien do 18 rokov vo Fínsku

Lopušanová nie je jediná. Slovensko má aj ďalšie mladé hokejové klenoty

Útočníčka Ema Tóthová sa raduje z gólu na šampionáte žien do 18 rokov vo Fínsku (Autor: IIHF)
Útočníčka Ema Tóthová sa raduje z gólu na šampionáte žien do 18 rokov vo Fínsku
Útočníčka Ema Tóthová sa raduje z gólu na šampionáte žien do 18 rokov vo Fínsku (Autor: IIHF)
Martin Turčin|8. jan 2025 o 12:40

Slovenky sa vo štvrťfinále MS U18 proti USA budú opierať o tri hráčky.

BRATISLAVA, VANTAA. Keď sa povie ženský hokej, väčšina športových fanúšikov si hneď spomenie na meno Nela Lopušanová

Šestnásťročná hokejistka vzbudzuje obdiv svojimi zručnosťami a všade, kam príde, púta pozornosť. Považujú ju za jeden z najväčších slovenských športových talentov súčasnosti. 

Aktuálne predvádza svoje umenie na MS v hokeji žien do 18 rokov 2025 vo Fínsku. Hoci mladé Slovenky v B-skupine nezískali ani jeden bod, Lopušanová kraľuje v kanadskom bodovaní.  

Na šampionáte však popri nej vynikajú v slovenskom tíme aj ďalšie dve mená - útočníčka Ema Tóthová a brankárka Mariana Sumegová. 

Napriek nízkemu veku sú v hokejovej komunite už dobre známe. Spolu s Lopušanovou patria k najväčším nádejam ženského hokeja. 

„Nela Lopušanová a Ema Tóthová sú rozdielom medzi konkurencieschopnosťou Slovenska a zostupom z elitnej kategórie. Tóthovú často prehliadajú práve kvôli jej slovenskej spoluhráčke, ale na ľade je ju ťažké ignorovať,“ napísal pred šampionátom osemnástok na margo Sloveniek expert Ian Kennedy z The Hockey News. 

Tóthová dosiahla v troch zápasoch v skupine gól a tri asistencie. Fungovala najmä jej spolupráca s Lopušanovou, dovedna získali až 12 kanadských bodov a spoločne sa podieľali na štyroch presných zásahoch. 

Za produktívnou dvojicou nezaostáva výkonmi ani brankárska jednotka Sumegová. Aj keď v skupine inkasovala 17 gólov, v každom stretnutí predviedla niekoľko skvelých zákrokov. V dueli proti Švajčiarsku si vyslúžila titul hráčky zápasu. 

Začínala s chlapcami 

Ak si kladiete otázku, ako sa mladé dievča dostane k hokeju, v prípade Emy Tóthovej je odpoveď veľmi jednoduchá. Vyrastala v rodine, kde je tento šport témou číslo jeden. Otec aj mama sú hokejoví fanúšikovia, poctivo sledujú NHL aj domácu extraligu.  

A keď sa na vás z plagátov dívajú idoly ako Sidney Crosby či Connor McDavid, jednoducho nemáte inú cestu. 

Ema začínala s hokejom, keď mala štyri. Na zimný štadión ju priviedli rodičia, rovnako ako jej brata. Sledovanie staršieho súrodenca sa premenilo na chuť si to vyskúšať.  

„Od začiatku našla v hokeji zaľúbenie. Takmer okamžite sa naučila korčuľovať a keď sme videli, že ju to baví, prihlásili sme ju do hokejového tímu,“ spomína otec Erich.  

Nové Zámky nemajú dievčenský hokejový tím, takže jeho dcéra sa od malička pohybovala v kolektíve chlapcov. 

„Vo svojej vekovej kategórii bola vždy na úrovni lepších chlapcov a nosnou hráčkou celého družstva,“ hovorí riaditeľ klubu Lokomotíva Nové Zámky Peter Halmeš. Jedným dychom dodáva, že na Eme bolo od prvých momentov badať veľký talent. 

