Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Ďalšia zdrvujúca informácia z Košíc: Po anjelkách končia už aj býci

Prezident KB Košice. František Sabol svojmu mužstvu verí. (Autor: tasr)
Klaudia Jurkovičová, Patrik Fotta|Publikované 14. máj 2018 o 16:58

Prezident klubu kritizuje pomery v našom športe.

Levickí Patrioti - KB Košice, 13.5.2018: fotogaléria

14.5.2018

KOŠICE. Košický šport prežíva ťažké časy.

Krátko po tom, čo skončil klub Good Angels Košice, podobná informácia prichádza aj z tímu košických basketbalistov, ktorí si v tejto sezóne vybojovali striebro. Družstvo mužov KB Košice už nebude pôsobiť v Eurovia Slovenskej basketbalovej lige.

Klub končí svoju históriu už po troch rokoch.

O odchode z najvyššej súťaže informoval prezident klubu František Sabol na klubovom webe v pondelok, deň po prehratom finále play-off.

"V prvom rade by som rád zablahoželal mužstvu a divákom Levíc k zisku majstrovského titulu. Objektívne si to zaslúžili. Podľa mňa rozhodujúcim X faktorom boli zahraniční hráči. V družstve Levíc hrali veľmi dobre, v našom poväčšine nie. Moje osobné najväčšie finálové sklamanie sa volá Svetozár Stamenkovič..." uvádza sa v úvode jeho stanoviska.

Nie je to reakcia na neúspech vo finále

"Družstvo mužov KB Košice v basketbalovej lige mužov končí. Nie je to reakcia na neúspech vo finále. Toto rozhodnutie sa rodilo dlho a veľmi ťažko. Umocnilo to veľmi medializované semifinále, často s neobjektívnymi vyjadreniami a článkami na našu adresu. V tomto čase počas prebiehajúceho piateho a šiesteho zápasu som bol pracovne v zahraničí, ťažko sa to čítalo. Poslednou a definitívnou bodkou bola 'krádež' nášho víťazstva v prvom domácom finálovom zápase pánmi rozhodcami, ktorí v závere tohto stretnutia sa vysmiali priamo do tvárí nám všetkým v košickej aréne," uvádza Sabol.

"Po tomto zápase sme sa s hlavným sponzorom zhodli, že nemá význam ďalej pokračovať. Mám za to, že diváci nechodia na basketbal kvôli rozhodcom. Za stavu 1:1 v sérii som to oznámil trénerom, nie hráčom. Chceli sme vyhrať finále," pokračuje.

Zákon o športe v praxi

"Jednoznačne najdôležitejšou skutočnosťou nášho ťažkého rozhodnutia je aplikácia zákona o športe v praxi. Vždy som sa snažil konať zodpovedne, v novovzniknutých podmienkach by som bol nezodpovedným človekom a podpísať hráčske zmluvy nekryté financiami, ktorých je potrebné mať oveľa viac, by bolo nekorektné. Náklady na odvody z miezd u hráčov stúpnu o viac ako 50 %. Nevieme to realizovať. Priemerné mužstvo skladať nebudeme, je to proti mojej životnej filozofii. Času na diskusiu, korekciu, úpravu, prípadne zmenu v zákone bolo dosť. K realizácii nejakých zmien doteraz nedošlo," zdôrazňuje Sabol,.

"Ďalšou skutočnosťou bolo to, že úspešná značka KB Košice mnohým ľuďom, nielen v basketbalovej obci, prekážala. Pár ľuďom sa podarilo za tri roky v lige vybudovať značku KB, ktorá si myslím vzbudzovala v slovenskom basketbale náležitý rešpekt," hovorí Sabol.

Kritika rozhodcov

"V prvom domácom zápase nám rozhodcovia zobrali väčšiu šancu pobiť sa o majstrovský titul. Záver zápasu nebudem komentovať, náš tréner sa vyjadril, s jeho výrokmi som bol absolútne stotožnený. Reakciou boli pokuty a jeho nevyhnutné verejné ospravedlnenie (inak by nemohol viesť ďalšie stretnutia). Ale potichu prišla aj reakcia z druhej strany, všetci traja arbitri si už finále nezapískali. O tom však páni športoví novinári, komentátori nepísali a nehovorili. Nevedeli, nechceli alebo nemohli ste o tom písať? Pokrytectvo Made in Slovakia," nedáva si vreckovku pred ústa Sabol.

"Za zamyslenie stojí aj skutočnosť, že pri plánovaní najdôležitejšej časti sezóny - play-off, kde sú predpokladané aj vyrovnané série, musia hráči postupujúceho tímu hrať aj 4 zápasy za 7 dní. Nekompetentné a smutné," dodáva.

V závere stanoviska poďakoval všetkým sponzorom, dnes sponzorovať šport na Slovensku je podľa neho veľmi náročné.

Poďakoval sa aj Košičanom, že si našli čas a zaplnili neraz celú arénu.

"Som šťastný, že som si pri basketbale obnovil staré priateľstvá a našiel som nových priateľov, je to viac ako radosť z víťazstiev a plných hál. Trénerom a hráčom prajem profesionálny ako aj ľudský úspech, boli súčasťou nášho života. Priaznivcom KB Košice sa ospravedlňujem, dôvody som jasne popísal. Prajem basketbalovej lige mužov kvalitné stretnutia, manažmentom klubov veľa síl pri získavaní finančných zdrojov a slovenskej mužskej basketbalovej reprezentácii nejaký úspech, na ktorý už všetci veľmi dlho čakáme," uzavrel Sabol.

Körner: Ako Košičan som extrémne sklamaný

Snažili sme sa zistiť reakcie na zánik klubu u košických rodákov, ktorí pôsobili v tíme KB v aktuálnej sezóne.

Športový manažér tímu Richard Leško sa zatiaľ k situácii nechcel vyjadrovať, prisľúbil, že tak urobí v najbližšej dobe.

Kapitán mužstva Richard Körner bol z ukončenia činnosti klubu nesmierne sklamaný.

„Ja som nešiel do Košíc, aby som tu hral jednu sezónu. Myslel som si, že to bude pokračovať dlhšie a keď sa podarí nejaký úspech, že budeme hrať aj v niektorej medzinárodnej súťaži. Ako Košičan som extrémne sklamaný z toho, ako to dopadlo. Vrátil som sa domov po desiatich rokoch a takto som si to určite nepredstavoval,“ povedal Körner.

O tom, že klub končí, sa dozvedel pred niekoľkými dňami.

„Kolovala tu takáto informácia, ale stále som tomu nechcel veriť. Ja som dúfal, že sa bude pokračovať ďalej,“ uviedol košický kapitán a na margo hlavného dôvodu zániku klubu, ktorým je Zákon o športe dodal: „Neviem ako chcú hrať iné kluby v extralige. Nemyslím si, že ten zákon ovplyvní len Košice, ale aj ostatné tímy.“

Zánik klubu je podľa Körnera už definitívnou záležitosťou, ktorá sa už nebude meniť.

„Ja mám informáciu o tom, že Košice na sto percent ďalej nebudú pokračovať. Musím si teraz hľadať nové pôsobisko. Keď som išiel do Košíc odmietol som niekoľko ponúk, takže o to viac som sklamaný, že to tak dopadlo. Aj taký je však život.“

František Sabol: fotogaléria

14.5.2018

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.
Ďalší autori: Klaudia Jurkovičová

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.