Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

Španieli oslavujú Nadala. Akoby nebol z tohto sveta

Víťazný španielsky daviscupový tím. (Autor: SITA/AP)
SITA|25. nov 2019 o 09:19

Svoju daviscupovú bilanciu vo dvojhre si vylepšil na 29-1.

BRATISLAVA. Mužský tenisový rok 2019 mal symbolický záver. Svetový hráč číslo 1 Rafael Nadal vyhral posledný zápas v sezóne a rozhodol o šiestom zisku Davisovho pohára pre Španielsko v histórii.

Nadal zdolal Denisa Shapovalova 6:3, 7:6 (7), Španieli pokorili vo finále Kanaďanov 2:0 a špecializovaný športový denník Marca našiel hneď niekoľko paralel s nedávnou minulosťou.

"Nadal si zopakoval po ôsmich rokoch slastný pocit víťazstva na konci sezóny. Vtedy v roku 2011 zdolal vo finále Davisovho pohára Argentíčana Del Potra a teraz zvíťazil v rozhodujúcom zápase o víťazstvo nad Shapovalovom. Vtedy sa hralo v Seville na antuke a teraz na tvrdom povrchu v Madride, vtedy bol dvojka a teraz jednotka," pripomenula Marca na svojom webe.

Každý z pätice Feliciano López, Pablo Carreno Busta, Marcel Granollers, Roberto Bautista Agut a Rafael Nadal prispeli svojím dielom k celkovému španielskemu triumfu v novom formáte Davisovho pohára.

Nepochybne najväčší vplyv však mal na celkový úspech práve Nadal. V priebehu siedmich dní odohral osem zápasov a vo všetkých zvíťazil.

Vo dvojhre v piatich dueloch dokonca nestratil ani jeden set, dve z troch víťazných štvorhier rozhodli o postupe Španielska do ďalšieho kola v rámci finálového turnaja a rozhodujúca bola aj Nadalova finálová dvojhra.

Nezabudnuteľné chvíle pred úžasným publikom

Na jej konci španielskemu tímu v madridskej aréne s príznačným názvom Caja Mágica tlieskalo 22 000 divákov v stoji.

"Prežili sme nezabudnuteľný týždeň. Museli sme sa preniesť ako tím cez mnoho vecí. Robertovi zomrel otec, ale vrátil sa do tímu a pomohol k víťazstvu. Marcelovi po jednom zo zápasov stuhol v spodnej časti chrbát a nemohol sa poriadne hýbať. Pablo sa zasa zranil vo dvojhre. Aj preto nemôžem byť šťastnejší z toho, čo sme dosiahli. Toto sú nezabudnuteľné chvíle pred úžasným publikom. Diváci boli takí skvelí, že sa im ani neviem dostatočne poďakovať. Aj ich zásluhou nakoniec slávil úspech náš tímový duch," zhodnotil Rafael Nadal na oficiálnom portáli finálového turnaja DP.

Svoju daviscupovú bilanciu vo dvojhre si vylepšil na 29-1. Z aktívnych hráčom nemá nikto vyššie percento úspešnosti.

Španielsky kráľ antuky nemá príliš v obľube záver tenisového roka a to minimálne z dvoch dôvodov. Štatisticky najmenej sa mu darí na tvrdých povrchoch v hale a vzhľadom na náročný spôsob hry má na konci sezóny zvyčajne veľa rôznych boľačiek. Nadalovi sa ani tento rok nepodarilo získať prestížny triumf na Turnaji majstrov.

V Londýne napriek dvom víťazstvám v skupine nepostúpil ani do semifinále. O to viac nabudený prišiel na finálový turnaj Davisovho pohára do Madridu a tam presvedčil všetkých o svojej hernej kvalite a prínose pre španielsky tím.

Akoby nebol z tohto sveta

Zatiaľ čo Novak Djokovič so Srbskom stroskotal vo štvrťfinále a Roger Federer s Dominicom Thiemom sa so svojimi tímami do Madridu ani neprebojovali, Nadal bojoval až do úplného konca sezóny o tímový úspech, ktorý sa napokon aj dostavil.

"Rafa nie je z tohto sveta. Neviem, či je votrelec alebo kto vlastne," vtipkoval kapitán španielskeho tímu Sergi Bruguera o Nadalovi.

Dvojnásobný víťaz Roland Garros z 90. rokov 20. storočia neskôr vyzdvihol náročné okolnosti, ktoré sprevádzali celkový španielsky triumf.

"Hrali sme zakaždým večerné zápasy a ani raz v týždni sme sa nedostali do postele pred treťou hodinou ráno. A čo sa týka Nadala, raz to dokonca nebolo skôr ako o 5.10 h s tým jeho odchodom na spánok. V ten istý deň potom hral dvojhru aj štvorhru a zvíťazil. Čo viac k tomu dodať?"

Feliciano Lopez, ktorý po boku Nadala uspel vo štvorhre v sobotňajšom semifinále proti Veľkej Británii, označil svetovú jednotku za "superhrdinu".

"Sú veci, ktoré sa ani nedajú opísať slovami. To, čo predviedol Rafa vo štvorhre proti Veľkej Británii a v dueli so Shapovalovom, dokáže iba on. Je to výnimočný hráč a skvelý človek," vystrúhal Lopez Nadalovi kompliment.

Uznanie Bautistovi Agutovi

Bruguera vysoko vyzdvihol aj návrat Bautistu Aguta do tímu po smutnej rodinnej udalosti a jeho víťaznú dvojhru vo finále ťažkej životnej skúške.

"Viete si predstaviť, že v sobotu bol na pohrebe svojho otca a v nedeľu dal do zápasu všetko - maximálnu koncentráciu aj súťaživého ducha? To všetko pre náš tím. Ani neviem, ako to mám vlastne vyjadriť slovami. Miešajú sa vo mne emócie a pocity, ktoré som nikdy predtým nezažil," dodal Bruguera.

Práve víťazný súboj Bautistu Aguta nad kanadským mladíkom Felixom Augerom-Aliassimem 7:6 (3), 6:3 a jeho reč po zápase boli možno ešte viac emotívne ako neskoršie Nadalovo dovŕšenie španielskej cesty za populárnou šalátovou misou.

"Chcem najmä povedať, že dnešné zápasové emócie by som nevymenil za nič iné. Všetko, čo som zažil na dvorci s obrovskou podporou z hľadiska bolo niečo výnimočné. Nezostávalo mi iné ako ísť do toho bojovne a odovzdať na kurte všetko," uviedol Bautista Agut.

"Vo finále som mohol nastúpiť iba vďaka nesmiernej tímovej podpore počas celého týždňa. Každý z nás je zodpovedný za svoje rozhodnutia. Myslím si, že môj otec by mi povedal, aby som nezostával doma a šiel pomôcť kamarátom v tíme," skonštatovala svetová deviatka Bautista Agut.

Prístup svojho kolegu z tímu vysoko vyzdvihol aj Nadal.

"Čo Roberto urobil, je mimo normálneho chápania. Zaslúži si obrovské uznanie, že vôbec odohral zápas. Celkovo sme ukázali, že sme jednoliaty tím. Každý z nás odohral aspoň jeden zápas na tomto finálovom turnaji. Preto možno povedať, že naše víťazstvo je naozaj tímové."

Súvisiace články