sport-ground-additional-data
kopcovitý
Adam Yates
UAE Team Emirates

Adam Yates vyhral 1. etapu na Tour de France 2023. V pozadí na druhom mieste jeho dvojča Simon Yates. (Autor: Twitter Tour de France)
TASR, Miloslav Šebela|1. júl 2023 o 17:19 (aktualizované 1. júl 2023 o 17:51)

Hneď v prvej etape po páde odstúpil Enric Mas z tímu Movistar.

04:38:03+ 00:15:14

BILBAO. Prvým lídrom Tour de France 2023 a víťazom prvej etapy v Bilbau sa stal Adam Yates z UAE Team Emirates V súboju pred cieľom tesne zdolal svojho brata – dvojča Simona.

Yatesovci sa pustili do úniku po poslednom stúpaní pred cieľom. Ani na chvíľu netaktizovali a spolupracovali. Veľmi rýchlo si získali 16-sekundový náskok. V cieli mal Adam viac síl. Šprint zo skupiny favoritov vyhral Tadej Pogačar.

Hneď prvá etapa v Baskicku priniesla výrazné rozdiely medzi pretekármi. V skupine favoritov bolo spolu 13 pretekárov a nechýbal medzi nimi ani obhajca prvenstva Jonas Vingegaard.

Hneď v prvej etape po páde odstúpil Enric Mas z tímu Movistar.

Peter Sagan vybojoval na šprintérskej prémii 9 bodov. Spoločne s viacerými šprintérmi prišiel do cieľa so stratou.

Väčšia skupina šprintérov sa odpojila od pelotónu približne 40 kilometrov pred cieľom. Sagan prišiel do cieľa na 148. priečke s 15-minútovou stratou.

Celkové poradie - jednotlivé dresy:

ŽLTÝ  ZELENÝ BODKOVANÝ BIELY TÍMOVÁ KLASIFIKÁCIA

Priebeh 1. etapy na Tour de France 2023

Úvod tohtoročnej edície slávnych pretekoch sa odohráva v hornatom regióne Baskicko na severe Španielska.

Cyklistov čakala už v prvej etape poriadna porcia takmer 3300 výškových metrov na piatich kategorizovaných stúpaniach, pričom dve boli na záverečných 30 km.

Hneď po štarte prišlo k viacerým útokom a do úniku dňa sa nakoniec dostali Valentin Ferron (TotalEnergies), Jonas Gregaard (Uno-X), Pascal Eenkhoorn (Lotto Dstny), Simon Guglielmi (Arkéa Samsic) a Lilian Calmejane (Circus-Wanty).

Keďže odišla iba pätica, pelotón na čele s pretekármi Alpecinu-Deceuninck bol so situáciu spokojný a tak si únik čoskoro vypracoval náskok dve minúty.

Balík ich však ďalej nepúšťal a situáciu kontroloval. Na úvodnej rýchlostnej prémii tohto ročníka zobrali najviac bodov jazdci z úniku, špurt pelotónu vyhral Mads Pedersen pred Saganom, ktorý si pripísal deväť bodov do súťaže o zelený dres.

Pelotón postupne zvyšoval tempo a náskok pätice rýchlo klesal, ich pokus sa nakoniec skončil skoro, už 50 km pred cieľom. Pred tretím stúpaním na Col de Morga sa od hlavného balíka odpojili šprintéri a spolu s nimi aj Sagan.

Na predposlednom kopci Cote de Vivero (2. kat., 4,2 km, 7,3%) bol prvý Neilson Powless, ktorý si pripísal päť bodov a zaistil si bodkovaný dres pre lídra vrchárskej súťaže. Na následnom zjazde prišlo k ťažkému pádu a na zemi skončili lídri EF Education Richard Carapaz a Movistaru Enric Mas.

Prvý menovaný sa dotlčený posadil späť na bicykel, ale nabral veľkú stratu, druhý už ani nenasadol a Tour sa preňho skončila hneď v prvý deň.

Na poslednom kopci Cote de Pike (3. kat., 2 km, 10%) sa už začalo útočiť medzi favoritmi. Najprv to skúsil Felix Grossschartner, po ňom Mathieu Burgaudeau, no za vrcholom prišlo ku kurióznej situácii, keď sa na čelo dostali dvojčatá Simon a Adam Yatesovci, pričom prvý jazdí za Jayco AlUla a druhý v SAE Team Emirates.

Tour de France 2023 - 1. etapa

Tímové farby však nachvíľu odložili a ich bratská spolupráca priniesla úspech. Čoskoro mali k dobru desať sekúnd a snaha Jumba s obhajcom titulu Jonasom Vingegaardom bola márna.

Yatesovci prišli na posledných 1000 metrov s náskokom 20 sekúnd a bola už len otázka, kto z nich vyhrá. V dojazde do kopca bol nakoniec silnejší Adam a okrem 22. víťazstva v kariére si prišiel aj žltý dres.

Následný špurt okresaného pelotónu vyhral Pogačar a získal aj štyri bonusové sekundy. SAE Team Emirates tak dostal obhajcu Vingegaarda pod tlak hneď v úvodnej etape.

Povedali po pretekoch (zdroj: Eurosport)

Adam Yates, víťaz 1. etapy: "Ani neviem, čo povedať. My sme sa snažili pripraviť pozíciu pre Tadeja, ale bol tam protivietor, tak som využil situáciu a zaútočil som zo zadných pozícií. Zrazu som mal v háku Simona a ani som nevedel, či s ním mám spolupracovať. Z tímovej vysielačky mi však povedali, že áno, tak sme išli spolu. Vedel som, že je dobre pripravený a chvíľu som mal problém sa s ním udržať. V závere som ale mal viac síl a je skvelé vyhrať."

Simon Yates, 2. v 1. etape: "V stúpaní bolo ťažké dostať sa do pozície, boli tam tímy so silnejšími zostavami. Zostali sme tam trochu viac vzadu a musel som sa predrať publikom. Ale na vrchol som prišiel v čelnej skupine. Potom sa trochu váhalo, Adam prišiel na čelo, kývol na Pogačara, či môže ísť a ja som mu naskočil do háku."

Najbližší program Tour de France 2023

Domov»Tour de France 2023»O prvý triumf nového ročníka Tour bojovali dvojčatá. Z výhry sa tešil Pogačarov pomocník