David Kämpf príjemne prekvapuje. Je na ceste k životným maximám

Oh My Hockey|18. nov 2021 o 18:11

Po prestupe do Toronta sa zdvihol.

Miestni si ho pochvaľujú a vyzdvihujú jeho spoluprácu s krajanom Ondřejom Kaše. David Kämpf sa v drese Toronta Maple Leafs zmenil na lepšieho hráča.

Keď tu v lete podpísal dvojročnú zmluvu s ročným platom 1 500 000 dolárov, analytik JFresh o ňom v krátkosti napísal: "Je to útočník do spodnej šestky, ktorý nedáva góly."

Lenže Kämpfova hra, zvlášť v poslednom období, vykázala poriadny zdvih. Iste, tri góly v 17 zápasoch nie sú svetoborným počinom, zvlášť, keď sa bavíme o forvardovi. Ale už teraz je na ceste k životnému vrcholu. Tým je osem gólov v sezóne 2019/20. Súčasným tempom tento počin vyrovná už po 45 zápasoch. Vtedy ich na to potreboval 70.

Hlavne po posledných štyroch zápasoch vzbudzuje pozornosť. Medzi 10. a 16. novembrom pozbieral dva góly a dve asistencie.

V čom sa český útočník zlepšil a v čom zhoršil?

Ofenzívna hra

Góly sú najviditeľnejším ukazovateľom a v tom je Kämpf zatiaľ príjemným prekvapením. Zaostáva však v asistenciách, má len dve. Celkovo má päť bodov a je na ceste k 24 bodom v prípade, že by odohral celý ročník. Aj to by bolo jeho osobným maximom.

Kämpfa v tíme nemáte na body, ale oproti minulému roku sa zlepšil v ofenzívnych ukazovateľoch. Do veľkej miery za to zrejme môžu spoluhráči, veď vlani hrával za Chicago.

V porovnaní percentuálneho pomeru Corsi je Kämpf aktuálne na hodnote 51,88 CF%, kým vlaňajšiu sezónu ukončil s hodnotou 48,04 CF%. Rozdiel je vo výkonnosti oproti spoluhráčom - vlani bol medzi tými, čo odohrali aspoň 30 zápasov, štvrtý. Teraz je až štrnásty.

V pomere strelených gólov oproti súperovi, keď je na ľade, je momentálne v negatívnej polovici percentuálneho spektra na hodnote 45,45%. Vlani mal len 43,24%, pričom Chicago bolo na tímovej hodnote 44,44%. Toronto zatiaľ v rovnovážnom stave strelilo 29 gólov, inkasovalo 31, čo činí hodnotu 48,33%.

Áno, aj tu bol pre tím z celkového hľadiska prínosnejší.

V čom sa zlepšil pomerne rapídne je percentuálny podiel očakávaných gólov. Teraz je na hodnote 51,8 xGF%, vlani to bolo chabých 44,98 xGF%. Keďže ide o útočníka, ktorý - ako ste si mohli prečítať vyššie - "nestrieľa góly", nebude prekvapením, že v oboch prípadoch patril k podpriemeru svojich tímov.

Teraz hrá v jasne lepšom. Blackhawks boli vlani v štatistike Corsi na chvoste súťaže (45,85 CF%), podliezli ich iba Red Wings. Aj v tejto sezóne pokračujú v nastolenom trende. Leafs ale patria medzi ligový nadpriemer, momentálne sú na šiestej priečke. V samotnom skórovaní ich trochu prenasleduje smola, o čom svedčí napríklad pozitívny pomer v tvorení si vysoko nebezpečných šancí (53,98%), hoci v ich premieňaní majú vyrovnanú bilanciu.

O to pozitívnejšie sú vnímané výkony Kämpfa. Ani celkovo nehrá zle, hoci patrí k tímovému priemeru, ale najviac kričia práve tri góly. To nemusí byť v celkovom meradle vôbec veľa - lenže na Davidove pomery to je naozaj dosť.

Na webe The Hockey Writers ho vychválili za nedávny zápas.

"Nie je prekvapením, že David Kämpf hral so svojím partnerom Ondřejom Kaše dobre v obrane. O niečo väčším prekvapením však bolo, že Kämpf zaznamenal v utorňajšom zápase proti Predators dva body. Strelil pekný gól po Kašeho prihrávke a asistoval aj pri góle Marnera do prázdnej bránky v závere zápasu.