Hrať proti chlapčenským rovesníkmi nebol pre ňu problém. So 177 centimetrami je dobre stavaná hokejistka, čo jej dáva výhodu aj medzi ženami.  

Keď mala trinásť rokov, na stole sa začali objavovať prvé ponuky na angažmán. Oslovil ju slovenský klub, ale aj zahraničné tímy.  

Rodičov zaujal najmä klub ŠKP Bratislava, terajší projekt ženskej hokejovej reprezentácie. Podľa Ericha Tótha podmienky v ňom konkurovali zahraničným klubom. 

Na začiatku si vyskúšala niekoľko tréningov, v ktorých sa koučom páčila a zobrali ju. V tíme pôsobí už štyri sezóny. Vlani získala v medzinárodnej lige EWHL titul najlepšej útočníčky súťaže. Vo veku iba 16 rokov. 

Najprv škola, potom hokej 

Okrem pôsobenia v bratislavskom tíme študuje na gymnáziu a keď jej to nabitý kalendár dovolí, rada si zahrá s chlapcami za novozámocký dorast a juniorku.

Nič z tohto by však nefungovalo bez podpory rodičov, ktorí kvôli mladej hokejistke obetujú množstvo času. „Má od nás stopercentnú podporu,“ hovorí hrdý otec.

V osobnom rebríčku 17-ročnej športovkyne však nekraľuje len hokej, ale aj vzdelanie. Na strednej škole patrí medzi najlepšie žiačky a keď sa práve nevenuje tréningom a zápasom, učí sa.

Rodičia si uvedomujú, že ani najlepšie hráčky na svete sa týmto športom neuživia. Trvajú preto na tom, aby dokončila gymnázium a zvládla maturitnú skúšku.

Ak bude úspešná, má pred sebou sľubnú budúcnosť. Ešte pred dovŕšením 19 rokov sa dohodla na spolupráci s americkou univerzitou Ohio State v Columbuse. Okrem štúdia bude v Spojených štátoch hrať ženskú verziu prestížnej NCAA.

Ema Tóthová v seniorskej reprezentácii žien počas Nemeckého pohára 2024
Ema Tóthová v seniorskej reprezentácii žien počas Nemeckého pohára 2024 (Autor: TASR/DPA via AP)

Miestny tím Buckeyes je národný šampión z rokov 2022 a 2024, v lige patrí medzi najsilnejšie vôbec.  

„Záujem bol z viacerých škôl, my sme výber zúžili na tri univerzity. Ema s mamou vycestovali do USA a dôkladne si preverili všetky z nich. Nakoniec sa rozhodla pre Ohio State, s ktorou si dali verejný prísľub a neskôr podpíšu zmluvu,“ upresnil Erich Tóth.  

Juniorská kariéra je jedna vec, tá druhá je prechod k seniorkám. Napriek mladému veku má Tóthová už dostatok skúseností a aj na šampionáte vo Fínsku patrí medzi líderky.  

Turnaj do 18 rokov je pre Emu štvrtý v poradí a zároveň posledný. Okrem toho má v zbierke striebornú medailu z EYOF 2023 a dvojnásobnú účasť na seniorských MS 1A a 1B divízie.  

Nielen v reprezentácii, ale aj na klubovej úrovni chce dosiahnuť najvyššie méty. „Mojím cieľom je neustále na sebe pracovať a posúvať sa ďalej. Raz by som chcela hrať Professional Women’s Hockey League (PWHL), prezývanú aj ženská NHL,“ povedala mladá hokejistka v rozhovore pre web sportinak.sk.

„Terajšie úspechy sú najmä zadosťučinenie za drinu, ktorú do toho dáva. Stále je to len začiatok cesty, veď ona je ešte dieťa. Vnímame to ako blikajúce svetielka, ktoré ešte nič neznamenajú. Musí sa presadiť hlavne neskôr na seniorskej úrovni a v reprezentácii,” dodáva skromne otec, ktorý kroky svojej dcéry pozorne sleduje aj priamo vo Fínsku.  

