Sobota, 25. septembra, 2021Meniny má Vladislav, Vladislava

Paris je majstrom sveta v super-G, bronz nemohli udeliť nikomu

Zľava Johan Clarey, Dominik Paris a Vincent Kriechmayr. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|6. feb 2019 o 14:10

Na druhom mieste skončili dvaja pretekári.

MS v alpskom lyžovaní 2019 - Aare 2019

Super-G mužov:

1.Dominik ParisTaliansko1:24:20 min
2.Vincent KriechmayrRakúsko+ 0,09 s
.Johan ClareyFrancúzsko+ 0,09 s
4.Christof InnerhoferTaliansko+ 0,35 s
5.Adrien TheauxFrancúzsko+ 0,37 s
6.Josef FerstlNemecko+ 0,39 s
7.Brice RogerFrancúzsko+ 0,41 s
8.Steven NymanUSA+ 0,50 s
.Adrian Smiseth SejerstedNórsko+ 0,50 s
.Mattia CacseTaliansko+ 0,50 s
38.Martin BendikSlovensko+ 4,27 s
-Matej PrieložnýSlovenskonedokončil

AARE. Talian Dominik Paris získal na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach prvú zlatú medailu v mužskej kategórii.

Dvadsaťdeväťročný pretekár zvíťazil v stredu vo švédskom Aare v superobrovskom slalome časom 1:24,20 minúty.

Striebro si spoločne vybojovali so stratou deviatich stotín Francúz Johan Clarey a Rakúšan Vincent Kriechmayr.

Slovák Matej Prieložný s číslom 48 svoju jazdu nedokončil, Martin Bendik (53.) obsadil so stratou 4,27 sekundy 38. priečku.

Preteky dokončilo iba 49 zo 70 pretekárov na štarte.

Mayer netrafil medzi bránky

"Je to pre mňa úplne skvelý deň. Nepredviedol som síce úplne bezchybný výkon, ale snažil som sa byť rýchly a vyšlo to. Teraz síce ešte musím počkať na definitívu, kým prídu do cieľa všetci pretekári, ale stojí to za to," vyznal sa Paris do kamier ORF.

Kritériovú a napokon aj víťaznú jazdu predviedol už s číslom 3.

Na nepokojnej trati v naklonených strminách pripomínajúcich niektoré úseky kitzbühelského Streifu udržal lyže na nerovnostiach a poradil si, napriek zaváhaniam, aj v spodnej časti trate.

Najrýchlejší úplne nebol, lebo na druhom medzičase mal na víťazstvo nabehnuté Rakúšan Matthias Mayer, ktorý však vzápätí po skoku netrafil medzi bránky.

Svindal sa rozlúči v zjazde

Medzitým sa konala pohroma štyroch nórskych topfavoritov, ktorí sa na pódium pozerali z diaľky so značnými odstupmi.

Najlepší z favorizovaného kvarteta tejto krajiny bol prekvapujúco najmenej známy Adrian Smiseth Sejersted na ôsmej priečke.

Excelentný veterán Aksel Lund Svindal vo svojom poslednom veľkom súťažnom super-G zaostal na predbežnom 15. mieste so stratou 92 stotín.

Aksel Lund Svindal. (Autor: TASR/AP)

Päťnásobný majster sveta tak zostane bez najcennejšieho kovu z MS vo svojej druhej disciplíne, hoci okrem zjazdu ho titul zdobí i v obrovskom slalome a v kombinačnej súťaži.

Tridsaťšesťročný borec má však zo super-G aspoň olympijské zlato a v sobotu sa v zjazde rozlúči so svojou vrcholovou kariérou.

Triumf Parisa na MS v lyžovaní 2019 nie je náhodný

Parisova kolekcia zďaleka taká bohatá nie je, ale jeho stredajší triumf je úplne v súlade s okolnosťami sezóny.

Do Aare vyznávač rýchleho sklzu prišiel s vizitkou šiestich sezónnych pódií v pretekoch Svetového pohára, pričom okrem troch zjazdov uspel raz aj v super-G.

A najmä pred dvoma týždňami opäť triumfoval na legendárnom Streife.

Vo Švédsku len potvrdil, že mu tento typ tratí sedí a po jednom striebre získal na majstrovstvách sveta aj zlato.

Bendik a Prieložný po super-G na MS v lyžovaní 2019

"Preteky boli výborné pripravené vrátane trate, ale padla jemná difúzia a vtedy nie je dobre vidno pod nohy. Potom sa stáva, že človek stráca kontrolu nad lyžami a prichádzajú chyby," vravel Matej Prieložný pre agentúru SITA.

"U mňa je problém aj to, že nemám skúsenosti s takýmito vrcholnými podujatiami. Nechcem sa na to vyhovárať, viem o svojich rezervách a budem ich postupne odstraňovať. Verím, že o dva roky to na majstrovstvách sveta dopadne výrazne lepšie," doplnil.

"Podmienky boli výborné. Úprimne, som nahnevaný sám na seba, lebo som nedal dobrú jazdu. Chcel som sa pokúsiť skončiť do 20. miesta. Výkon ma veľmi neteší, verím, že v zjazde to bude lepšie. Organizátori pripravili výborné preteky po stránke snehovej aj náročnosti," uviedol ďalší Slovák Martin Bendik.

"Bendik podal veľmi dobrý výkon, strata vyše štyri sekundy vôbec nie je zlá, keďže na Slovensku neexistujú podmienky na trénovanie rýchlostných disciplín. Martin zdolal všetkých Čechov, ale napríklad aj Rakúšana Hannesa Reichelta. Treba sa na to pozrieť tak, že na takej náročnej trati, kde viacero kvalitných pretekárov nedokončilo, Martin podal naozaj super výkon," zhodnotil vedúci slovenskej výpravy na MS 2019 Marek Didek.

Súvisiace články