Hoci boli Maple Leafs väčšinu zápasu lepší ako Predators, v záverečných štyroch minútach tretej tretiny prevzali iniciatívu ešte o čosi viac a z tesného stavu 1:0 sa dostali do pohodlnejšieho náskoku 3:0.

Kämpfovo bodovanie v tejto sezóne v porovnaní s tou minulou prudko stúplo. Počas posledných štyroch zápasov zaznamenal dva góly a štyri body. Hoci 26-ročný Kampf patrí k hráčom, ktorých obrana z neho robí nesmierne dôležitého hráča pre tím, v sezóne NHL ešte nestrelil viac ako osem gólov a nezaznamenal viac ako 19 bodov. V tejto sezóne je na ceste k takmer pätnástim gólom."

Všetky Kämpfove góly si môžete vychutnať v priložených videách.

Defenzívna hra

Hlavným dôvodom, prečo bol o Kämpfa záujem, je jeho hra v obrane a oslabeniach.

Počas hry v oslabeniach je najvyťažovanejším útočníkom tímu. Doteraz už v početnej nevýhode odohral 43 minút a 4 sekundy. To, čím nalákal pozornosť, spĺňa na výbornú.

Najvyťažovanejším forvardom v oslabeniach bol aj v Chicagu. Lenže teraz je úspešnejší. Keď bol na ľade, Leafs len dva razy inkasovali, čo uňho robí priemer asi 3 góly na 60 odohratých minút v oslabení. Vlani za Hawks odohral v početnej nevýhode 128 minút a 28 sekúnd, puk vo vlastnej sieti videl 17-krát. Ak to spriemerujeme, dostaneme hodnotu 8 gólov na 60 minút.

Leafs majú tretiu najlepšiu oslabovku v lige, Blackhawks mali štvrtú najhoršiu.

Kämpf patrí k najlepším aj v hodnote inkasovaných gólov na šesťdesiat minút, medzi útočníkmi tímu je na štvrtej priečke (2,1 inkasovaných gólov na 60 minút). Bohužiaľ, ak si pozrieme opačnú hodnotu, Leafs s ním na ľade strieľajú iba 1,8 gólov na 60 minút, čiže v tejto štatistike je v negatívnych číslach.

Dokopy odohral v hre 5 proti 5 už 196 minút. Gólové skóre s ním na ľade je 5:6 v neprospech Toronta.

Faktor Kaše

Generálny manažér Kyle Dubas vedel, prečo chce mať v tíme s Kämpfom aj Ondřeja Kašeho. Oboch podpísal koncom júla a jeho ťah sa vyplatil.

Tí dvaja sú priatelia od mladosti. Spolu hrávali za Chomutov od ročníka 2009/10, prešli si od dorasteneckých kategórií až do seniorskej. Rozdelil ich až draft Kašeho, ktorý v sezóne 2015/16 započal zámorskú kapitolu svojej kariéry.

Ich chémia zafungovala aj tentoraz. Majú na starosti skôr defenzívne úlohy, ale práca dvoch posíl sa fanúšikom zapáčila. Zvlášť, keď v ostatných dňoch zabrali aj ofenzívne.

Ktovie, nakoľko je za bodový rast Kämpfa zodpovedná jeho česká dvojička. Kaše mu prihrával na dva góly. Príbeh stojaci za ich plodnou spoluprácou sa za poslednú noc stal vďaka nášmu skautovi Samuelovi Tirpákovi virálnym.

A nie je to všetko - Chomutov pozná i Alex Kerfoot, ich tretí spoluhráč z lajny. Trénoval tu v lete 2013, keď sa Kaše a Kämpf pripravovali na svoju prvú sezónu medzi mužmi.

Na ľade je vidieť, že dvojica si obnovenie spolupráce užíva. Posledné body im pridali na psychickej pohode a odrazili sa na prekvapení menom David Kämpf. Ten v posledných dueloch trochu nadvihol renomé svojmu streleckému potenciálu, uvidíme, dokedy.

Zatiaľ je na ceste ku gólovému aj bodovému maximu. Trénerom po obrannej stránke hry dáva, čo od neho vyžadujú. A po útočnej začal prinášať čísla nad rámec svojich povinností.

Nachádzate sa tu: