Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

Čo basketbal? A čo tak LeBron? Prezident Trump útočil na hviezdu NBA

Americký prezident Donald Trump. (Autor: TASR/AP)
Boris Vanya|3. nov 2020 o 17:11

LeBron James sa netají tým, že Trumpom opovrhuje.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Už roky je zrejmé, že títo dvaja sa neznášajú. Americký prezident Donald Trump opäť slovne zaútočil na basketbalovú hviezdu LeBrona Jamesa.

Stalo sa to krátko pred americkými prezidentskými voľbami, v pondelok na mítingu v Scrantone.

Donald Trump v príhovore tvrdil, že vďaka nemu má televízne spravodajstvo najvyššie čísla sledovanosti v histórii.

Naopak, americké profesionálne súťaže ako NFL (liga amerického futbalu) alebo basketbalová NBA čelia úbytku televíznych fanúšikov.

Trump to zdôvodňuje tým, že protesty hráčov proti rasovej nespravodlivosti počas americkej hymny vážne poškodili popularitu týchto súťaží.

Finále bolo podľa Trumpa nuda

"Čo tak basketbal? Čo tak LeBron James?" zvolal Trump pred zástupom svojich priaznivcov. Vzápätí pripomenul, že finálová séria NBA medzi Los Angeles Lakers a Miami Heat zaznamenala najnižšiu sledovanosť v USA od roku 1974, odkedy sa tieto štatistiky merajú.

"Nesledoval som ani minútu. Bola to nuda," citoval Trumpov prejav na mítingu The Washington Post.

"Bol to prepadák. A viete prečo? Keď nemajú rešpekt k našej krajine, keď nerešpektujú našu vlajku, nikto sa na to nechce pozerať. Nikto. A NFL tiež padla. Musíte sa postaviť hrdo za našu vlajku a za našu hymnu, ak tak neurobíte, nebudeme (vás) pozerať," dodal Trump.

Dav priaznivcov prezidenta a republikánskej strany začal hanlivo skandovať LeBron sucks! (jemne preložené, LeBron je hajzel), na čo Trump zareagoval slovami: "To je ale dav!"

LeBron James, ktorý v roku 2016 podporoval v kampani Trumpovu súperku Hillary Clintonovú, sa netají tým, že Trumpom opovrhuje. V roku 2017 ho označil za naničhodníka.

"Šport nikdy nebol niečím, čo ľudí rozdeľuje, naopak, šport spája. On (Trump) však ľudí rozdeľuje. A navyše, ako som si v posledných mesiacoch všimol, k tomu tak trochu využíva práve šport, s čím sa rozhodne nestotožním,“ povedal James v apríli 2018 v rozhovore s reportérom CNN Donom Lemonom.

LeBron James s cenou pre najužitočnejšieho hráča finále NBA. (Autor: TASR/AP)

Prestrelka na sociálnej sieti

Trump sa vtedy nerozpakoval a na vyjadrenie jedného z najlepších basketbalistov histórie reagoval na twitteri:

"LeBrona Jamesa práve vyspovedal najhlúpejší muž v televízii, Don Lemon. Vďaka nemu LeBron vyzeral múdro, čo nie je jednoduché dosiahnuť. Mám rád Mikea!"

Trump dal poslednou vetou najavo, že namiesto neho uznáva iného legendárneho basketbalistu, Michaela Jordana.

James, ktorý po Miami Heat v rokoch 2012 a 2013 a Clevelande Cavaliers v roku 2016 doviedol tento rok k triumfu v NBA aj Los Angeles Lakers, dal svoj postoj k Trumpovi najavo aj nedávno.

Na sociálnych sieťach zdieľal fotku s nápisom Poďte voliť!, kde vedľa seba stoja prezidentskí kandidáti Joe Biden a Donald Trump, akurát Trumpovu hlavu na nej nahradila hlava klauna.

Boris Vanya
Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.

Súvisiace články