Rozprávkový koniec Cavendisha na Gire. Ďakoval a mal slzy v očiach

Britský cyklista Mark Cavendish vyhral záverečnú 21. etapu pretekov Giro d'Italia 2023. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|28. máj 2023 o 18:35 (aktualizované 28. máj 2023 o 19:20)

Ťažký pád mal v záverečnom špurte Pascal Ackermann.

+ 0 s

RÍM. Víťazom poslednej etapy Giro d'Italia 2023 sa po famóznom a dominantnom šprinte stal Mark Cavendish, ktorý po sezóne ukončí kariéru.

Rodák z ostrova Man prišiel na Giro s vidinou etapového víťazstva, ktorého sa na poslednú chvíľu dočkal. V cieli mal obrovskú radosť a slzy v očiach.

Gratuloval mu snáď každý, ktorého stretol v cieli. Na svoje konto si pripísal 162. víťazstvo v kariére, prvé od vlaňajšieho triumfu na národnom šampionáte.

V záverečných kilometroch mu dokonca pomáhal aj líder tímu Ineos Grenadiers Geraint Thomas, ktorý v sobotňajšej časovke prišiel o ružový dres.

Cavendish ho v cieli objal a adresoval mu aj pusu na líce. Obaja boli tímoví kolegovia, dobre sa poznajú a úspech si vzájomne doprajú.

"Bol som tam a videl som, že Cavendish má pri sebe len Luisa Leona Sáncheza. Pomyslel som si: Poďme pomôcť bratovi," povedal Thomas.

V samotnom závere Cavendish ťažil zo skorého nástupu Fernanda Gaviriu a vyhral s obrovským náskokom pred druhým Alexom Kirschom. Bohužiaľ, pádu sa nevyhol ďalší z favoritov - Nemec Pascal Ackermann.

Celkové víťazstvo bez najmenších problémov potvrdil Slovinec Primož Roglič, pre ktorého je to premiérové víťazstvo na talianskej Grand Tour.

Krátky priebeh 21. etapy Giro d'Italia 2023

V záverečnej etape sa 70 kilometrov pred cieľovou páskou pokúsili o únik traja pretekári Cesare Benedetti, Maxime Bouet a Toms Skujinš.

Pelotón im však nedovolil vytvoriť si náskok viac ako 45 sekúnd. Balík ich po hodine a pol pri nájazde do posledného kola v Ríme dostihol.

Štyri kilometre pred cieľom to ešte vyskúšal Derek Gee, no ani jemu to nevyšlo. Aj tak zanechal Kanaďan skvelý dojem a bol najaktívnejším mužom Gira.

V hromadnom špurte uspel po dominantnom výkone Cavendish.

Mark Cavendish oslavuje na pódiu víťazstvo v záverečnej 21. etape Giro d'Italia 2023. (Autor: TASR/AP)

"Som taký šťastný. Bola to dlhá cesta dostať sa sem. Moji tímoví kolegovia si viedli skvele, moji priatelia tiež," povedal Brit, čím narážal na pomoc Thomasa.

"Toto je dosť emotívne, priznávam. Prvé víťazstvo na Grand Tour som si pripísal na Giro 2008. A šprint tu v Ríme bol na mojom zozname," dodal Cavendish, ktorý vyhral aspoň jednu etapu na Gire pri všetkých siedmich účastiach.