Využívali ju aj Pogačar či Vingegaard. UCI zakáže kontroverznú metódu

Tadej Pogačar počas pretekov Okolo Lombardska 2024.
Tadej Pogačar počas pretekov Okolo Lombardska 2024. (Autor: TASR/LaPresse via AP)
TASR|1. feb 2025 o 19:03

Používanie potenciálne smrtiaceho plynu využívali niektoré tímy.

LIÉVIN. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) rozhodla o zákaze vdychovania oxidu uhoľnatého (CO), ktoré využívali niektorí jazdci.

Kontroverznú metódu praktizovali napríklad Slovinec Tadej Pogačar z UEA Team Emirates či Dán Jonas Vingegaard z tímu Visma Lease a Bike. Zákaz vstúpi do platnosti 10. februára.

Na Tour de France odhalili používanie u troch tímoch

Viaceré tímy z WorldTour používali potenciálne nebezpečnú metódu vdychovania oxidu uhoľnatého na optimalizáciu tréningu svojich jazdcov vo vysokej nadmorskej výške.

Zariadenie na kontrolované vdychovanie umožňovalo presné dávkovanie CO do pľúc, čím sa zvyšovala hladina červených krviniek v krvi a výkonnosť jazdcov.

Používanie potenciálne smrtiaceho plynu najmenej troma tímami odhalil vlani počas Tour de France špecializovaný cyklistický web Escape Collective.

Medzi uvedené stajne patrili Israel–Premier Tech, UAE Team Emirates a Team Visma-Lease a Bike.

UCI už v novembri požiadala Svetovú antidopingovú agentúru (WADA), aby zaujala jasné stanovisko k spornej metóde. V sobotu rozhodla o jej zákaze.

Môže spôsobiť vedľajšie účinky

"Cieľom je ochrániť zdravie našich športovcov," zdôvodnila UCI vo svojom stanovisku.

"Oxid uhoľnatý je toxický plyn bez zápachu, ktorý je často príčinou nehôd v domácnostiach. Vdychovaný v nízkych dávkach a za prísnych bezpečnostných podmienok sa používa v medicíne ako indikátor na meranie pľúcnej difúzie kyslíka alebo celkovej hladiny hemoglobínu.

Pri opakovanom vdýchnutí v nemedicínskych podmienkach však môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako sú bolesti hlavy, únava, nevoľnosť, vracanie, bolesť na hrudníku, dýchacie ťažkosti až strata vedomia," citovala z vyhlásenia agentúra AFP.

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Využívali ju aj Pogačar či Vingegaard. UCI zakáže kontroverznú metódu