01.07.2023 12:30
1. Etapa
Bilbao > Bilbao
182 km
sport-ground-additional-data
kopcovitý
Adam Yates
UAE Team Emirates

Chalani, môžem to skúsiť? pýtal sa do vysielačky. Choď do toho, zakričal mu Pogačar

Adam Yates.
Adam Yates. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|1. júl 2023 o 19:16

Víťazom 1. etapy Tour de France sa stal Adam Yates.

BILBAO, BRATISLAVA. Dotiahol sa na malú vedúcu skupinu, rozbehol sa dopredu, obzrel sa za seba a uvidel brata Simona. V prvej chvíli sa zarazil. 

Nevedel, či môže ďalej šliapať, keď má za chrbtom súpera z iného tímu, hoci je to jeho dvojča. Pustil vysielačku a opýtal sa: Čo teraz? Môžem to skúsiť aj keď tu je Simon?  

„Choď do toho,“ zakričal mu Tadej Pogačar.  

Lídrom Tour de France sa po napínavom závere 1. etapy stal Adam Yates z tímu UAE Emirates. Zvíťazil po krátkom úniku pred bratom Simonom (Jayco Alula).  

„Dnes sme mali v pláne ísť na Tadeja a som potom zaútočil, lenže keď ma dobehol Simon, nevedel som, či môžem s ním vôbec pokračovať. Musel som sa spýtať, či to môžem skúsiť a Tadej mi povedal, že môžem,“ opisoval Yates. 

Neváhali, pracovali spolu

Adam a Simon Yatesovci sú dvojičky. Pred 8 - 9 rokmi patrili medzi najväčšie nádeje britskej cyklistiky. Vravelo sa, že by raz mohli útočiť aj na víťazstvo na veľkých etapových pretekoch. 

V mnohých ohľadoch svoj potenciál naplnili. Adam bol na Tour štvrtý. Simon pred piatimi rokmi vyhral Vueltu. V minulosti jazdili v jednom tíme, lenže ich cesty sa rozišli.

Bolo netradičné, že sa teraz stretli spoločne v úniku. 

VIDEO: Zostrih 1. etapy Tour de France

„Adam nebol v jednoduchej situácii. Nevedel, či môže ísť do toho so mnou, a preto najskôr ani neťahal. Na druhej strane ja som nemohol váhať. Musel som túto šancu využiť,“ hovoril v cieli Simon. 

Obaja majú stále výborný vzťah, hoci jazdia v rôznych dresoch. Simon sa pri rozhovore pre Eurosport stále smial. 

„Adam bol dnes lepší. Mňa na konci chytali kŕče. Dnes vyhral, ale máme pred sebou ďalšie príležitosti,“ hovoril. 

Lídrom je stále Tadej, vravel víťaz

Jeho brat nastúpi v nedeľu v druhej etape v žltom drese. „Mal som ho na sebe už pred pár rokmi a vždy to je výnimočné. Je to síce pekné, ale lídrom tímu je Tadej a verím, že to v ďalších etapách ukáže. Ja som tu, aby som na sto percent podporoval Tadeja,“ doplnil Adam Yates. 

V cieli ho medzi prvými objal Tadej Pogačar. Z úspechu Yatesa mal úprimnú radosť.

Nachádzate sa tu:
Domov»Tour de France 2023»Chalani, môžem to skúsiť? pýtal sa do vysielačky. Choď do toho, zakričal mu Pogačar