„Toto je už medzinárodná úroveň, nie slovenská liga a dievčatá to vidia. Tím má nejaké rezervy a, samozrejme, z výsledkov sme trochu sklamaní. Predovšetkým zo zápasu proti Švajčiarsku,” zhodnotil v krátkosti účinkovanie slovenskej osemnástky na šampionáte. 

Pri mantineloch ju otĺkali, tak chytá 

Dianie vo Fínsku komentoval aj Peter Sumega, otec brankárskej opory slovenského tímu. „Poviem to nadnesene, chýba nám ešte päť Lopušanových,“ pousmial sa v telefóne.  

„Samozrejme, dievčatá nemajú veľa skúseností a tímy sú naozaj veľmi silné. Na druhú stranu, je to vizitka ženského hokeja na Slovensku. S dievčatami sa pracuje naozaj málo, základňa je úzka. Jednoducho povedané, hráme, na čo máme.“ 

Sumegovci sú Oravci. Mariana prišla do kontaktu s hokejom v Námestove, v tíme HK Altis.

V ňom naštartoval svoju kariéru aj líder slovenskej dvadsiatky na nedávnom šampionáte v Ottawe Juraj Pekarčík, ktorého si v drafte 2023 vybral tím St. Louis Blues.   

„S mladším synom sme jej ukázali ľad, hneď ju to zaujalo. Naučil som ju korčuľovať a hotovo. Marianka začínala ako hráčka v poli. Keď sme však videli, ako ju pri mantineloch chlapci tvrdo otĺkajú, navrhli sme jej, či nechce skúsiť chytať,“ opisoval začiatky otec nádejnej brankárky.  

Mládežnícky klub neskôr na istý čas zanikol, ale rodičia videli v dcére iskru a tak jej našli nový klub v Dolnom Kubíne. Za miestne "medvede" chytala jednu sezónu v lige starších žiakov a v doraste.  

Neskôr prišla ponuka presunúť sa do Popradu, kde navštevovala strednú športovú školu. V rámci štúdia sa pripojila k ženskému tímu Popradské líšky, ktorý hrá slovenskú ženskú extraligu. 

„V Poprade si vyskúšala pôsobenie v ženskom tíme, ale podľa nej bola úroveň hokeja slabšia. Pri hre s chlapcami mala tvrdšie tréningy a posúvala sa rýchlejšie,“ vysvetľuje Peter Sumega. 

Mariana hľadala nové možnosti a s kamarátkou Nelou Tischlerovou odišli do zámoria. Od augusta 2024 spolu pôsobia v kanadskom tíme Bourget Collège Prep, kde zároveň aj študujú.  

V aktuálnej sezóne nastúpila Sumegová do 14 stretnutí a až v desiatich z nich si pripísala víťazstvo. 

„Pre ňu sú to obrovské skúsenosti. Rozhodla sa tam odísť a my sme ju iba podporovali. Hokej má veľmi rada, robí to, čo ju baví a to je pre nás rodičov hlavné,“ dodá otec.  

Nádejná brankárka chce dokončiť strednú školu a neskôr získať štipendium na jednej zo zámorských univerzít. Podobne ako jej reprezentačná spoluhráčka, aj ona by sa chcela dostať do najlepšej ligy. 

„Vidí sa v ženskej NHL,“ smeje sa otec. „Ale tá cesta je ešte dlhá a musí na sebe veľa pracovať,“ dodá vážnejšie.  

Slovenské hokejistky do 18 rokov čaká vo štvrtok od 12:30 štvrťfinále proti favoritkám z USA. Ak v ňom neuspejú, zahrajú si o záchranu v elitnej kategórii. 

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Reprezentácie»Lopušanová nie je jediná. Slovensko má aj ďalšie mladé hokejové klenoty