BRATISLAVA. Na rok 2024 v cyklistike sa bude ešte dlho spomínať. Priniesla veľkolepú šou Tadeja Pogačara. Slovinec v tomto športe neohrozene vládne. Vybojoval 25 víťazstiev. V priebehu roka dosiahol úspechy, ktoré nezíska väčšina cyklistov za celú kariéru.
Tento rok však dominoval aj tím UAE Emirates. Jazdci v bielych dresoch vybojovali 81 víťazstiev. Čo je bezmála dvojnásobok v porovnaní s druhým v poradí Lild-Trek. A cyklisti UAE by rebríčku kraľovali aj v prípade, že by Pogačar nevyhral ani jedny preteky. Pozícia tímu zo Spojených arabských emirátov je mimoriadne silná.
Platový strop chystá aj Premier League
V cyklistike rovnako ako v iných športoch platí, že peniaze sú až na prvom mieste. A v posledných rokoch sa zakaždým darí tímom, ktoré majú najväčšie rozpočty. Je to prirodzené, a platí to prakticky vo všetkých športoch.
UAE Emirates disponuje rozpočtom v rozpätí 55 až 60 miliónov eur. Táto suma by pokryla rozpočet najchudobnejších tímov na tri sezóny. V cyklistike je medzi bohatými a chudobnými tímami veľká priepasť.
Medzinárodná cyklistická únia (UCI) by ju chcela zahladiť.
V záujme finančnej udržateľnosti, stability a zachovaniu rovnakých šancí pre účastníkov niektoré športové súťaže pristúpili k opatreniam, ktoré obmedzujú rozpočet tímov.
Platový strop funguje napríklad v hokejovej NHL, basketbalovej NBA, bejzbalovej MLB, v lige amerického futbalu NFL ale aj vo formule 1. Blízko k jeho zavedeniu je aj anglická Premier League. Platový strop by mal platiť od budúcej sezóny.
Najnovšie analyzuje možnosť zavedenia platového stropu aj UCI. U renomovanej audítorskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers si nechala vypracovať štúdiu, aké omedzenia existujú v iných športoch a nakoľko by bolo možné podobný model aplikovať v cyklistike.
Model z NHL fungovať nebude
Analýza upozorňuje, že veľa vecí by v cyklistike nefungovalo. Základom pre určenie platového stropu sú totiž takmer vždy výnosy. Napríklad v NHL platí, že 57 percent výnosov celej súťaže pôjde v nasledujúcej sezóne na platy hráčov.
Premier League chce zaviesť strop na prestupové čiastky, platy hráčov a poplatky agentom vo výške 85 percent výnosov klubu.
Pre cyklistiku sú však tieto príklady nepoužiteľné. „U nás neexistuje predaj vstupeniek, príjem z vysielacích práv ani žiadne finančné bonusy,“ tvrdí šéf tímu Soudal Quick-Step Patrik Lefevere.
Cyklistické tímy sú prakticky dotované sponzormi. Majú aj príjmy z prémii na pretekoch, či výnosy z predaja reklamných premetov, no to sú vzhľadom na celkový rozpočet mizivé čiastky.
Ako chce teda UCI vyrovnať finančnú silu tímov?