Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Derfényi: V kauze Slaninka urobí audit arbitrážna komisia

SITA|Publikované 17. okt 2008 o 20:42

Členovia výkonného výboru Slovenského zväzu hádzanej (VV SZH) v piatok na svojom zasadaní rozhodli, že prípad neoprávneného štartu hráča ŠKP Bratislava Martina Slaninku ...

BRATISLAVA. Členovia výkonného výboru Slovenského zväzu hádzanej (VV SZH) v piatok na svojom zasadaní rozhodli, že prípad neoprávneného štartu hráča ŠKP Bratislava Martina Slaninku v úvodných dvoch zápasoch nového ročníka slovenskej najvyššej hádzanárskej súťaže, bude riešiť arbitrážna komisia.

Pre agentúru SITA to povedal prezident SZH Pavol Derfényi, ktorý ako dôvod posunutia celej kauzy na plecia arbitrážnej komisie VV SZH uviedol, že jej členovia urobia audit pôvodného rozhodnutia hracej komisie SZH.

"Od arbitrážnej komisie chceme, aby po preskúmaní všetkých dokumentov a svedectiev urobila audit pôvodného rozhodnutia. Chceme zistiť, či rozhodnutie hracej komisie SZH o ponechaní výsledkov, ktoré hráči ŠKP Bratislava dosiahli v stretnutiach s HK 47 Trnava (36:29) a s MHC Edymax Bardejov (29:27), nebolo neželaným zásahom do regulárnosti súťaže. Arbitrážna komisia by nám mala približne o mesiac predložiť svoje zistenia a podľa nich budeme postupovať ďalej," pokračoval prvý muž slovenskej hádzanej.

Derfényi sa na otázku SITA, či vedeniu SZH stačí peňažná pokuta pre bratislavský klub a štvorzápasový dištanc pre technického delegáta oboch sporných duelov Jána Rudinskeho, nechcel zaujať jasné stanovisko.

"K tomu, či výška trestu bola adekvátna stupňu previnenia, sa v tejto chvíli vyjadrovať nechcem. To tiež nechám na posúdení členom arbitrážnej komisie. My teraz musíme presne definovať, čo je neoprávnený štart hráča v stretnutí. Musíme nájsť odpoveď na to, či k nemu došlo úmyselne alebo neúmyselne," zdôraznil šéf SHZ a pokračoval: "My sme v piatok dospeli k názoru, že v prípade Slaninku došlo k neúmyselnej chybe zo strany kompetentných funkcionárov ŠKP a ľudí, ktorí sú v tejto kauze zainteresovaní. My sme zástancami toho, že došlo iba k omylu, funkcionári protestujúcich klubov hovoria o jasnom úmysle. Aby sa však z tohto omylu nestal precedens, chceme, aby celý problém dôkladne preverila arbitrážna komisia VV SZH."

Prezident SZH tiež konštatoval, že funkcionári oboch poškodených klubov orientovali kauzu Slaninka od úplného začiatku tohto problému na neoprávnený štart, funkcionári VV SZH ich názor v piatok upravili na "iba neúmyselnú chybu." Či to tak naozaj aj bolo, rozhodnú približne o mesiac členovia arbitrážnej komisie VV SZH, ktorí vynesú konečný verdikt.

Z tohto záverečného konštatovania teda vyplýva záver, že o dueloch ŠKP Bratislava - HK 47 Trnava (36:29) a ŠKP Bratislava - MHC Edymax Bardejov (29:27) sa v slovenských hádzanárskych kruhoch bude ešte veľmi dlho hovoriť. V oboch totiž Martin Slaninka hral bez platného registračného preukazu. Vedenie slovenskej najvyššej súťaže však oba výsledky neskontumovalo a bratislavskému ŠKP neodrátalo štyri body.

Disciplinárna komisia SZH vzápätí toto vážne porušenie reglementu a zároveň aj regulárnosti súťaže vyriešila iba pokutou pre ŠKP a pre Jána Rudinského, delegáta oboch stretnutí, ktorému navyše zastavila činnosť na štyri súťažné stretnutia nepodmienečne. Bardejovčania, ktorí ako prví dali protest proti štartu Martina Slaninku v spomínaných dvoch stretnutiach, sa proti rozhodnutiu hracej komisie SZH zatiaľ neodvolali. Trnavčania však využili svoje právo a v 15-dňovej lehote sa odvolali. Preto 11-členný výkonný výbor SZH sa touto kauzou v piatok zaoberal. Lepšie povedané "horúci zemiak" diplomaticky posunul členom arbitrážnej komisie výkonného výboru SZH.

Súvisiace články